#
#
اخبار اقتصادی بورس

ادعای خسارت پژو از ایران‌خودرو؟

ادعای خسارت پژو از ایران‌خودرو؟
کد: 10924   تاریخ انتشار :۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۲۷

ایران‌خودرویی‌ها در حالی این روزها برای گرفتن غرامت از پژو به صرافت افتاده‌اند که به گفته کارشناسان، امکان دریافت خسارت برای خودروساز فرانسوی نیز وجود دارد.

 

 به گزارش   TSEpress به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد  همین چندی پیش بود که خبر رسید مسوولان ایران‌خودرو خواستار دریافت غرامت از پژو شده‌اند، غرامتی که به ترک ناگهانی ایران از سوی خودروساز فرانسوی مربوط بوده و چند میلیون یورو برآورد می‌شود.

حرف ایران‌خودرویی‌ها این است که پژو چون زودتر از موعد اتمام قرارداد، ارتباط با این شرکت (ایران‌خودرو) را قطع کرده، باید بابت خسارت وارده (ناشی از افت تولید)، غرامت بپردازد. حتی گفته شده که ایران‌خودرو پرداخت غرامت را پیش شرط همکاری دوباره با پژو دانسته و این موضوع به اطلاع فرانسوی‌ها نیز رسیده است. این در حالی است که مسوولان پژو نه‌تنها خود را بابت ترک ناگهانی ایران به دلیل احترام به قوانین بین‌المللی مقصر نمی‌خوانند؛ بلکه ظاهرا حق شکایت و دریافت خسارت از ایران‌خودرو را نیز حق‌شان می‌دانند. ماجرا از این قرار است که پس از رفتن پژو در اوایل سال 2012، ایران‌خودرو همچنان به تولید محصولات این شرکت از جمله مدل 206 ادامه داد و این کار از نظر خودروساز فرانسوی، تخلف به‌شمار می‌رود. در واقع از نظر پژویی‌ها، ایران‌خودرو نباید محصولات این شرکت را در حالی که ارتباط دو طرفه شان قطع شده، ادامه می‌داد. هرچند کارشناسان معتقدند پژو می‌تواند علیه ایران‌خودرو (بابت تولید بدون مجوز محصولاتش) اقامه دعوی کند، اما در عین حال تاکید می‌کنند که این شرکت دست به چنین کاری نخواهد زد؛ زیرا در این صورت بازار ایران را از دست خواهد داد. به‌عبارت بهتر، سلاح ایران‌خودرو در برابر پژو، «بازار ایران» است و سلاح پژو در مقابل ایران‌خودرو نیز «اقامه دعوی در محافل حقوقی». این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، سلاح خودروساز ایرانی قدرتمندتر بوده و از همین رو بسیار بعید است پژو در این عرصه توان پیروزی بر آبی‌های جاده مخصوص را داشته باشد.

 

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70