۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 15 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

2015، سال رنسانس در کوبا

2015، سال رنسانس در کوبا
کد: 13667   تاریخ انتشار :۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۵

آگوستو مکس‌ول در هاوانا بود که دخترش با او تماس تلفنی گرفت. برای بسیاری از افراد این یک تماس معمولی به شمار می‌رود. اما این تماس در حالی صورت می‌گرفت که دختر مکس‌ول در میامی بود و او در کوبا بود. از این جزیره که تا یک سال پیش دسترسی به تلفن همراه از طریق تلفن همراه وجود نداشت.

مکس‌ول با این تماس متوجه شد که همه چیز چقدر تغییر کرده‌است. او در این باره گفت: «من در هاوانا بودم و تلفنم کار می‌کرد. خیلی خوب بود!» او یک حقوق‌دان کوبایی است که در یک شرکت حقوقی در میامی مشغول به کار است.

این اتفاقی که برای مکس‌ول افتاد نشان‌دهنده یکی از چندین تغییر بزرگی است که در سال 2015 در کوبا رخ داد. سالی که برخی آن را سال «رنسانس» برای این جزیره نامیده‌اند.

امروز پس از گذشت یک سال باراک اوباما رئیس‌جمهوری ایالات متحده امریکا اعلام کرده‌است که امریکا و کوبا عادی‌سازی روابط خود را آغاز کرده‌اند.

هر دو کشور روابط خود را با شکل جدیدی در سال 2015 آغاز کردند و پاپ فرانسیس با سفری که به این کشورها داشت برای هر دو کشور آرزوی موفقیت کرد.تاریخی‌ترین لحظه این تغییر بزرگ نیز زمانی بود که اوباما با رائول کاسترو رئیس‌جمهوری کوبا در ماه آوریل دیدار کرد.

پس از 50سال سکوت، این حرکت بزرگی برای هر دو کشور و هر دو دولت به شمار می‌رود.

کسب‌وکارهای امریکایی که سال‌ها از ورود به کوبا محروم بودند اکنون با اشتیاق فراوان به این کشور روی آوردند. نت‌فلیکس یکی از آن کسب‌وکارهایی بود که سریعاً فعالیت خود را در کوبا آغاز کرد.

دولت‌های ایالات متحده امریکا و کوبا در روز پنجشنبه توافقی را امضا کردند که بر اساس آن پروازهای تجاری خود را آغاز خواهند کرد.

از نظر مردم کوبا این یک فرصت اقتصادی بزرگ برای ایجاد شغل در کوبا به شمار می‌رود. پرز دلاهوز دکتر 38ساله کوبایی می‌گوید: «کشور به این موارد نیاز دارد.»

در پاییز سرعت این تغییرات بیشتر نیز شد. البته هنوز موانعی نیز در این راه وجود دارد. از آنجا که این دو کشور برای چندین دهه با یکدیگر گفت‌وگو و ارتباطی نداشته‌اند، اکنون برای ایجاد پل ارتباطی باید تلاش زیادی بکنند.

به هر حال اکنون در مرحله آغازین رنسانس هستیم. باید در انتظار آینده باشیم.

منبع: سی‌ان‌ان مانی

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219