۶ فروردین ۱۴۰۲ - 2023 26 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

۳ دلیل اصلی زیاندهی دو غول خودروساز

۳ دلیل اصلی زیاندهی دو غول خودروساز
کد: 31633   تاریخ انتشار :۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۹

با اعلام گزارش ۶ ماهه ایران خودرو و سایپا مشخص شد این دو غول خودروساز زیانده شده اند که ناشی از ۳ دلیل اصلی بوده و راهکار خروج از این وضعیت آزاد سازی قیمت ها و استفاده از افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی است.

در جریان انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه شرکت های بورسی وفرابورسی، بسیاری از گروه ها نتوانستند انتظار فعالان را برآورده کنند و برخی شرکت ها مانند ایران خودرو و سایپا با تحقق زیان ، از سپری شدن شرایطی سخت حکایت کردند.
ایران خودرو ۱٫۵۳ هزار میلیارد تومانی، در نیمه اول سال قبل قادر به تحقق سود ۴۳ ریالی هر سهم شد اما در سال جاری برای هر سهم هزار و ۶۷۸ ریال زیان محقق کرده که عمدتا" ناشی از کاهش ۱۵ درصدی فروش و از طرفی افزایش ۲۹ درصدی هزینه های مالی است. سایپا هم ۴۳۷ ریال زیان محقق کرد که نسبت مدت مشابه سال قبل ۳۲۰ درصد افزایش زیان نشان می دهد که ناشی از رشد ۱۹ درصدی بهای تمام شده فروش و افزایش ۴۷ درصدی هزینه های مالی و۳۵۳٫۷ میلیارد تومانی سایر هزینه‌های غیرعملیاتی (اقلام متفرقه ) است.
اما با نگاهی به واقعیت های این دو شرکت و صنعت خودرو مشخص می شود عدم افزایش قیمت محصولات به رغم رشد دو سه برابری دلار و مواد اولیه به همراه آثار تحریم ها و خروج شرکای خارجی ، نقش مهمی در زیانده شدن این دو خودرو ساز دارد.
نقش مهم افزایش دو سه برابری ارز
براساس این گزارش، تصمیمات لحظه ای متولیان امر در تامین و تخصیص ارز درحالی منجربه مراجعه ایران خودرو و دیگر همگروه ها به سامانه نیما و خرید ارز برای واردات مواد اولیه و قطعات شده که درحال حاضر ارز مورد نیاز قطعه سازان و خودروسازان از طریق سامانه نیما حدود دو برابر دلار ۴۲۰۰ تومانی تهیه می شود که به معنی دوبرابر شدن نرخ نهاده های تولید است.
این درحالی است که به رغم افزایش دو سه برابری قیمت قطعات و مواد اولیه و همچنین دلار و یورو، قیمت فروش خودروها تغییری نداشته و همچنان با روش های گذشته صورت می گیرد و دولت با تاکید بر حفظ قیمت ها ، مانع از واقعی شدن قیمت فروش محصولات شده است. به طوریکه در برابر دلار ۳۸۰۰ تومانی سال گذشته ، قیمت ارز مورد نیاز قطعه سازان و خودرو سازان با ارز نیما حدود ۸۵۰۰ تا ۸۹۰۰  تومان تامین می شود.
به عبارت دیگر در حالی متوسط ارزبری خودرو های ساخت داخل ۲۵۰۰ دلار است که متوسط قیمت سال گذشته دلار ۳ هزار و ۳۳۰ تومان و در پنج ماهه سال جاری ۴۳۰۰ تومان و از ۱۴ مرداد به این سو با حداقل قیمت ۸۵۰۰ تومانی بوده که در صورت ضرب در ۲۵۰۰ دلار متوسط ارزبری هر خودرو، عدد ۹٫۵ میلیون تومان به بیش از ۲۱٫۵ میلیون تومان افزایش یافته است.
اثر بازدارنده قیمت گذاری دستوری
اما از آن مهمتر ، اثر قیمت‌گذاری دستوری در زیانده شدن شرکت های خودروساز و ...است که بزرگترین ضربه را به اقتصاد وارد می‌کند. چرا که تولیدکننده با توجه به هزینه‌های سنگین، مجبور به عرضه محصولات با قیمتی کمتر از واقعیت شده و در نتیجه زیان‌های انباشته به تعطیلی واحدهای تولیدی می‌انجامد و راه‌ را برای عده‌ای سودجو باز می‌کند.
