۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 3 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

به دنبال تخصیص خوراک پتروشیمی ها از طریق فراخوان هستیم

به دنبال تخصیص خوراک پتروشیمی ها از طریق فراخوان هستیم
کد: 5725   تاریخ انتشار :۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۳۵

  • وزیر نفت گفت: تلاش می‌کنیم سیاست تخصیص خوراک را از طریق فراخوان که در پالایشگاههای سیراف برای نخستین بار اجرا شد، در بخش پتروشیمی ها هم اجرا کنیم.
  • به گزارش TSEpress به نقل از شانا، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ١٨ خردادماه) در مراسم کلنگ زنی طرح زیرساخت پالایشی فراگیر سیراف با بیان این‌که طرح احداث پالایشگاههای سیراف نخستین تجربه صنعت نفت در این زمینه است، افزود: این نخستین بار است که برای تخصیص خوراک به پالایشگاهها فراخوان گذاشته شده و بهترینها از نظر مدیریتی و مالی انتخاب شده اند و تلاش می‌شود این موضوع (تخصیص خوراک از طریق فراخوان) در پتروشیمی‌ها نیز اجرا شود. وزیر نفت با بیان این‌که اواخر امسال (٩٤) کار عملیاتی ساخت هشت پالایشگاه سیراف اجرا می‌شود، تصریح کرد: انجام کار عملیاتی، بیشتر از دوسال زمان نمی‌برد و اگر وضع کشور بهتر شود در انجام عملیات تسریع می‌شود. وی افزود: کاری که امروز شروع می‌شود در واقع کلنگ اجرایی زیرساخت فراگیر پالایشی این طرح است که طرح و کار بزرگی خواهد بود. زنگنه با بیان این‌که سیاست دولت و همچنین تاکید مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از خام فروشی است، یادآور شد: با احداث این پالایشگاهها، دیگر میعانات گازی را که با تکمیل فازهای پارس جنوبی تولید آن به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد، صادر نخواهیم کرد. وزیر نفت با اشاره به این که شرکتهای منتخب برای ساخت هشت پالایشگاه سیراف پس از بررسیهای فنی، مدیریتی و مالی برنده شدند، افزود: این شرکتها مطابق آنچه در فراخوان شرط شده بود باید ٣٠ درصد از سهام خود را به صورت عمومی عرضه کنند؛ از این تعداد شرکت، پنج شرکت خصوصی و سه شرکت هم خصولتی هستند. زنگنه با بیان این‌که اجرای این طرحها بدون این که از تسهیلات مالی بانکی استفاده کنند نیز اقتصادی خواهد بود، افزود: انتخاب مکان احداث این پالایشگاهها و استفاده از زیرساختهای موجود تاثیر زیادی در کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری داشته است.
    وزیر نفت با بیان این‌که بررسیهای بازار نشان می‌دهد ما مشکلی برای فروش فراورده های نفتی این پالایشگاهها بعد از بهره برداری کامل در سال ٩٧-٩٦ نداریم تصریح کرد: تولید روزانه این پالایشگاهها طبق الگوی پیشنهادی ما ( وزارت نفت)  ٢٥ هزار بشکه گاز مایع، ١٢٨ هزار بشکه نفتای سبک، ١٤٧ هزار و ٦٠٠ بشکه نفتای سنگین، ٢٩ هزار و ٦٠٠ بشکه سوخت جت و ١٤٩ هزار و ٦٠٠ بشکه نفت گاز خواهد بود.
    به گزارش شانا، در این مراسم اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، صفدر حسینی رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، مصطفی سالاری استاندار بوشهر و جمعی از مسئولان ارشد وزارت نفت حضور داشتند.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219