۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - 2024 19 May
#
#
اخبار اقتصادی بورس

مذاکرات هسته ای پله اول برای رسیدن به تعامل سازنده با جهان است

مذاکرات هسته ای پله اول برای رسیدن به تعامل سازنده با جهان است
کد: 3757   تاریخ انتشار :۱۵ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۱۰

 • به گزارش TSEpress  رئیس جمهوری اسلامی ایران، تفاهم هسته ای تهران با کشورهای عضو گروه ١+٥ را پله نخست برای رسیدن به بام تعامل سازنده با جهان دانست.
 • به گزارش شانا، دکتر حسن روحانی عصر امروز (جمعه ١٤ فروردین ماه) با بیان این مطلب اظهار کرد: ما اهل فریب و دورویی نیستیم، اگر وعده ای در چارچوب مصالح و منافع ملی داده ایم، به آن عمل می کنیم مشروط بر این که طرف مقابل هم به وعده های خود عمل کند؛ چنانچه طرف مقابل به وعده هایش عمل کند ایران نیز به وعده هایش عمل می کند.
  وی با قدردانی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، پشتیبانی مردم و همدلی مسئولان، تاکید کرد: حفظ حقوق هسته ای، رفع تحریمها و تعامل سازنده با جهان مبنای گفتگوها بوده است و خواهد بود.
  رئیس جمهوری با تاکید بر این که غنی سازی در خاک ایران اصل پذیرفته شده بین المللی است، افزود: دنیا صفحه تازه ای از روابط با ایران را تجربه می کند.
  دکتر روحانی با اشاره به این که ثابت شد ملت ایران با تهدید و تحریم تسلیم نمی شود، تصریح کرد: تعهدهای ایران متوازن و مشروط به تعهدهای طرف مقابل است.
  وی با تاکید بر این که دولت متعهد به رفع موانع تولید، اشتغال و توسعه صادرات غیرنفتی است، گفت: همه تحریمهای اقتصادی و قطعنامه های شورای امنیت در روز  نخست اجرای توافق، لغو می شود.
  رئیس جمهوری با اشاره به این که رویکرد دولت پاسخ داده است، گفت: رویکرد ما این بود که در دنیای امروز تهدید دیگران و فشار بر دیگران، بی ارزش است و همه باید به دنبال برد – برد و احترام متقابل و منافع مشترک و دستیابی به اهداف مشترک باشیم. دکتر روحانی با تاکید بر این که مذاکرات هسته ای پله اول برای تعامل سازنده با جهان است، گفت: مذاکرات هسته ای گام اول برای رسیدن بر بام تعامل سازنده با جهان است زیرا در دنیای امروز پیشرفت، توسعه، ثبات و امنیت در منطقه و جهان بدون همکاری و هماهنگی امکانپذیر نیست. وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تعامل سازنده را با همه کشورهایی که به ملت ایران احترام می‌گذارند و خواهان همکاری در چارچوب منافع مشترک با ایرانیان هستند به پیش می برد و دست خود را برای تعامل به سوی همه کشورهای جهان دراز می‌کند.
  رئیس جمهوری با بیان این که ایران خواهان صمیمی و گرم تر شدن مناسبات خود با کشورهای دوست است، تصریح کرد: ما می‌خواهیم روابط خود را با کشورهایی که رابطه سرد داریم بهتر کنیم و حتی با کشورهایی که احیانا دارای تنش هستیم به دنبال رسیدن به پایان تنش و خصومت می باشیم زیرا این همکاری را به نفع همگان می‌دانیم.
  دکتر روحانی ادامه داد: رویکرد دولت ایران این است که در دنیای امروز تهدید و فشار بر دیگران بی‌ارزش است و همه باید به دنبال نتیجه برد – برد باشیم، باید به توافقی دست یابیم که به نفع همه طرفها باشد و سبب احترام متقابل و دستیابی به اهداف مشترک باشد.
