۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - 2023 31 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

پیشنهادی برای بازپرداخت تسهیلات ارزی

پیشنهادی برای بازپرداخت تسهیلات ارزی
کد: 34277   تاریخ انتشار :۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۶

در شرایطی که کشمکش بر سر نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی همچنان میان زنجیره خودروسازی کشور و بانک مرکزی ادامه دارد، فعالان صنعت خودرو پیشنهاد جدیدی را برای حل این اختلاف مطرح می‌کنند.

به گزارش TSEpress اصل ماجرا از آن قرار است که مصوب شده حدود ۸۰۰ میلیون یورو تسهیلات ارزی در اختیار زنجیره خودروسازی کشور قرار بگیرد تا صرف تامین قطعات از داخل و خارج شود. اگرچه بانک مرکزی پرداخت این رقم را پذیرفته، با این حال شرطی برای آن تعیین کرده که اهالی صنعت خودرو به‌خصوص قطعه‌سازان، زیر بار آن نمی‌روند. طبق این شرط، زنجیره خودروسازی باید ۸۰۰ میلیون یورو دریافتی را با قیمت روز بازپرداخت کند، که این موضوع خود نشان می‌دهد چشم‌انداز بانک مرکزی برای آینده ارز، افزایشی است.
  • هرچه هست، قطعه‌سازان با این شرط بانک مرکزی مخالف هستند و از همین رو پرداخت تسهیلات ارزی فعلا عملی نشده است. حال اما فعالان صنعت خودرو پیشنهادی در راستای حل این ماجرا مطرح می‌کنند و آن، بازپرداخت تسهیلات ارزی با درصدی اضافه است. بر این اساس، پیشنهاد آنها این است که تسهیلات ۸۰۰ میلیون یورویی با اضافه پرداختی ۱۰ درصدی، باز گردانده شود، نه به قیمت روز ارز. حال باید منتظر ماند و دید بانک مرکزی با این پیشنهاد موافقت می‌کند یا همچنان بر بازپرداخت به روز تسهیلات ارزی پافشاری خواهد کرد. ۸۰۰ میلیون یورو موردنظر می‌تواند کمک بزرگی به بهبود تامین قطعات و تولید خودرو در کشور بکند و منتفی شدن آن نیز اثری عکس روی تیراژ خواهد گذاشت.

بانک مرکزی   تسهیلات ارزی   خودروسازان   قطعه سازان   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219