#
#
اخبار اقتصادی بورس

"پدیده" در آستانه ورود به بازار سرمایه

کد: 31085   تاریخ انتشار :۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۴۸

وحید حسینی خبرنگار :وقتی پس از چند ماه قدم به مجموعه پدیده شاندیز گذاشتم  ساعتی از رکورد جدید شاخص بازار بورس نگذشته بود  که شاخص با  رشدی ۳هزار واحدی در قله ۱۶۰ هزار قرار گرفت .  البته زمانی که عامه مردم  به دنبال راهی  هستند تا با سرمایه گذاری در آن بتوانند عقب ماندگی خود را از تورم چند صد درصدی جبران کنند، این رشد ورود نقدینگی به بازار سرمایه خود مبین این امر است.  تا زمانی که به  دفتر مدیر عامل پدیده برای مصاحبه  برسم با خود فکر می کردم  شرکت پدیده با این  پتانسیل گردشگری- ساختمانی  چگونه می تواند بخشی از این نقدینگی سرگردان را جذب کند  که پاسخی جز بازار سرمایه نیافتم . البته پدیده اکنون با رهایی از مشکلات چند سال گذشته خود در مسیر شکوفایی قرار گرفته و می تواند مکانی برای جذب سرمایه های سرگردان به شمار آید  . فرصتی فراهم شد تا گفتگویی با ابوالفضل انتظاری مدیر عامل شرکت پدیده شاندیز پیرامون  برخی مسایل جاری و پیش رو این مجموعه انجام دهیم که در ادامه می خوانید .      

سرانجام تلاش  های انجام شده برای ورود شرکت پدیده این  غول گردشگری و ساخت و ساز به بازار سرمایه به کجا رسید ؟

 

خوشحالم که این روزها اقبال مردم را به بازار سرمایه می بینم و فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه  در مردم شکل گرفته است. امیدوارم همان گونه که دولت در حال تشویق ورود نقدینگی به بازار سرمایه است این نقدینگی سرگردان جهت خود را پیدا کرده و بنگاههای اقتصادی بتوانند از این راه، نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کنند تا به توسعه و گردش اقتصادی  کشور کمک شود .پدیده هم به عنوان یک بنگاه اقتصادی که در حوزه گردشگری و ابنیه فعالیت داشته می تواند از این پتانسیل استفاده کند.پدیده تا کنون درگیر مسائل سازمانی و سپری کردن دوره بحران بود. هم اکنون پروژه از مباحث مجوزی ،ساخت ساز و سامان دهی امور شرکتی فارغ شده است. همچنین مجموعه از بحران خارج و شرکت در مسیر رونق قرار دارد. در شرایط کنونی  زمانی که سهامداران قدم به مجموعه پدیده می گذارند شاهد رونق بازار ، ساخت و ساز  پروژه هستند و یا زمانی که فعالان اقتصادی به صورتهای مالی شرکت مراجعه می کنند شاهد این هستند که  مجموعه پدیده به استاندارهای یک بنگاه اقتصادی رسیده است.

اما واقعیت شرکت پدیده، سهامدارانی هستند که سرمایه و زندگی خود را آوردند و بی صبرانه منتظر رونق سهام پدیده هستند تا امکان نقد شوندگی سهام پدیده برایشان فراهم شود.

البته در بازارفعلی( سناپ) این توقع به طور کامل براورده نمی شود، چراکه  بازار ما محدود ، دیداری و محلی است

باید در نظر داشت  که سهام پدیده ارزش و پتانسیل این را دارد تا در بازاری گسترده و فراگیر معامله شود. هم اکنون همه شرایط و مستندات و الزامات بازار سرمایه را فراهم ساخته  و با مدیران و کارشناسان بازار سرمایه نشست های متعددی داشته ایم.

در حال حاضر  سطح امیدواری ما و سهامداران پدیده به حدی بالا رفته است که خود را در دروازه ورود به بازار سرمایه می بینیم.

البته بهترین و مطلوب ترین راه نقدشوندگی و افزایش قیمت  سهام پدیده،  عرضه سهام این شرکت در بازار سرمایه است.

