۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 16 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

10 دغدغه حساس بخش خصوصی

10 دغدغه حساس بخش خصوصی
کد: 9910   تاریخ انتشار :۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۳۵

در جلسه  هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران،‌ کاهش فشار مالیاتی و پرداخت بدهی‌های دولت به عنوان مهمترین موضوعات به منظور بهبود وضعیت اقتصادی کشور عنوان شد.

به گزارش  TSEpress  و به نقل از  اقتصاد آنلاین هفتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران برگزار شد. در این جلسه منصور معظمی،‌ نماینده دولتی در اتاق بازرگانی تهران به بیان ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در بخش نفت و پتروشیمی کشور پرداخت، ‌اما نمایندگان پارلمان بخش خصوصی با بیان انتقاداتی از وزارت نفت و عملکرد آن،برخی ‌قوانین را بر خلاف آزادی عملکرد بخش خصوصی عنوان کردند و در نهایت با پیشنهاد علی‌شمس‌اردکانی، تصویب شد که کمیسیون انرژی و کمیسیون بازار پول و سرمایه جلسه‌ای مشترک برای بررسی این معضلات داشته باشند که این پیشنهاد به تصویب مسعود خوانساری،‌ رئیس اتاق بازرگانی تهران هم رسید. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، همچنین خوانساری در ابتدای جلسه توضیحاتی درباره وضعیت فعلی اقتصاد کشور و نیاز بخش خصوصی برای بهبود عملکرد بخش خصوصی و دولتی ارائه داد که شرح صحبت‌های او را در جدول زیر می‌توانید بخوانید:

 هیات‌های خارجی 

هیات‌های تجاری خارجی برای شناسایی ظرفیت‌های داخل ایران ورود کرده‌اند. در همین راستا باید تلاش خود را نشان داد. 

وضعیت اقتصادی امسال

قیمت نفت کاهش یافته و در پایین ترین سطح خود قرار گرفته است. به همین علت شاید امسال سخت ترین سال اقتصادی دولت باشد.

رتبه رقابت پذیری ایران

‌براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد رتبه رقابت پذیری ایران در میان 144 کشور جهان به 74 رسید که این رتبه در مقایسه با سال گذشته 9 درصد صعود دارد و این نشان دهنده بهبود وضع رقابت پذیری اقتصاد ایران است.

نامه 36 بندی بخش خصوصی به دولت برای ثبات اقتصادی

ثبات در سیاستگذاری‌های اقتصادی و بروکراسی و ناکارآمدی در ساختار اقتصادی کشور از مهمترین چالش‌های فضای اقتصادی است.در این باره نامه‌ای در 36 بند تهیه و به معاون اول تقدیم کردیم که اگر بندهای پیشنهادی ما اجرایی شود رونق خوبی در اقتصاد خواهیم داشت.

 برجام

تصویب برجام، مهر تأییدی بر تلاش‌های دستگاه دیپلماسی کشور بود و امیدی را در بخش خصوصی زنده کرد تا با اعتماد به نفس بیشتر با شرکای خارجی مذاکره کند و برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی تلاش بیشتری انجام دهد.

 نامه 4 وزیر به رئیس جمهوری

آیا مشکل رکود فقط در بازار سرمایه و پتروشیمی‌هاست؟ آیا صنایع خودروسازی، صنایع سیمان و بنگاه‌های کوچک و متوسط که به علت نبود سرمایه در گردش و کمبود تقاضا یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند دارای مشکل رکود نیستند؟ آیا طلب چند 10 هزار میلیاردی پیمانکاران مشکل اساسی در اقتصاد نیست؟ آیا اینکه در شش ماهه اول امسال هفت هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص یافته که 30 درصد بودجه مصوب عمرانی است از مشکلات اصلی اقتصاد نیست، در حالی که در این مدت 20 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده که اگر به اقتصاد تزریق می‌شد، ده‌ها مشکل را حل می‌کرد. انتظار ما از وزیر اقتصاد این است هنگامی که راهکارهای خروج از رکود را ارائه می‌داد کل مشکلات را یادآوری می‌کرد.

سهم‌خواهی از دولت

اجرایی نشدن کامل قانون بهبود فضای کسب و کار باید مورد توجه جدی قرار گیرد. یکی از مفاد این قانون این است دولت در تصویب هرگونه دستورالعمل و بخشنامه حتماً نظر بخش خصوصی را جلب کند اما آنچه که ما شاهدیم این است بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها دخیل نیست و بعد از ابلاغ دستورالعمل ها متوجه آن می‌شود.

نرخ ارز 

با لحاظ نشدن اثرات نرخ تورم در نرخ ارز مانند آنچه که در سال 1391 شاهد بودیم، ممکن است جهشی دوباره در نرخ ارز اتفاق بیفتد. از این رو درخواست دولت این است که با تک نرخی کردن ارز قیمت واقعی آن را مشخص کند که این امر موجب افزایش صادرات و کاهش قاچاق کالا می‌شود.

قیمت حامل های انرژی 

روزانه چهار میلیون بشکه نفت در داخل کشور مصرف می‌شود. واقعی شدن قیمت حامل‌های انرژی موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حرکت چرخ‌های تولید می‌شود.

فشار مالیاتی 

پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران و کاهش فشار مالیاتی بر بنگاه‌های تولیدی اکنون ضروری است.در شرایطی که پیش‌بینی رشد منفی اقتصاد در شش ماهه اول امسال وجود دارد فشار مالیاتی بر بنگاه‌ها به رکود اقتصادی دامن می‌زند.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219