#
#
اخبار اقتصادی بورس

امروز دلار به 3500 تومان نرسید

امروز دلار به 3500 تومان نرسید
کد: 9721   تاریخ انتشار :۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۳

قیمت دلار امروز در گران ترین زمان به 34.783 ریال رسید و بازار نهایتا در ساعت 16 با قیمت 34.676 ریال به کار خود پایان داد. این در حالی بود که برخی صرافان با اصرار بر افزایش تقاضا در بازار از رسیدن قیمت به 3500 تومان خبر داده بودند.
  به گزارش  TSEpress  و به نقل از خبر آنلاین مدیر اداره صادرات بانک مرکزی چندی پیش «بازارسازی های غیرواقعی» را یکی از علل افزایش قیمت ارز در بازار آزاد اعلام کرده بود. به نظر می رسد امروز یکی از همان مواقعی بود که چنین رفتاری به روشنی نمود پیدا کرد آن هم زمانی که برخی صرافان در تشریح علت افزایش قیمت ده تومانی دلار، افزایش تقاضا عنوان کردند. قیمت دلار امروز در گران ترین زمان به 34.783 ریال رسید و بازار نهایتا در ساعت 16 با قیمت 34.676  ریال به کار خود پایان داد. این در حالی بود که برخی صرافان با اصرار بر افزایش تقاضا در بازار از رسیدن قیمت به 3500 تومان خبر داده بودند. بانک مرکزی چندی پیش با راه اندازی سایتی میانگین قیمتی خرید و فروش ارز در بازار را بنا بر آنچه در سامانه «سنا» ثبت می شود، اعلام می کند. از آنجایی که تمام صرافان ملزم به ثبت خرید و فروش های خود در این سامانه هستند بنا بر این قیم های این سامانه در واقع نشان دهنده متوسط نرخ هایی است که در بازار آزاد جریان دارد. اهمیت و نقش این سامانه در مواقعی مانند امروز مشخص می شود؛ زمانی که گزارش های شفاهی از بازار به نقل از منابع اغلب نامعلوم یا دلالان ناشناس پاساژ افشاری و...قیمت ها را بالاتر از آنچه واقعا ارز بر مبنای معامله می شود، اعلام می کنند. با این حال از کنار این واقعیت هم نباید گذشت که شرایط بازار به گونه ای نیست که افزایش قیمت در آن چندان نامحتمل باشد. به گفته مدیر اداره صادرات بانک مرکزی « کاهش قیمت نفت،افزایش حجم معاملات بازارهای غیر رسمی، فروکش کردن بخشی از هیجانات بازار و افزایش تقاضای مسافرتی و افزایش نرخ درهم نیز باعث روند افزایشی نرخ ارز شده است». در کنار اینها اما افزایش تقاضای واقعی،افزایش تقاضای سفته بازی،احتیاطی و تبدیل دارایی و افزایش حجم معاملات فردایی عواملی هستند که عمدتا توسط بازارسازهای غیررسمی صورت می گیرد و به افزایش قیمت منجر می شود. معاملات کاغذی گاهی تا آنجا افزایش می یابد که در برخی روزها به 4 میلیون دلار می رسد.  

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70