در این موضوع حاکمیت پشتیبانی کرد و همکاران بنده هم زحمات زیادی کشیدند تا در آستانه  ورود به بازار سرمایه قرار گرفتیم.

همچنین  ازهم  اکنون  لحظه شماری می کنیم تا زنگ ورود پدیده را در تالار حافظ بورس تهران به صدا درآوریم.

     

تحقق این خبر خوب  که به طور یقین  مورد توجه  بازار سرمایه و سهامدارن صبور شرکت پدیده  خواهد بود ،چه زمانی پیش بینی می شود ؟

جهت زمان عرضه با سازمان بورس در حال رایزنی هستیم  ، تا کنون به دنبال  تببین آخرین وضعیت شرکتهای پدیده از لحاظ ساختاری ، مالی و استانداردهای بازار سرمایه بودیم و نگرانی هایی که مدیران بازار سرمایه نسبت به مجموعه شرکتهای پدیده و ورود آنها به بازار سرمایه داشتند اکنون بر طرف شده است.

همچنین مکانی که با قدرت تحلیل و منطق به بررسی صورتهای مالی و پروژه های ما خواهد پرداخت و سود آوری شرکتهای پدیده  را زیر نگاه تحلیلگران و فعالان حقیقی و حقوقی به همراه دارد ،  بازار سرمایه خواهد بود .

نگاه امروز بازار سرمایه به شرکتهای ساختمانی و شرکتهای با رویکرد گردشگری- ساختمانی  بیانگر این موضوع است که در بورس اوراق بهادار تهران با دیدی تازه به پدیده نگاه خواهد شد.

تمام تحلیل ها و مشاوره ها حاکی از این نکته است که حضور ما در بازار سرمایه ، نفع سهامداران شرکت پدیده و سرمایه گذارانی ( حقیقی – حقوقی ) را که قصد سرمایه گذاری در این شرکت بزرگ گردشگری- ساختمانی را دارند، در پی خواهد داشت .

البته زمان عرضه شرکت پدیده  در بازار سرمایه مناسبت  دارد با به جریان افتادن پروژ ه های این شرکت در شاندیز، کیش و زمانی که پشوانه های اعتباری و ارزش افزوده سهام فعال شده است و این مجموعه گردشگری هر روز بهتر از دیروز خواهد شد.

       

در چند ماه گذشته با  شروع موج تورمی و رشد قابل توجه قیمت دلار ، افزایش قیمت مصالح و به طبع آن نرخ تمام شده ساخت وساز  به وجود آمد . مجموع  این مسایل  قطعا بر روی قیمت گذاری پروژه پدیده هم تاثیر گذار خواهد بود برای ارزشیابی مجدد پروژه از این محل چه برنامه ای دارید؟

شرکتهای پدیده مشمول ماده ۱۴۱ هستند و زیان انباشه این شرکتها بیش از نیمی از سرمایه ثبتی این شرکتها  است . ظرفیت بسیار خوبی که شرکت  برای فرار از ماده ۱۴۱ دارد  ارزشیابی مجدد دارایی های شرکت خواهدبود . بنا داریم  در شرکت ابنیه و ساختمان که غالب سهام شرکتهای گروه را دارد این  افزایش سرمایه( از محل ارزشیابی مجدد دارای ها )با مجوز مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۱۳۹۷ انجام شود. هم اکنون نیز کارگروهی مشغول انجام این تجدید ازیابی هستند . بنا داریم تا پیش از پایان سال این تجدید ارزیابی انجام و عملیاتی شود تا علاوه بر استفاده از  مجوزقانونی ،  اصلاح ساختار شرکت برای فعالیت های بعدی صورت گیرد . البته برای شرکت توسعه هم بنا داریم پیش از ورود به بازار سرمایه افزایش سرمایه انجام دهیم برای آنکه بتوانیم قیمت معاملاتی سهام را  مناسب عرضه ورود به بازار سرمایه کنیم. همچنین قصد داریم پیش از باز شدن نماد شرکت توسعه به رقیق شدن سهام شرکت اقدام کنیم و افزایش سرمایه انجام دهیم. این افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نخواهد بود . همچنین  در زمانی که شرکت سهام را به قیمت بالا  فروخت،   سودی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در حسابهای شرکت شناسایی شد . بر این اساس  قصد داریم از محل این سود انباشته، افزایش سرمایه انجام دهیم تا سهام رقیق سازی شود. البته ازمحل این افزایش سرمایه می توانیم به ازاء هر یک سهم ۲۳ سهم افزایش سرمایه  دهیم به طوری که هر سهم توسعه معادل ۲۴ سهم خواهد شد .همچنین با توجه به ارزش گذاری هر سهم توسعه به مبلغ ۹۲۲۴ تومان قیمت هر سهم حدود ۳۸۳ تومان خواهد شد ، که برای ورود به بازار سرمایه قیمتی مناسب است .            

