۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 15 Mar
#
#
تحلیل ها

نگاهی تکنیکال به سهام گروه بانکی؛ آماده برای صعود

نگاهی تکنیکال به سهام گروه بانکی؛ آماده برای صعود
کد: 33142   تاریخ انتشار :۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۲

در فقدان گروه‌های بزرگ در بازارسرمایه، گروه بانکی با خبرهایی که دارد، مسئولیت لیدری بازار را بر عهده گرفته است و پرچم‌داری می‌کند.

به گزارش TSEpress و به نقل از عصر بازار، در این گروه، سهام بانک‌هایی مانند بانک تجارت و بانک ملت با توجه به خبرهای مثبتی که دارند، یکه تازی کرده و توجه بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند.
  • وضعیت تکنیکال گروه بانکی
  • یکی از لیدرهای بی‌چون و چرای بازار و گروه بانکی در روزهای اخیر بانک تجارت است. این بانک که خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی آن شور و شوق خاصی را به معاملات سهام آن داده است، در بازار یکه تازی کرده و حجم معاملات آن چشم نوازی می‌کند. معاملات بیش از ۳۰۰ میلیون سهم به طور متوسط در روز آن هم در شرایط فعلی بازار، منجر می‌شود که هر فعال بازار سرمایه مجبور به رصد معاملات این سهم بزرگ بانکی شود. اما از منظر تکنیکال نیز سهام بانک تجارت در شرایط خاصی قرار دارد.
  • 09
  • همان طور که در تصویر مشخص است، سهم موفق شده تا در یک روند صعودی ۵ موجی الیوتی را به بهترین شکل ممکن طی کند. اما همچنان در موج ۵ درگیر است و شیب صعودی ضعیف روند معاملاتی سهم نشان از تضعیف قدرت خریداران دارد. به هر حال سهم مقاومت تاریخی خود که قیمت ۱۳۰ تومان بود را پشت سر گذاشته و قیمت‌های بین ۱۵۰ الی ۱۶۰ که در حال حاضر سهم با آن درگیر است، برای برخی از فعالان بازار جذابیت فروش داشته و سهامدار را ترغیب به شناسایی سود می‌کند. اما همان طور که در نمودار مشخص است، سهم داخل یک کانال صعودی با شیب ضعیف در حرکت است که اصطلاحا به Ending channel  معروف است.
  • سهم برای شکست سقف این کانال کار بسیار دشواری پیش رو دارد؛ واگرایی مشهودی که در اندیکاتور RSI مشهود است، می‌تواند این سختی شکست سقف کانال را دشوارتر کند. نکته دیگری که در نمودار وجود داشته و نقش مقاومتی مهمی را در مقابل قیمت سهم ایفا می‌کند، قیمت۱۷۰تا ۱۷۵ تومان است که روی نسبت‌های فیبوناچی قرار گرفته است. با توجه به شرایطی که گفته شد، سهم در مسیر صعودی با مقاومت‌های مهمی درگیر است، اما باید به این نکته توجه کرد که خبر افزایش سرمایه بانک از محل تجدید ارزیابی در کنار خبر تسعیر ارز بانک‌ها می‌تواند محرک بسیار قدرتمندی برای ادامه روند صعودی سهم باشد.
  • به هرحال سهم برای آنکه بتواند با وجود مقاومت‌های گفته شده، در مدار صعودی به مسیر خود ادامه دهد؛ نیازمند خبر قوی است که نقش محرک را برای سهام بانک تجارت ایفا کند. به نظر می‌رسد که انتشار خبر افزایش سرمایه می‌تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.
  • از سوی دیگر، بانک‌ها نیز شرایط نسبتا مناسبی دارند که از آن جمله می‌توان به بانک ملت اشاره کرد. این بانک که در سال جاری صورت‌های مالی خود را با سود همراه کرده است، دارای منابع قابل توجهی ارز است که خبر تسعیر ارز بیشترین تاثیر را روی صورت‌های مالی این بانک خواهد داشت. از سوی دیگر، در هفته‌های آتی خبر تسعیر ارز بانک‌ها منتشر خواهد شد که همین موضوع می‌تواند دلیل اقبال خریداران به سهام این بانک باشد. هر چند این بانک می‌تواند تاثیر نرخ تسعیر ارز را در صورت‌های مالی ۹ ماهه خود نیز منتشر کند، اما باید ابعاد تسعیر ارز روی صورت‌های مالی این بانک به دقت مورد بررسی قرار بگیرد که برای این بررسی هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اطلاعاتی مانند میزان دارایی‌های ارزی بانک که می‌تواند مشمول تسعیر ارز شود یا نرخ تسعیر ارز که از سوی بانک مرکزی اعلام خواهد شد، اطلاعاتی است که برای بررسی ابعاد تسعیر نرخ ارز نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت.
  • اما بررسی وضعیت شاخص گروه بانکی نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد؛ همانطور که در تصویر مشخص است، شاخص گروه بانکی پس از یک رالی صعودی موفق شد تا حوالی ۸۹۰ واحد نیز رشد کند؛ پس از لمس ۸۹۰ واحد وارد یک سه موجی اصلاحی شد و در مسیر نزولی موفق شد هم از نظر مقداری و هم از نظر زمانی اصلاح مناسبی انجام دهد. سرانجام پس از پر شدن ظرف زمان و ایجاد کف دوقلو، واکنش بسیار مناسبی به محدود کف کانال نشان داد و موفق شد با یک موج صعودی، سقف کانال اصلاحی خود را بشکند. شاخص گروه بانکی سودای شکست سقف قبلی خود که همان ۸۹۰ واحد بود را در سر می‌پروراند و همان طور که اشاره شد خبرهای خوبی حول این گروه قرار دارد که می‌تواند زمینه ساز این اتفاق بزرگ باشد.
9
  • با توجه به شرایط بازار سرمایه، لیدر بازار در حال حاضر گروه بانکی به خصوص ۲ بانک تجارت و ملت هستند. اگر این دو سهم بتوانند نقش لیدری را به خوبی ایفا کنند و در مدار صعودی باقی بماند، می‌توان به آینده بازار امیدوار بود.

گروه بانکی بورس   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219