۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - 2024 24 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

نشانه های ظهور انقلاب صنعتی چهارم

نشانه های ظهور انقلاب صنعتی چهارم
کد: 9186   تاریخ انتشار :۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۲

  به گزارش TSEpress سرعت و مقیاس تغییرات تکنولوژیکی بقدری پرسرعت هستند که برخی پیش بینی ها از ورود بشر به انقلاب چهارم صنعتی و دنیای هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیاء و حجم عظیم داده ها خبر می دهند. درواقع، تغییرات با چنان سرعتی در حال روی دادن هستند که عقب گرد و تلاش برای درک این پدیده تقریبا غیرممکن است. کلاوس شوآب (مدیراجرایی مجمع جهانی اقتصاد) از این وضعیت با عنوان سونامی یاد می کند: "نشانه های اندکی را در ساحل مشاهده می کنید و ناگهان موجی بلند می شود." این تغییرات بقدری متنوع و گسترده هستند که به جای سوار شدن بر موج ها، اجازه می دهیم که آنها بر ما غلبه کنند.

در گفتگو با ۸۰۰ کارشناس برجسته و مدیراجرایی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، تصویر آینده دیجیتال انسان را از آنها جویا شدیم. این روند چگونه قابل توضیح است؟ چه زمانبندی در این خصوص وجود دارد؟ (انقلاب صنعتی جدید) چه تأثیراتی بر جامعه خواهد داشت؟ در ادامه، ۱۳ نشانه ظهور و ورود به انقلاب صنعتی چهارم را بررسی می کنیم.

۱. فناوری های پوشیدنی و قابل کاشت

تلفن های همراه بسیار بزرگ در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی را به خاطر دارید؟ اکثر قریب به اتفاق کارشناسان (۸۲ درصد) معتقدند که تا ۱۰ سال آینده نخستنی تلفن همراه قابل کاشت بصورت تجاری عرضه خواهد شد. حتی ۹۱ درصد پاسخ دهندگان معتقدند که ۱۰ درصد مردم از لباس هایی استفاده خواهند کرد که از قابلیت اتصال به اینترنت برخوردارند.

۲. حضور دیجیتالی

حدود ۱۰ سال قبل، حضور دیجیتالی (digital presence) به معنای داشتن آدرس ایمیل بود. اما درحال حاضر حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها دارای صفحه ای در فیس بوک، حساب کاربری توییتر و حتی وب سایت شخصی هستند. ۸۴ درصد کارشناسان معتقدند که تا سال ۲۰۱۵، بالغ بر ۸۰ درصد مردم جهان از حضور دیجیتالی برخوردار خواهند بود.

۳. بینایی بعنوان یک رابط کاربری جدید

۸۶ درصد پاسخ دهندگان معتقدند که تا سال ۲۰۲۵، بیش از ۱۰ درصد عینک های مطالعه از قابلیت اتصال به اینترنت برخوردار خواهند بود که امکان دسترسی به داده ها و برنامه های مختلف را فراهم می کند.

۴. محاسبات فراگیر

هنوز ۵۷ درصد جهان دسترسی به اینترنت ندارند؛ ۸۰ درصد پاسخ دهندگان معتقدند که در دهه آینده حدود ۹۰ درصد از جمعیت جهان بصورت منظم به اینترنت دسترسی خواهند داشت.

۵. ابررایانه در جیب

سال گذشته نرخ نفوذ جهانی تلفن همراه ۵۰ درصد بود؛ ۸۱ درصد کارشناسان معتقدند که در دهه آینده ۹۰ درصد جهان از تلفن های همراه هوشمند استفاده خواهند کرد. نه تنها نرخ نفوذ تلفن همراه افزایش خواهد یافت، بلکه خود دستگاه های تلفن همراه نیز پیچیده تر (و پیشرفته تر) خواهند شد.

۶. ذخیره سازی برای همه

امکان تولید حجم عظیمی از محتوا بدون نگرانی از محل ذخیره سازی در آینده فراهم می شود؛ ۹۱ درصد کارشناسنا معتقدند که تا سال ۲۰۲۵، اغلب مردم (۹۰ درصد) از امکان ذخیره سازی دیجیتال رایگان و نامحدود برخوردار خواهند بود.

