۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 13 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

عدم تاثیر پذیری اقتصاد جهانی از اقدامات تروریستی پاریس

عدم تاثیر پذیری اقتصاد جهانی از اقدامات تروریستی پاریس
کد: 11831   تاریخ انتشار :۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۵

اقتصاد جهانی بیش از آنکه از اقدامات تروریستی در پاریس تاثیر گرفته باشد، تحت تاثیر شاخص های اقتصادی متفاوتی بود که در روزهای گذشته منتشر شد. تنها در روز دوشنبه قیمت طلا کمی صعودکرد و سهام برخی کشورها نزول داشت اما از روز سه شنبه به بعد، روال عادی وضعیت اقتصاد جهانی طی شد و نوسانات قیمت های سهام و کالاها در جهان تحت تاثیر شاخص های اقتصادی در کشورهای مهم جهان بوده است.

 به گزارش TSEpress  به نقل از اقتصاد ایرانی در آمریکا، همه سرمایه گذاران و کارشناسان اقتصادی، منتظر تصمیم فدرال رزرو در خصوص نرخ بهره می باشند. در هفته های اخیر، رئیس بانک مرکزی آمریکا، بارها بر لزوم افزایش نرخ بهره در آمریکا به دلیل بهبود نسبی وضعیت اقتصادی این کشور تأکید کرده است. همین مسأله احتمال افزایش نرخ بهره در جلسه ماه سپتامبر را بالا برده و موجب تقویت دلار شده است.

دو شاخص مهم دیگر از وضعیت اقتصادی آمریکا منتشر شد که هر دو پایین تر از سطح انتظارات بوده اند. شاخص خرده فروشی آمریکا در ماه اکتبر به ۰.۱ درصد رسید که نسبت به صفر درصد ماه پیش از آن، بهبود را نشان می دهد اما نسبت به پیش بینی مبتنی بر ۰.۳ درصد پایین تر می باشد. همچنین، شاخص قیمتی تولیدکننده در این کشور به ۰.۴%- رسیده است که نسبت به ۰.۵%- بهتر می باشد اما نسبت به پیش بینی کارشناسان مبنی بر رشد ۰.۲ درصدی بسیار پایین تر است. هر دو این شاخص ها، شاخص های پیشنگر برای تورم می باشند که پایین تر از سطح توقع کارشناسان بوده و ممکن است مانعی برای رسیدن به هدف تورمی ۲ درصدی در نظر گرفته شده فدرال رزرو باشد.

وضعیت اقتصاد دوم دنیا همچنان رو به افول می باشد. در ادامه شاخص های منتشر شده از دو هفته پیش، از اقتصاد چین، در هفته گذشته نیز یک شاخص دیگر منتشر شد. رشد تولیدات صنعتی در این کشور به ۵.۳ درصد رسیده است که نصف میانگین رشد این شاخص در ۸ سال اخیر می باشد. کاهش شدید این شاخص که به صورت پیش نگر برای رشد اقتصادی محسوب می شود، وضعیت نگران کننده ای را از اقتصاد چین ترسیم می کند.

شاخص منتشر شده از اقتصاد اروپا نیز، رشد تولیدات صنعتی در این ناحیه بود که ۰.۳%- برای ماه سپتامبر می باشد. این در حالی است که این شاخص برای ماه قبل از آن ۰.۴%- بود اما پیش بینی کارشناسان ۰.۱%- بود. میانگین این شاخص در هشت سال اخیر ۰.۱%- بوده است که مشخص کننده این است که وضعیت کنونی این شاخص، پایین تر از میانگین می باشد. اقتصاد ناحیه یورو در سال های بعد از بحران جهانی هنوز نتوانسته به روال قبلی خود برگردد. درهمین راستا بعد از موفقیت های آمریکا در اجرای سیاست تسهیل مقداری و رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده، ناحیه یورو نیز اجرای این سیاست ها را در سال جاری میلادی در دستور کار قرار داد. اما وضعیت اقتصادی این منطقه هنوز رشد محسوسی نداشته است. به همین دلیل ماریو دراگی اعلام کرده است که باید تشدید سیاست های انبساطی پولی در این منطقه مورد توجه قرار بگیرد.

وضعیت اقتصاد ژاپن نیز نگران کننده می باشد. رشد اقتصادی این کشور برای فصل تابستان  منتشر شد که حاکی از انقباض اقتصادی این کشور به میزان ۰.۲ درصد داشته است. رشد اقتصادی بهار این کشور نیز ۰.۴%- بود. زمانی که دو فصل متوالی رشد اقتصادی کشوری زیر صفر درصد باشد نشان دهنده رکود در آن کشور است که می توان گفت ژاپن با انتشار رشد اقتصادی تابستان، رکود خود در سال جاری را اعلام کرده است. این در حالی است که ژاپن در سال های اخیر سیاست های انبساطی پولی زیادی را به مرحله اجرا گذاشته بود و حتی توانسته بود به تورم بی سابقه ۳ درصدی دست پیدا کند منتهی این موفقیت های اقتصادی ادامه پیدا نکرد تا اینکه در سال جاری، به رکود اقتصادی رسیده است.

نویسنده : دکتر امیر جعفرزاده  

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219