#
#
تحلیل ها

مشخصات اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره

مشخصات اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره
کد: 4330   تاریخ انتشار :۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۱۷

مشخصات اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره(380 سانتی استوک)

به گزارش TSEpress گروه تحلیل پرشین تحلیل وابسته به کارگزاری آراد ایرانیان در  تحلیلی بمشخصات اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره(380 سانتی استوک)  را ارائه نموده است :

-          اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره 380 سانتی استوک(منضم به اختیار خرید و فروش تبعی) با نام، قابل معامله در بورس انرژی و معاف از مالیات است .

-          میزان مجاز عرضه اولیه اوراق حداکثر در  دو مرحله در فواصل یک‌هفته‌ای و در هر مرحله حدود 55000 قرارداد معادل  500 میلیارد ریال عرضه خواهد شد.

-          عرضه اولیه و معاملات ثانویه از طریق  بورس انرژی صورت می گیرد. زمان دقیق عرضه اولیه ازطریق اطلاعیه بورس انرژی اعلام می گردد .

-          حداکثر مجموع میزان عرضه با توجه به قیمت نفت کوره به ارزش 1.000 میلیارد ریال خواهد بود .

-          حداقل تغییر قیمت هر سفارش یک ریال است. قیمت خرید هر قرارداد بصورت قیمت پایه دلاری 380 سانتی استوک فوب خلیج فارس و نرخ ارز آزاد است. قیمت نفت کوره از نشریه پلتس توسط مدیریت امور بین اللمل شرکت ملی نفت اعلام می گردد .

-          اوراق سلف موازی استاندارد سود بین دوره¬ای ندارد و منافع آن در قیمت اوراق منعکس می گردد .

-          قیمت اعمال اختیار فروش و خرید تبعی به ترتیب 125% و 128% قیمت عرضه اولیه در سررسید اوراق خواهد بود. قیمت خرید بازار گردان در معاملات ثانویه در قالب قیمت عرضه¬ی اولیه به‌علاوه‌ی سود معادل 23 درصد سالانه به‌صورت روزشمار در نظر گرفته شده است .

-          درصورتی‌که قیمت اوراق در سررسید کمتر از(1.25 × قیمت پایه در عرضه اولیه) باشد سرمایه¬گذاران میتوانند از اختیار فروش استفاده کرده و نسبت به فروش قرارداد به قیمت (1.25 × قیمت پایه در عرضه اولیه)  به شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند. بدین ترتیب بازده سالانه اوراق سلف، حداقل 25 درصد خواهد بود .

-          همچنین درصورتی‌که قیمت اوراق در سررسید بیشتر از(1.28 × قیمت پایه در عرضه اولیه) باشد، شرکت ملی نفت ایران می‌تواند از اختیار خرید استفاده کرده و نسبت به خرید قرارداد نفت کوره به قیمت (1.28 × قیمت پایه در عرضه اولیه) از دارندگان اوراق اقدام کند .

-          در پایان دوره خریدار می‌تواند نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی با توجه به قیمت نفت کوره در سررسید و بر اساس قیمت اعمال اختیار فروش تبعی یا اختیار خرید تبعی اقدام کند .

-          حداقل اوراق جهت تسویه فیزیکی معادل 35،000 تن در نظر گرفته شده است .

-          مدت قرارداد یک سال از تاریخ عرضه¬ی اولیه در نظر گرفته شده است و امکان معامله در بازار ثانویه برای این اوراق فراهم است .

-          تأمین سرمایه امین موظف است ضمن عملیات بازار گردانی، تقاضاهای فروش اوراق سلف موازی استاندارد موضوع این قرارداد را در حداقل قیمت تضمین‌شده شامل اصل مبلغ پرداخت‌شده در روز عرضه عمومی و سود 23% سالانه روزشمار برای هر ورق بر اساس مقررات معاملات اوراق بهادار در بورس انرژی خریداری نموده و تقاضاهای خرید اوراق سلف موازی استاندارد موضوع این قرارداد را تا سقف اوراق در اختیار به متقاضیان عرضه کند .

-          سررسید اوراق یک سال پس از تاریخ عرضه¬ی اولیه است و دوره ی تحویل حداکثر دو ماه پس از تاریخ سررسید خواهد بود .

-          مکان تحویل در محل بنادر صادراتی ماهشهر،  بندرعباس و لاوان با انتخاب شرکت ملی نفت ایران در نظر گرفته شده است. دوره تحویل فیزیکی پس از زمان سررسید اوراق شروع و به مدت 2 ماه ادامه خواهد داشت. عدم ارائه درخواست جهت تحویل فیزیکی به‌منزله انصراف خریدار از تحویل دارایی پایه و انجام تسویه نقدی خواهد بود.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.