۷. اینترنت اشیاء

عینک، لباس، لوازم جانبی – با افزایش قدرت رایانه و کاهش قیمت سخت افزاری – امکان اتصال به اینترنت را پیدا می کنند. به عقیده ۸۹ درصد پاسخ دهندگان، در یک دهه آینده بالغ بر یک تریلیون حسگر به اینترنت اشیاء متصل خواهند شد. این توسعه تقریبا بدون محدودیت است: این حسگرها ایمنی را افزایش می دهند ( از هواپیما تا سلامت غذا)، بهره وری را بهبود می بخشند و به مدیریت موثرتر و پایدارتر منابع کمک می کنند.

۸. شهرهای هوشمند و خانه های هوشمندتر

۷۰ درصد پاسخ دهندگان معتقدند که تا سال ۲۰۱۵، ۵۰ درصد ترافیک اینترنت مربوط به خانه های هوشمند و دستگاه هایی مانند یخچال هوشمند، ترموستات و سیستم ایمنی خواهد بود؛ ۶۴ درصد کارشناسان معتقدند که شهری با جمعیت ۵۰ هزار نفری، نیازی به استفاده از چراغ راهنمایی و رانندگی نخواهد داشت. همچنین ۷۹ درصد بر این باورند که ۱۰ درصد خودروها پشت چراغ قرمز، خودروهای خودران خواهند بود.

۹. داده های بزرگ برای بینش های بزرگ

نخستین سرشماری حدود ۶ هزار سال قبل انجام شد و در این مدت، تغییرات چندانی صورت نگرفته است: در بسیاری از کشورها، ساکنان فرم هایی را از طریق ایمیل دریافت می کنند. ۸۳ درصد پاسخ دهندگان معتقدند که تا سال ۲۰۱۵ دست کم یک کشور سرشماری و آمار خود را با منابع عظیم داده ها جایگزین خواهد کرد.

۱۰. ربات ها، تصمیم گیری و دنیای کار

کمتر از نیمی از پاسخ دهندگان (۴۵ درصد) معتقدند که تا سال ۲۰۲۵، نخستین ماشین هوش مصنوعی (AI) در هیئت مدیره یک شرکت حضور خواهد داشت؛ ۷۵ درصد معتقدند که در ۱۰ سال آینده، ۳۰ درصد حسابرسی ها توسط ربات ها انجام خواهند شد؛ همچنین ۸۶ درصد کارشناسان بر این باورند که نخستین داروساز رباتیک را در آمریکا شاهد خواهیم بود.

۱۱. افزایش ارزهای دیجیتال

امروزه تنها بخش کوچکی از تولید ناخالص داخلی (GDP) جهان – حدود ۰.۲۵ درصد – با بلاک چین (blockchain) انجام می شود. تنها ۵۸ درصد پاسخ دهندگان معتقدند که این میزان تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ همپنین ۷۳ درصد معتقدند که دست کم یک دولت، مالیات را از طریق بلاک چین جمع آوری خواهد کرد.

۱۲. اقتصاد اشتراکی

شرکت های Uber و Airbnb (برای اجاره خودرو و خانه از طریق اینترنت)، جزو با ارزش ترین شرکت های نوپا در بخش اقتصاد اشتراکی (sharing economy) هستند؛ ۶۷ درصد پاسخ دهندگان بر این باورند که تا سال ۲۰۲۵ اغلب سفرها به جای خودروهای شخصی، با استفاده از خودروهای به اشتراک گذاشته شده انجام خواهند شد.

۱۳. فناوری چاپ سه بعدی

۸۴ درصد پاسخ دهندگان بر این باورند که در ۱۰ سال آینده نخستین خودروی تولید شده با فناوری چاپ سه بعدی به مرحله تولید خواهد رسید؛ ۸۱ درصد معتقدند که ۵ درصد کالاهای مصرفی با این فناوری تولید می شوند. همچنین ۷۶ درصد معتقدند که تا سال ۲۰۱۵، پزشکان نخستین عمل پیوند کبد چاپی سه بعدی را انجام خواهند داد.

منبع: اقتصاد ایرانی  مجمع جهانی اقتصاد

نظرات(1)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219