۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 19 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

دو پالس مثبت از تالار بورس

دو پالس مثبت از تالار بورس
کد: 16290   تاریخ انتشار :۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۱۹

پس از جهش خیره‌کننده شاخص بازار سهام در هفته‌های گذشته، در روزهای اخیر شاهد قرار گرفتن معاملات در مدار اصلاحی بودیم. دیروز، پس از شیب تند نزول روزهای قبل و با وجود اینکه همچنان نزول قیمتی در برخی از نمادها ادامه داشت، اما رفتار معاملات به‌طور کلی منطقی‌تر بود. افزایش مشارکت حقوقی‌ها در سمت خرید را می‌توان از نکات مثبت جدال خرید و فروش سهام دانست. به این ترتیب، با حمایت حقوقی‌های بازار از نمادهای بزرگ بورس، شاخص کل بورس با رشد 115 واحدی (معادل 15/ 0 درصد) به سطح 76 هزار و 709 واحد رسید. در حالی که شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) افت 4/ 0 درصدی را تجربه کرد. بر این اساس، شرکت‌های بزرگ بورسی با رشد نسبی قیمت مواجه شده بودند، در سایر نمادهای بازار شاهد تداوم افت قیمت‌ها بودیم. در حالی که به نظر می‌رسد حضور پررنگ‌تر حقوقی‌ها در خرید سهام تنها عامل حمایتی بوده است، اما رصد معاملات بازار سهام در ماه‌های گذشته (چه در زمان رکود چه در رونق) حاکی از این موضوع است که این معامله‌گران به مانند سایر معامله‌گران بازار بر اساس صلاحدید خود خرید و فروش را در دستور کار خود قرار می‌دهند. بر این اساس، ورود به فاز اصلاح قیمتی پس از جهش‌های متوالی با خوشبینی موجود نسبت به آینده اقتصاد و بورس، شرایط را برای خرید سهام توسط معامله‌گران کلان بازار فراهم کرده است.

 

رشد آهسته و پیوسته بورس در روزهای آینده

  به گزارش TSEpress   روزنامه دنیای گفت‌وگویی با ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه به بررسی تحولات روز گذشته تالار شیشه‌ای پرداخت. وی گفت: در مقاطع زمانی مختلف از دی ماه به بعد شاهد رشد قابل توجه و خیلی سریعی در بازار بودیم به گونه‌ای که در برخی سهم‌ها که بیشتر در گروه خودرویی قرار داشتند، رشد 70 تا 100 درصدی را داشتیم و بقیه بازار نیز به‌طور میانگین رشدی 30 درصدی را به خود دید تا افت قیمت‌های گذشته تا حدودی جبران شود. مقدسیان ادامه داد: طبیعی است که با حجم زیاد معاملات در هفته گذشته، بازار اندکی استراحت کرده و شاخص نیز مقداری اصلاح شود اما با نگاهی تحلیلی به وضعیت کنونی بازار سرمایه می‌توان انتظار داشت طی چند روز آینده به تدریج در برخی از نمادها که پیش از این رشد زیادی را تجربه نکردند، شاهد رشدی آرام باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: به نظر نمی‌رسد طی روزهای آینده افت یا رشد زیادی در بازار دیده شود مگر اینکه اخبار بنیادی و تاثیرگذاری جو کنونی بازار را تحت تاثیر قرار دهد. به‌عنوان مثال تقویت احتمال کاهش نرخ سود بانکی از عوامل حمایت‌کننده قیمت سهام خواهد بود. همین موضوع را می‌توان درخصوص بازار جهانی عنوان کرد. نمی‌توان به‌طور قطع اظهار کرد که شوک‌های بازارهای جهانی بر اقتصاد و بازارهای مالی ایران بی‌تاثیر است و ممکن است انتشار هر‌گونه خبری در این خصوص معاملات را با نوساناتی همراه کند اما در مجموع رشدی آهسته را در روزهای آینده خواهیم داشت.

وی با اشاره به فعالیت منطقی حقوقی‌ها در بازار روز گذشته گفت: حقوقی‌ها در روز گذشته در خرید فعالیت قابل‌توجهی داشتند که به گونه‌ای سبب حمایت از بازار و منطقی‌تر شدن رفتار معامله‌گران شد. باید اذعان داشت حقوقی‌ها از فرصت پیش‌آمده طی هفته گذشته استفاده کرده و برخلاف رفتار سال‌های گذشته خود که در روزهای پایانی سال به فروش روی می‌آورند، رفتاری متعادل‌ و منطقی‌تر را در پیش گرفته و مشارکت بیشتری در سمت خرید داشتند.به گفته مقدسیان، در روز گذشته حقوقی‌ها در نماد بانک صادرات، بیش از 36 درصد خرید داشتند و این در حالی است که تنها 11 درصد از فروش روی این نماد از آن حقوقی‌ها بود. در نماد ایران‌خودرو نیز که طی معاملات روز گذشته جزو نمادهای پرمعامله بازار بود، حقوقی‌ها بیش از 34 درصد خرید و تنها 11 درصد فروش داشتند. در دیگر نمادها همچون بانک تجارت نیز شاهد برتری خرید حقوقی‌ها نسبت به فروش بودیم. در مجموع شاهد تغییر مالکیت بیش از 15 میلیارد تومانی از حقیقی به حقوقی در معاملات سهام دیروز بودیم. وی در پاسخ به این سوال که دلیل این رفتار حقوقی‌ها در بازار روز یکشنبه چه بود، اظهار داشت: تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که حقوقی‌ها در روزهای پایانی سال تمایل بیشتری به فروش از خود نشان می‌دهند اما روز گذشته با توجه به اینکه قیمت بسیاری از سهم‌ها برای حقوقی‌ها جذاب بود، به خرید روی آوردند. درست است که این فعالیت حقوقی‌ها موجب حمایت از بازار روز گذشته شده است اما باید توجه داشت که در قیمت‌های فعلی خرید بیشتر به نفع حقوقی‌ها بوده است، وگرنه حتی به بهانه حمایت از بازار سرمایه نیز فعالیتی نمی‌کنند که به ضررشان تمام شود. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با فروکش کردن صف‌های فروش، تا پایان معاملات شنبه به ندرت از شدت هیجان بازار کاسته شده و شاهد تداوم رفتار منطقی و تحلیلی‌تر از جانب حقیقی‌ها و حقوقی‌های بازار خواهیم بود.

Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/1013292/#ixzz40CeO6oZn

اقتصاد   اقتصاد ایران   بازار سرمایه   بورس   بورس تهران   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219