  وی با انتقاد از تفکر برخی افراد که فکر می‌کنند باید یا با دنیا جنگید و یا تسلیم قدرتها شد، گفت: ما معتقدیم راه سومی وجود دارد و آن راه همکاری با دنیاست.
  رئیس جمهوری با بیان این که می‌گویند مذاکره در سایه فشار تحریم انجام شد، گفت: آنها خودشان نیز می‌دانند این حرفها پایه و مبنایی ندارد، آنها کشور ما را تحریم کردند تا تسلیم شویم، اما وقتی دیدند ملت متحد و منسجم ایران تسلیم نمی‌شود، گفتند تحریم‌ا برای مذاکره بوده است این در حالی است که ما پیش از تحریم و در حین آن، با دنیا مذاکره می‌کردیم.
  دکتر روحانی افزود: اگر دیگران به ما تکریم کنند و نه تهدید، پاسخ خود را با تکریم می گیرند و امروز همه به این واقعیت رسیده‌اند و خوشبختانه این رویکرد دولت جواب داده است.
  وی اظهار کرد: ما به هر کجا که رسیده‌ایم، نظیر موفقیت امروز در سایه همدلی، همزبانی و انسجام بوده است و در همه مراحل دولت با همه مسئولان مشورت کرده و همواره از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بهره برده است و ایشان نیز سخاوتمندانه ارشادات خود را در اختیار دولت و تیم مذاکره‌کننده قرار دادند.
  دکتر روحانی با بیان این که دولت برای برداشتن گام بعدی نیز نیازمند ارشادهای رهبر معظم انقلاب و همکاری دیگر قوا و مسئولان و حمایت مردم است، تصریح کرد: ما در سایه لطف خدا و توجهات حضرت ولی عصر (عج) و ارواح ائمه هدی (ع) بویژه فاطمه اطهر (س) بوده و خواهیم بود و همیشه و همه جا ارواح آن بانو و دیگر معصومان و توجهات حضرت ولی عصر (عج) ما را یاری کرده است و یاری می کند. وی گفت: مسیر ما مسیر درستی است، ملت ما به دنیا نشان داد که با وجود فشارها در انتخابات ۹۲ حاضر شد و در برابر مشکلات ایستادگی کرد و پس از انتخابات در همه عرصه‌ها نمایشی دادند تا ما بتوانیم به راحتی از مسیرهای دشوار عبور کنیم.
  رئیس جمهوری خطاب به ملت ایران گفت: ما در مذاکرات هسته‌ای به هر آنچه گفته و وعده داده‌ایم، پایبند خواهیم بود و به قول خود وفادار هستیم و دنیا بداند، ما اهل فریب و دورویی نیستیم؛ البته وعده‌ها در چارچوب مصالح و منافع ملی بوده و عمل به این وعده‌ها مشروط بر آن است که طرف مقابل نیز به وعده‌های خود عمل کند.
  دکتر روحانی با بیان این که توافق ما توافقی متوازن خواهد بود، تاکید کرد: اگر طرف مقابل روزی بخواهد مسیر دیگری را انتخاب کند، راه انتخاب پیش ملت ایران باز خواهد بود.
  وی با قدردانی از همه کسانی که در برداشتن گامهای کنونی در مسیر گفتگوها تلاش کردند، گفت: از طرف خود و ملت بزرگوار ایران از وزیر امور خارجه، تیم مذاکره کننده، رئیس سازمان انرژی اتمی و تیم حقوقی و همه کسانی که به هر نحوی دولت را از آغاز تاکنون کمک کردند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم و امیدوارم حمایت ملت و رهبری معظم انقلاب پشتیبانی راه آنان باشد.
  رئیس‌ جمهوری در ابتدای سخنان خود، امروز را روزی به یاد ماندنی در تاریخ ملت ایران دانست و گفت: امروز روز تشکر و سپاس از ملت بزرگ ایران است، ملتی که با ایستادگی، استقامت و مقاومت، گام بلندی در مسیر دستیابی به اهداف ملی خود برداشته است.
  دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید از ملت ایران که همواره در جهت حراست از منافع و حقوق خود ایستادگی و مقاومت می‌کند، تشکر کرد، گفت: دولت از آغاز وعده‌هایی به مردم داده بود و ما همواره در پی اجرای آن وعده‌ها در چارچوب منافع ملی هستیم.
  وی با بیان این که یکی از وعده‌هایی که دولت به مردم داده بود این بود که چرخ سانتریفیوژها در کنار چرخ زندگی مردم بچرخد، گفت: چرخش سانتریفیوژها زمانی ارزشمند است که چرخ اقتصاد در کنار آن در حال چرخش باشد و خوشبختانه این کار و هدف بسیار نزدیک‌تر از ماه‌ها، هفته‌ها و حتی روزهای پیش است.
  رئیس جمهوری توافق موقت ژنو پس از صد روز از عمر دولت را گام نخست توصیف کرد و با بیان این که امروز گام دوم در پی ماهها تلاش به سرانجام رسیده است، گفت: ما در این مرحله ضمن حفظ حقوق هسته‌ای و رفع تحریمها به تعامل سازنده با جهان دست یافته‌ایم که هر سه برای ما اهمیت دارد.
  دکتر روحانی دستیابی به توافق نهایی تا اوایل تیرماه امسال را گام سوم دانست و گفت: گام چهارم پس از آن و ظرف هفته‌های بعد برداشته می شود که در آن مرحله توافقهای نهایی اجرایی خواهد شد.
  وی با اشاره به پذیرش حق غنی سازی در داخل ایران از سوی ۱+۵ ، گفت: آنها زمانی می‌گفتند، غنی‌سازی در ایران برای جهان و منطقه خطرناک است اما امروز قبول کردند که این کار برای هیچ کس تهدید نیست و من به صراحت می‌گویم همه فعالیتهای هسته‌ای ما برای توسعه ایران است و علیه هیچ کشوری در منطقه و جهان نخواهد بود.
  رئیس‌ جمهوری ادامه داد: امروز دنیا اذعان دارد که ایران در پی اهداف صلح‌آمیز خود است، نیروگاه اراک با فناوری مدرن‌تر به فعالیت خود ادامه می دهد؛ «فردو» که برخی فکر می‌کردند بسته می‌شود برای همیشه باز می‌ماند و بیش از یکهزار سانتریفیوژ در آن فعال خواهد بود و فعالیتهای دیگر هسته‌ای و فیزیکی انجام  می دهد.
  دکتر روحانی با اشاره به این که همه تحریم‌های مالی، اقتصادی و بانکی از روز اجرای توافق لغو خواهد شد، گفت: با لغو ۶ قطعنامه علیه ایران و همکاری‌های جدید در بخش هسته‌ای و دیگر بخش‌ها، ایران صفحه جدیدی از مناسبات با دنیا را تجربه خواهد کرد.
  وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که دولت متعهد است موانع کسب و کار را برطرف کند و امروز گام جدیدی برای رفع موانع در ارتباطات خارجی برداشته است، گفت: دولت دستش را به سوی فعالان اقتصادی و همه ملت ایران دراز می‌کند، زیرا ما امروز بیش از گذشته به رونق اقتصادی، اشتغال جوانان و توسعه صادرات غیرنفتی نیازمندیم و اگر این اتفاقات رخ دهد مردم ما شاهد بهبود زندگی مادی و معنوی خود خواهند بود. رئیس‌ جمهوری در پایان گفت: پیام من تشکر از ملت ایران و درخواست از آنها برای همکاری بیشتر برای رونق اقتصادی، روابط نزدیک اجتماعی و همدلی در رقابتهای سالم سیاسی در سالی است که انتخابات در آن برگزار می شود.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.