۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 16 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

نقدینگی مورد نیاز برای خروج از رکود چقدر است؟

نقدینگی مورد نیاز برای خروج از رکود چقدر است؟
کد: 15370   تاریخ انتشار :۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۳

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه که کلید گشایش در منابع مالی در دست دولت است معتقد است: هرچه سیاستهای پولی-مالی به دلیل سیاستهای بودجه ای منقبض باشد، ‌خروج از رکود سخت‌تر خواهد شد.

  به گزارش  TSEpress  دکتر علی دینی ترکمانی در پاسخ به این سوال که اقتصاد ایران برای خروج از رکود به چه میزان نقدینگی نیاز دارد؟ اظهار کرد:به طور دقیق نمی توان عدد و رقم اعلام کرد اما دست دولت به دلیل کاهش درآمدهای نفتی بسته است و هزینه‌های تملک دارایی و بودجه‌های عمرانی نیز به شدت محدود شده است.
وی در ادامه گفت:بودجه جاری دولت نیز انبساطی نیست و این مسئله خروج از رکود را سخت‌تر می‌کند. این اقتصاددان در ادامه به افزایش صادرات 400 الی 500 هزار بشکه نفت با لغو تحریم‌ها اشاره و اضافه کرد:به رغم کاهش شدید قیمت نفت افزایش صادرات نفت می تواند تا حدودی کاهش درآمدهای نفتی را پوشش دهد و کمک کند که دولت با خیال راحت‌تر هزینه کند و رشد اقتصادی بهبود یابد. دینی ترکمان خاطرنشان کرد:لغو تحریم‌ها می تواند به بهبود نقل و انتقالات مالی و تامین واردات مورد نیاز کمک کند به علاوه گشایش ارزی از طریق شبکه بانکی کشور ایجاد می شود که می‌تواند به حرکت اقتصاد کمک کند. وی با بیان اینکه اگر دولت بتواند بدهی‌هایش را به شبکه بانکی پرداخت کند و به کاهش پایه پولی کمک کند، شبکه بانکینیز می تواند خطوط اعتباری خود را باز کند، اضافه کرد:پرداخت بدهی بنگاه‌ها به دولت نیز چنین تاثیری دارد زیرا دست بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به پیمانکاران و سایر متقاضیان باز می‌شود. این اقتصاد‌دان در ادامه تاکید کرد:همه این عوامل به این بستگی دارد که چه میزان منابع مالی در اختیار دولت خواهد بود تا در پی آن دست سایر بخش‌ها نیز در تزریق منابع و سرمایه گذاری بازتر شود. دینی ترکمان با بیان اینکه کلید گشایش در منابع مالی در اختیار دولت است، اظهار کرد:منابع ارزی آزاد شده می‌تواند بخشی از درآمدهای ریالی دولت را افزایش دهد اما مهم این است که دولت این دارایی های را چگونه هزینه کند. ویافزود:ممکن است دولت دارایی‌های آزاد شده را برای رد دیون خود استفاده کند که در کنار افزایش درآمدهای ناشی از افزایش صادرات نفت می‌تواند راهگشا باشد.
  منبع : افکار نیوز

اقتصاد ایران   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219