۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 19 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

رابطه جنگ و اقتصاد عراق

رابطه جنگ و اقتصاد عراق
کد: 12693   تاریخ انتشار :۱۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۰

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل (CSIS) در گزارشی به بررسی تأثیرات متقابل چند دهه جنگ، نزاع و بی ثباتی از یک طرف و اقتصاد عراق از طرف دیگر پرداخته است.

 به گزارش TSEpress   به نقل  اقتصاد ایرانی در این گزارش آمده است که اقتصاد عراق تنها یکی از عواملی است که موجب اختلاف در این کشور شده است، امری که زمینه ساز خشونت و نزاع داخلی شده و به قدرت گرفتن داعش کمک کرده است. اختلافات فرقه ای و قومی، فشار جمعیتی، افراطی گرایی مذهبی، مداخله کشورهای خارجی، وجود یک حکمرانی ضعیف و گرفتار فساد، اقتدارگرایی و یک نظام سیاسی شکننده در شکل گیری (این سطح از) خشونت در این کشور نقش داشته اند، وضعیتی که نشان دهنده وجود یک «دولت فرومانده» است.

در این گزارش سعی شده است تصویری از رابطه متقابل و پیچیده موجود بین اقتصاد و دیگر عوامل موثر بر شکل گیری خشونت در عراق همچنین تأثیرات متقابل مشکلات ساختاری و عمیق اقتصادی عراق و اختلافات قومی و فرقه ای آن ارائه شود، امری که به قدرت گیری داعش و افزایش تنش ها بین اعراب و کردها کمک کرده است.

در این مطالعه بر بررسی تمامی عواملی که موجب این سطح از خشونت، تنش داخلی و ایجاد اختلافات بوده، همچنین تفاوت های اقتصاد تروریسم و ضدشورش و اقتصادِ کلاسیکِ توسعه تأکید شده است.

البته این گزارش ادعا نمی کند که اقتصاد بیش از عوامل دیگر بر شکل گیری این سطح از خشونت و مشکلات در عراق نقش داشته است، اما نشان می دهد که همبستگی های مهمی بین مشکلات گسترده در اقتصاد، حکمرانی و فشار جمعیتی از یک طرف و سطح خشونت در دیگر دولت های فرومانده خاورمیانه همچون لیبی، سوریه و یمن وجود دارد.

از بررسی اقتصاد عراق مشخص می شود با وجود اینکه ایدئولوژی و سیاست عوامل اصلی خشونت در عراق هستند اما این کشور با چالش خارق العاده دیگری مواجه است، جمعیت بسیار جوان و تعداد بسیار زیاد زنان و مردان جوانی که از یافتن شغل، پیشه، ازدواج، تأمین خانه و تشکیل خانواده ناامید بوده و فرومانده اند.

متن کامل این گزارش از اینجا قابل دریافت است.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219