#
#
اخبار اقتصادی بورس

پیشنهاد آزادسازی واردات خودرو با ارز منشا خارجی

پیشنهاد آزادسازی واردات خودرو با ارز منشا خارجی
کد: 34351   تاریخ انتشار :۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۴

بازار خودروهای خارجی در حالی از ابتدای سال ۹۷ ، با چالشهای جدی رو به رو شد که به نظر می‌رسد در سال ۹۸ وزارت صنعت برنامه جدیدی در حوزه وارداتی ها برای ایجاد تعادل در بازار دارد.

به گزارش TSEpress  مهدی دادفر کارشناس اقتصادی در خصوص پیشنهاد وزیر صنعت معتقد است، متوقف کردن واردات خودرو با افزایش قیمت خودروهای داخلی همراه شد و این موضوع واکنش جدی مجلس شورای اسلامی را در پی داشته است.
  • وی گفت: آزاد سازی واردات با حفظ تعرفه منطفی با استفاده از ارز بدون منشا داخلی یک پیشنهاد جدی است که لازم است وزیر صنعت برای خروج از وضعیت بحران بازار خودرو در دستور کار قرار دهد.
  • به گفته این کارشناس اقتصادی، با وجود افزایش قیمت ارز نمی‌توان با همان تعرفه های قبلی به تثبیت بازار خودرو امید داشت. به عقیده ما بایستی آزاد سازی قیمت خودرو با بازگشت تعرفه ها به ۲ سال قبل همراه باشد، یعنی کاهش تعرفه از ۷۵ به حداکثر ۴۵ درصد.
  • دادفر گفت: پیشنهاد جدی ما معطوف به استفاده از ارز ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی است. تجربه سال ۹۱ نشان داد که تخصیص ارز به واردات خودرو در شرایط بحران ارزی منطقی نبوده و مفسده زاست اما از آن تجربه در سال ۹۷ استفاده نشد و خسارت قابل توجهی به کشور وارد شد. معتقدیم بایستی در این برهه از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی استفاده کرد و اگر شرایط مهیا شود خواهید دید که چه نتایج قابل توجهی در خصوص بازگشت ارز به کشور با کمک سرمایه گذار خارجی در حوزه خودرو ایجاد خواهد شد. تنها شرط ما این است که دولت به جای سنگ اندازی شرایط را برای اجرای این پروژه تسهیل کند.
  • گفتنی است، سال ۹۷ در حالی با ممنوعیت واردات خودرو به پایان رسید که در قانون بودجه سال ۹۸ ردیف درامدی مستقلی برای عوارض واردات خودرو لحاظ شده است. بر این اساس با توجه به ردیف درآمدی ۱۱۰۴۰۲ حقوق ورودی خودرو و تعیین ۵۶۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال درآمد برای دولت در قانون بودجه، پیش بینی شده و ظاهرا محدودیت واردات خودرو باید برداشته شود.

آزادسازی خودرو   صنعت خودرو   واردات خودرو   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219