یکی از سوالات سهامداران شرکت ابنیه، زمان اعمال افزایش سرمایه ۲۰ درصدی ابتدای سال ۹۷ است ، در مورد  این افزایش سرمایه چه اتفاقی افتاد که مراحل ثبت، آنقدر طولانی شد؟

  در مورد افزایش ۴۰ درصدی که در مجمع ابتدای سال انجام تصویب شد ۲۰ درصد آن اجرایی شده که هنوز ثبت رسمی صورت نگرفته است . وعده ما با سهامداران برای ثبت سهام ۲ هفته بود ولی با تفاسیر اداره ثبت شرکتها مواجه شدیم که به استناد موادی از قانون تجارت ( ماده ۱۶۶۰-۱۶۹-۱۷۲) اصرار دارند تا آگهی حق تقدم دهیم. البته با توجه به طیف گسترده  سهامداری شرکت از تمام نقاط ایران مطمئن هستیم که  در صورت آگهی با مشکلات زیادی  مواجه خواهیم شد. چون شکل این افزایش سرمایه از نوع سهام جایزه است و نیازی به آگهی نیست . همچنین بر اساس استعلامی که ثبت شرکتهای مشهد از تهران داشته ،آنها استدلال ما را  قبول و حتی نمونه شرکتهایی را مثال زده اند که مانند ما عمل کرده اند. بر این اساس در حال رایزنی با دوستان حوزه قضا هستیم تا این کار اجرایی شود، تا آن زمان  این سهام  جایزه ۲۰ درصدی در حساب سهامداران شرکت اعمال شده و تنها قابل معامله نیست .

در مورد شرکت ابنیه و ساختمان و زمان ورود ش به بازار سرمایه چه برنامه ای دارید؟

در مذاکراتی که با سازمان بورس در حال انجام است در مورد دو شرکت توسعه و ابنیه در حال رایزنی هستیم. اما اولویت شرکت توسعه است و در صورت ورود شرکت توسعه به بازار سرمایه عملا سهام شرکت ابنیه هم در سامانه سناپ ارزش واقعی خود را پیدا می کند  چون عملا ۸۰ درصد دارایی های شرکت توسعه در شرکت ابنیه  است .

همچنین نماد شرکت توسعه هم اکنون در بازار سرمایه اختصاص  یافته است.  در حال حاضر  بارگذاری صورتهای مالی ۹۳ هم در حال انجام است  که به مرور صورتهای مالی سالهای ۹۴ و ۹۵،  گزارشهای حسابرسی و تلفیقی مجموعه شرکتهای پدیده در سامانه کدال بارگذاری می شوند تا پس از تایید کارشناسان سازمان بورس در دسترس عموم قرار گیرند .

اگرچه در مورد شرکت ابنیه هم ،تمام صورتهای مالی و طرح توجیهی شرکت آماده شده اما با توجه به سهامی خاص بودن شرکت  باید ماهیت شرکت و اساسنامه آن تغییر کند و مجمع فوق العاده تشکیل شود که فرایند خاص خود را دارد که در حال انجام است.

اقتصاد   اقتصاد ایران   بازار سرمایه   بورس   پدیده   پدیده شاندیز   سهام   شرکت ابنیه و ساختمان پدیده   شرکت توسعه پدیده   

نظرات(1)

  1. رضا مختاری گفت:

    سلام سهامداران را جان به لب کردید تمامش کنید .

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219