#
#
اخبار اقتصادی بورس

منع واردات سیمان ایران" بازی پاکستانی‌ها با دولتشان است

منع واردات سیمان ایران
کد: 10961   تاریخ انتشار :۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۳

دبیر انجمن کارفرمایان سیمان با بیان اینکه هزینه حمل و نقل سیمان ایران به منطقه کویته پاکستان بسیار ارزان است، گفت: دولت پاکستان هنوز تصمیمی بر ممنوعیت صادارت سیمان ایران به این کشور نگرفته است.

  به گزارش   TSEpress شیخان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه دولت پاکستان هنوز تصمیمی بر ممنوعیت صادارت سیمان ایران به این کشور نگرفته است، اظهار داشت: تقریباً پاکستان از 10 تا 15 سال پیش تا کنون سیمان مورد نیاز منطقه کویته را از ایران تأمین می‌کند. وی با بیان اینکه هزینه حمل و نقل سیمان ایران به منطقه کویته پاکستان بسیار ارزان است، افزود: این موضوع باعث شده تا مسئولان این کشور به جای ارسال سیمان خود به این منطقه از سیمان صادراتی ایران استفاده کنند. دبیر انجمن کارفرمایان سیمان اضافه کرد: حجم سیمان صادراتی ایران به بازار پاکستان اندک است و عمده سیمان کشور به عراق و افغانستان صادر می‌شود. شیخان با اشاره به اینکه قیمت تمام شده سیمان پاکستان گران شده و تولیدکنندگان این کشور در صددند با ممنوعیت ورود سیمان ایران به کویته امتیازهایی را از دولت بگیرند، گفت: در حال حاضر عمده صادرات پاکستان به افغانستان است. به گزارش تسنیم، امروز یک پایگاه خبری پاکستان آبزرور به نقل از سخنگوی اتحادیه تولیدکنندگان پاکستان اعلام کرده که آمارها نشان می دهد که صنعت سیمان پاکستان در حال حاضر تقریبا به طور کامل متکی به بازار داخلی است و سهم فروش بازار داخلی سیمان پاکستان از حدود 50 درصد در سال 09-2008 به بیش از 80 درصد رسیده است. وی افزود، صنعت سیمان پاکستان با تصمیم گیران مختلف تماس گرفته تا جلوی سرازیر شدن سیمان ایرانی به پاکستان از طریق بلوچستان به صورت جاده ای و ریلی را بگیرد. صنعت سیمان پاکستان نیاز به مکانیزم های حمایتی دارد تا جلوی قاچاق سیمان به این کشور گرفته شود. وی افزود، دولت باید تعرفه گمرکی 20 درصدی برای واردات سیمان اعمال کند. به دلیل هزینه بالای فعالیت اقتصادی در پاکستان، صنعت سیمان پاکستان در حال از دست دادن قابلیت رقابت خود با سیمان تولیدی کشورهای دیگر نظیر ایران ، امارات و هند است.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70