۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - 2023 31 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

کاهش بدهی بانک‌ها

کاهش بدهی بانک‌ها
کد: 34761   تاریخ انتشار :۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۵

قائم مقام بانک مرکزی: با اقدامات انجام شده، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از ۱۸۲ هزار میلیارد تومان در پایان مهر پارسال به ۱۶۶ هزار میلیارد تومان در پایان بهمن سال ۹۷ رسید.

  • به گزارش TSEpress اکبر کمیجانی صبح امروز در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه اظهار داشت: یکی از مولفه‌های مهم بدهی بانک‌ها است که به دلایل مختلف افزایش یافته بود. با اقدامات صورت گرفته بدهی بانک‌ها که در پایان مهر ۹۷ به ۱۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده بود، در پایان بهمن سال گذشته به ۱۶۶ هزار میلیارد تومان رسید.
  • به گفته وی، حمایت از تولید و اشتغال از آغاز دولت یازدهم یکی از جهت گیری‌های بانک مرکزی بود و منابع بانکی عمدتا صرف سرمایه در گردش شد و سیاست‌های کنونی بانک مرکزی حول این سیاست است.
  • کمیجانی تاکید کرد: اقتصاد ما بانک محور است و عمده تامین مالی بر عهده سیستم بانکی است و باید تمرکز نظام بانکی بر تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط و بنگاه‌های بزرگ بر عهده بازار سرمایه باشد.
  • وی با اشاره به اینکه بازار‌های مالی در تحقق اهدافی از جمله رشد اقتصادی سهم زیادی دارد، گفت:، اما اینکه این بازار‌ها تا چه میزان در تامین مالی ایفا نقش ایفا کنند، به شفافیت و فراهم بودن بستر‌های لازم برای دسترسی به اطلاعات از یکسو و از سوی دیگر به توسعه بازار مالی و ایجاد ثبات در اقتصاد کلان ارتباط دارد.
  • کمیجانی افزود: بانک مرکزی در سال‌های اخیر با رعایت قوانین و مقررات سعی در ایجاد فضایی شفاف و سازگاری و انطباق با استاندارد‌های بین المللی از جمله IFRS و استاندارد سازی صورت‌های مالی بانک‌ها داشته است.
  • قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در سال ۹۷ نیز شاهد تحولاتی در بازار پولی و ارزی بودیم، ادامه داد: تلاش بانک مرکزی در جهت ثبات در بازار ارز بود، اما در کنار این اقدامات در بعد ریالی و حمایت از تولید و اشتغال نیز اقداماتی انجام شد.
  • کمیجانی درباره این اقدامات توضیح داد: بانک مرکزی با هدایت جریانات ریالی و کاهش سقف تراکنش ۵۰ میلیون تومانی در کارت‌های بانکی و ساماندهی چک‌های تضمینی توانست حجم زیادی از عملیات سوداگری در بازار ارز را سر و سامان دهد.
  • وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی با بررسی‌های متعدد دستورالعمل مبتنی بر ارز را تصویب کرد که به زودی اجرایی خواهد شد. عضو هیئت عامل بانک مرکزی تصریح کرد: در عین بازگشت تحریم ها، با انباشت نقدینگی در سال‌های گذشته مواجه بودیم به شکلی که نقدینگی در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ۹۷، به هزار و ۸۳۰ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به بهمن سال ۹۶ یک دهم درصد کاهش داشت.
  • قائم مقام بانک مرکزی کنترل تورم، ساماندهی اضافه برداشت بانک‌ها را از دیگر اقدامات بانک عنوان کرد و افزود: پس از اقدامات کارشناسی صورت گرفته، دستورالعمل عملیات بازار باز طی هفته‌های اخیر از سوی شورای پول و اعتبار تصویب شد که یکی از ابزار‌های مهم در بازار‌های پولی است. وی ادامه داد: این دستورالعمل علاوه بر گسترش خرید و فروش اسناد، اضافه برداشت بانک‌ها را نیز کاهش خواهد داد.

ارز   بانک   بانک مرکزی   بورس تهران   تسعیر ارزی   دلار   سود بانکی   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219