۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - 2023 30 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

پیش‌نویس لایحه ساماندهی معافیت‌های مالیاتی

پیش‌نویس لایحه ساماندهی معافیت‌های مالیاتی
کد: 32318   تاریخ انتشار :۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۷

معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ساماندهی معافیت ها و مشوق های مالیاتی به عنوان یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی سال ۹۷ توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شده و در این زمینه پیش‌نویس لایحه آن در حال آماده سازی است.

به گزارش TSEpress «طرح جامع مالیاتی» از طرح های اولویت دار وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به شمار می رود هرچند روند اجرای این طرح از دهه هشتاد خورشیدی کلید خورد؛ در ابتدا یک پیمانکار خارجی مجری طرح بود اما در نهایت به شرکت های ایرانی واگذار شد.
 • برای استقرار کامل نظام جامع مالیاتی، نیاز است که برنامه های متعددی که اغلب مرتبط به حوزه فناوری اطلاعات است، اجرا شوند تا نظام مالیات ستانی یکپارچه و مبنتی بر راستی آزمایی اطلاعات دریافتی از مودیان باشد.
کارشناسان اقتصادی از نظام جامع مالیاتی به عنوان یکی از مهمترین طرح های دولت در حوزه اقتصاد کلان یاد می کنند که در صورت بهره برداری از آن ضمن تحقق عدالت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، می توان با بسیاری از جرایم نظیر پولشویی نیز مبارزه کرد.
 • با توجه به اهمیت این طرح، بند ۲۱ «الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت» که توسط صاحب نظران و استادان دانشگاهی و حوزوی تهیه و از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، به «تحقق عدالت مالیاتی و کاهش فاصله‌های جمع درآمد خالص خانوار از طریق ایجاد نظام یکپارچه مالیات ‌ستانی، تأمین اجتماعی و ارائه تسهیلات مالی با بهره ‌گیری از سامانه جامع اطلاعاتی ملی» اختصاص دارد.
 • در این سند افق مطلوب کشور و آرمان های پیشرفت در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر ویژه برای رسیدن به این اهداف طراحی شده است.
 • درباره چگونگی دست یابی به هدف تعیین شده در حوزه عدالت مالیاتی، «احمد زمانی» معاون سازمان امور مالیاتی کشور به تشریح آخرین وضعیت راه اندازی و استقرار این سامانه پرداخت.
 • زمانی گفت: اجرای طرح جامع مالیاتی در ساختار نظام مالیاتی با اهدافی چون افزایش رضایت مودیان، افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش هزینه های اداری یا وصول در سازمان امور مالیاتی کشور در حال بهره‌برداری است.
 • وی افزود: از بین ۳۷ پروژه مربوط به اجرای طرح جامع مالیاتی تاکنون ۲۲ پروژه کلیدی و اولویت‌دار به پایان رسیده است. از طرف دیگر برنامه‌ریزی انجام شده به گونه‌ای بوده است که حداکثر تا پایان سال جاری همه ابعاد اجرایی طرح یادشده به اتمام برسد.
 • وی تاکید کرد: در راستای عملیاتی شدن برنامه‌های مرتبط با طرح جامع مالیاتی، ‌اکنون بسیاری از ادارات امور مالیاتی در سراسر کشور فقط از طریق سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی مشغول فعالیت و سرویس‌رسانی به مودیان مالیاتی هستند.
 • معاون پژوهش و برنامه ریزی سازمان مالیاتی گفت: اکنون اجرای این طرح در سازمان امور مالیاتی کشور منجر به پوشش الکترونیکی همه تعاملات مودیان با نظام مالیاتی در چارچوب موارد قانونی که امکان آن وجود دارد، از جمله «تولید نرم‌افزار تلفن‌های هوشمند برای سهولت دسترسی و پیگیری مودیان به پرونده مالیات»، «تولید پورتال اعتراضات و شکایات به منظور الکترونیکی کردن کامل فرآیندهای ثبت اعتراضات و شکایات مودیان و پیگیری آنها» و «طراحی و تولید سامانه ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی و کاهش شدید مصرف کاغذ و مراجعات حضوری مؤدیان مالیاتی» شده است.
 • پیش نویس لایحه ساماندهی معافیت های مالیاتی تهیه می شود
 • زمانی درباره معافیت های مالیاتی و لزوم بازنگری در آنها برای رسیدن به عدالت مالیاتی نیز گفت: گرچه در مورد رقم دقیق میزان معافیت مالیاتی موجود در اقتصاد ایران، اختلاف نظر کارشناسی (برآوردی) وجود دارد، اما به طور قطع یقین می‌توان گفت یکی از چالش‌های ساختاری نظام مالیاتی ایران، گستردگی معافیت‌های مالیاتی است.
 • معاون سازمان مالیاتی تاکید کرد: بخش عمده ای از این معافیت ها به صورت غیرهدفمند اعطا شده است که علاوه بر کاهش درآمدهای مالیاتی دولت و دسترسی نداشتن به اطلاعات اقتصادی و مالی مؤدیان معاف، رفتار تبعیض آمیز که خود ناقض عدالت مالیاتی است را در میان مؤدیان فراهم ساخته و پیامدهای منفی مانند ایجاد انحصار، فساد مالی و افزایش انگیزه فرار مالیاتی را به دنبال داشته است.
 • وی افزود: به همین دلیل پروژه ساماندهی معافیت ها و مشوق های مالیاتی به عنوان یکی از پروژه های برنامه اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۷ توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مورد تصویب قرار گرفته و در این زمینه پیش‌نویس لایحه مذکور در حال آماده سازی است.

بورس تهران   معافیت مالیاتی   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219