این درحالی است که در دنیا از نظام دستوری قیمت‌گذاری نتیجه‌ مثبتی گرفته نشده و هیچ جای دیگری قیمت گذاری دولتی و یا دستوری وجود ندارد و قیمت ها براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و مطالبات برای افزایش کیفیت محقق.
در این میان خودرو سازان اقدام به تولید محصول با دلار ۸۵۰۰ تومانی تولید می کنند اما مجبور به فروش با دلار ۴۲۰۰ تومانی هستند که همین یک عامل ، باید هم منجر به زیاندهی شود.
تجربه قیمت‌گذاری‌های دستوری همواره با تلخی همراه بوده است. زمانی که قیمت خودرو دستوری تعیین شد، بسیاری از دلال‌ها و مافیای بازار از این اختلاف نرخ سود بردند. به طوری که واسطه‌ها طی یک سال، میلیاردها تومان از اختلاف قیمت درب کارخانه و قیمت بازار آزاد آن، استفاده کردند.
افزایش قیمت نهادی های تولید
علاوه بر این دو عامل فوق ، رشد قیمت نهادها هم در زیاندهی خودروسازان نقش داشته و جزییاتی از این متغیر نشان می دهد که چرا قیمت بهای تمام شده محصولات ، حداقل دو برابر شده است.
ورق سرد ( با متوسط مصرف هزار یا یک هزار و ۱۰۰ کیلو گرم ) در سال گذشته ۲۳ هزار تومان در سال جاری ۴۸ هزار تومان
فولاد آلیاژی (متوسط مصرف در هر خودرو ۷۰ کیلوگرم) در سال گذشته ۳ هزار و ۲۹۴ تومان در سال جاری ۶ هزارو ۲۹۴ تومان
آلومینیوم (متوسط مصرف در هرخودرو ۶۵ کیلو گرم ) در سال گذشته، ۷ هزار و ۹۴۰ تومان و در سال جاری ۲۳ هزار تومان
مس (متوسط مصرف در هر خودرو ۱۲ کیلو گرم) در سال گذشته ۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان و در سال ۵۲ هزار تومان
سرب (متوسط مصرف در هر خودرو ۱۴ کیلو گرم ) در سال گذشته ۸۱۰۰ تومان و در سال جاری ۲۸ هزار تومان
پلیمیرهای پلاستیکی (متوسط مصرف درهر خودرو ۴۲ کیلو گرم) در سال گذشته ۴ هزار و ۹۷۰ تومان و در سال جاری ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان
کائو چو مصنوعی (متوسط مصرف درهر خودرو ۸ کیلو گرم) در سال گذشته ۵ هزار و ۴۵۰ تومان و سال جاری ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان
کائو چو طبیعی (متوسط مصرف درهر خودرو ۱۰ کیلو گرم) در سال گذشته ۵ هزار و ۴۵۰ تومان و در سال جاری ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان
این درحالی است که در قیمت تمام شده هر خودرو ساخت داخل، ۳۵ درصد وابسته به قیمت مواد اولیه و ۳۳ درصد وابسته به نرخ ارز و مابقی دستمزد ، هزینه های عمومی ، سازندگان و.. است .
دریچه امید شرکت و سهامداران
با این همه در شرایطی ، خودروسازان با وضعیت سختی روبرو شده و منتظر تصمیمات مسئولان هستند که سهامداران صنعت خودرو انتظار دارند به منظور جلوگیری از افزایش زیان خودروسازان و توجیه پذیر بودن فعالیت ها، قیمت فروش محصولات بر اساس این واقعیت ها و آزاد شود که صد البته باید به همان کیفیت محصولات ارتقا یابد.
علاوه بر این هر چند زیانده شدن ایران خودرو و سایپا با تبعات منفی در بازار سهام روبرو شده و گلایه های مدیران را منجر ، اما در همین شرایط ناخوشایند هم می توان دریچه امید دیگری را دید. چرا که طبق قانون ، شرکت های زیانده و مشمول ماده ۱۴۱ ، می توانند نسبت به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اقدام کنند.

خودرو   سایپا   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219