#
#
اخبار اقتصادی بورس

تسریع در اجرای پروژه پودر زغال ذوب آهن اصفهان

تسریع در اجرای پروژه پودر زغال ذوب آهن اصفهان
کد: 32656   تاریخ انتشار :۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴

فاز نصب اسکلت فلزی و تجهیزات نیز تاکنون به میزان ۳۰۵۸ تن به شرح جدول شماره ۲، انجام شده است که از مهمترین آنها می‌توان به نصب مجموعه آسیاب با حجم ۳۱۰ تن و ساخت  ۴ عدد بونکر ذخیره زغال خام و پودر زغال با حجم ۳۵۰ تن و نصب ۷۰ درصد آن تاکنون اشاره نمود.  

به گزارش TSEpress با توجه به اهمیت اجرای پروژه تزریق پودر ذغال (PCI)  در ذوب آهن اصفهان و اثرات قابل ملاحظه اجرای این طرح در کاهش مصرف کک و قیمت تمام شده محصولات تولیدی کارخانه ، مهندس مهدی نصر معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت، به تبیین اهداف این پروژه پرداخت و جزییات بیشتری از آخرین وضعیت پیشرفت آن را تشریح کرد که در ادامه می خوانید.

 • با پیشرفت تکنولوژی در فرآیند تولید فولاد به روش کوره ‌بلند کنورتور از سوخت های کمکی  برای بهبود راندمان تولید کوره بلند استفاده می شود، از جمله این  روشها تزریق پودر زغال  (PCI) می‌باشد. مهمترین  اهداف بکارگیری این روش عبارتند از :
 • کاهش ۱۵۰ کیلوگرمی مصرف کک متالورژی به ازای تولید هر تن چدن مذاب، افزایش تولید با کاستن حجم کک مصرفی و افزایش حجم مفید کوره (حداقل ۳ درصد) ، کاهش مصرف و قطع وابستگی در واردات کک متالورژی ، کاهش قیمت تمام شده ناشی از جایگزینی  زغالسنگ باکک متالورژی مطابق نمودار شماره ۱

 • در خصوص وضعیت استفاده از این تکنولوژی نیز بیش از ۴۰ درصد از  تولید کنندگان فولاد  با تکنولوژی کوره بلند کنورتور  از سیستم تزریق پودر زغال استفاده می نمایند از جمله در کشور چین، آلمان،‌ایتالیا، انگلستان، روسیه،ِ‌کره جنوبی و ژاپن.
 • در ذوب آهن اصفهان نیز علیرغم مطالعات اولیه این طرح که سابقه آن به بیش از دو دهه قبل برمی‌گردد،‌ انجام مطالعات تکمیلی و اجرای این پروژه از سال ۱۳۹۵ بطور جدی مدنظر قرار گرفت. بر این پایه قرارداد پروژه با شرکت ساینواستیل چین در آذر ماه ۱۳۹۵ منعقد و عملیات اجرایی طرح از اسفند همان سال آغاز گردید.
 • یکی از ویژگی های بارز و منحصر به فرد این طرح استفاده حداکثری از توان ساخت داخل و نیروهای متخصص کارخانه در مراحل طراحی و اجرا می باشد.
 • فاز طراحی و مهندسی  پروژه با تایید و ارسال قریب ۲۳۰۰ شیت نقشه (بدون نقشه های مونتاژ) به اتمام رسیده است . عملیات ساختمانی پروژه نیز با حجم بالغ بر ۵۵۰ شیت نقشه اجرایی تا ۹۷ درصد به اتمام رسیده که  احجام انجام شده به شرح جدول شماره ۱ است :

 • جدول شماره ۱- احجام انجام شده عملیات ساختمانی
 • بارگیری تجهیزات از تاریخ ۲۴/۵/۹۶ از بندر شانگهای چین شروع شد و آخرین محموله نیز در ۱۰/۳/۹۷ وارد بندرعباس گردید.  تاکنون تمام تجهیزات به میزان ۶۹۹۱ تن به گمرک اختصاصی شرکت حمل و با پیگیری‌های انجام شده آخرین محموله آن با وزن ۵۷۰ تن در حال ترخیص است.
 • فاز نصب اسکلت فلزی و تجهیزات نیز تاکنون به میزان ۳۰۵۸ تن به شرح جدول شماره ۲، انجام شده است که از مهمترین آنها می‌توان به نصب مجموعه آسیاب با حجم ۳۱۰ تن و ساخت  ۴ عدد بونکر ذخیره زغال خام و پودر زغال با حجم ۳۵۰ تن و نصب ۷۰ درصد آن تاکنون اشاره نمود.  

 • در مجموع پیشرفت کلی پروژه تاکنون بالغ بر ۷۳ درصد می باشد.
 • بر پایه سیاستهای ابلاغی مدیریت عالی شرکت در تسریع اجرا و راه اندازی پروژه به موازات اجرای عملیات توسط نیروهای داخلی شرکت، نسبت به انتخاب پیمانکار جهت نصب تجهیزات در نواحی تغذیه ذغال، مسیر لوله انتقال دود و پودر زغال، برق و اتوماسیون، عملیات پایپینگ و عملیات عایق اقدام گردید، که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده پیش بینی می شود طرح تا پایان دی ماه راه اندازی شود.

بازار سرمایه   بورس تهران   ذوب   ذوب آهن اصفهان   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70
#
#
#
#
آخرین اخبار
۴ محرک آغاز فصل صعود
۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۰۲
«فروش خودرو» آزاد شد؟
۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۵۲
ایران-آمریکا و «دیپلماسی شاتل»
۴ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۲۱
اخبار بیشتر

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219