۶ فروردین ۱۴۰۲ - 2023 26 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

هدف ترامپ از مذاکره بدون پیش شرط با ایران چیست؟

هدف ترامپ از مذاکره بدون پیش شرط با ایران چیست؟
کد: 35383   تاریخ انتشار :۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۳

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با محوریت موضوع مذاکره بدون پیش شرط با ایران می‌نویسد، در دومین نرمش بزرگ سیاست آمریکا در قبال ایران در روزهای اخیر، روز یکشنبه هفته گذشته، مایک پمپئو گفته است که دولت ترامپ برای مذاکره با ایران بدون "هیچ پیش شرطی" آماده است.

به گزارش TSEpress هفته‌ی گذشته دونالد ترامپ اعلام کرده بود، آماده است تا با رهبران ایران مذاکره کند و به دنبال تغییر حکومت و پیاده‌سازی ایده جان بولتون، مشاور امنیتی ملی دولتش نیست.
 • به نوشته نیویورک تایمز، پمپئو در این توضیحات با واسنجیدن موضع پیشین خود در مورد عدم لغو تحریم‌ها علیه ایران و رعایت پیش‌شرط‌های دوازده‌گانه، این شروط را نه پیش‌شرط که بخشی از مذاکرات احتمالی خوانده است.
 • افزایش تنش‌ها بیم وقوع جنگ بین این دو کشور را افزایش داده است . به نوشته این روزنامه، گفتار نرم‌تر آمریکا در برابر ایران، تغییری در این واقعیت که دولت ترامپ تحریم‌ها علیه ایران را شدیدتر کرده است و ۱۵۰۰ نیرو به خلیج فارس گسیل کرده و برنامه‌های نظامی‌اش علیه ایران را بازبینی‌کرده است، نمی‌دهد.
 • پمپئو حتی زمانی که در مذاکره را باز می‌کند، گفته است، آمریکا به تلاش خود برای مقابله با حمایت‌های ایران از گروه‌ها در خاورمیانه که منجر به تضعیف منافع آمریکا می‌شوند، ادامه می‌دهد.
 • پمپئو در کنفرانس سوییس گفته بود: «آماده مذاکره بدون هیچ پیش‌شرطی هستیم. حاضریم با آنها سر میز مذاکره بنشینیم اما تلاش آمریکا برای کاهش فعالیت‌های شرورانه‌ی جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت.»
 • به نوشته نیویورک تایمز، به نظر می‌رسد که رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای متعادل کردن سیاست خود در قبال ایران است.
 • این روزنامه به گفته‌های ترامپ در مورد پرهیز از جنگ اشاره می‌کند و می‌نویسد: «اما مسئولان سیاست خارجی آمریکا او را تحت فشار قرار می‌دهند تا کارزار خود علیه ایران را با "فشار حداکثری" تقویت کند»؛ فشاری که به گفته نیویورک تایمز بر تحریم‌ها و تهدید نظامی استوار است.
 • صحبت از مذاکره توسط ترامپ و تکرار آنها از سوی پمپئو نشان می‌دهد که آمریکا حتی با اینکه فشار اقتصادی علیه ایران را افزایش داده است اما به دنبال معامله‌ای جدید است.
 • دالیا داسا کایه، یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه می گوید: «فکر می‌کنم دولت در تلاش است برای مد نظر قراردادن صحبت‌های اخیر ترامپ که گفته خواستار مذاکره با ایران است، [در رابطه با ایران] تنش‌زدایی کند.» به نظر این تحلیلگر اما "مشکل" اینجاست که گفته‌های پمپئو در مورد آمادگی مذاکره پیش‌شرط هنوز منوط به این اصل است که ایران مانند "یک کشور عادی" رفتار کند. به اعتقاد داسا کایه، این نوع گفتار ایرانیان را به میز مذاکره نخواهد کشاند به ویژه که روی زمین، هنوز سیاست فشار حداکثری در جریان است.»

آمریکا   ایران   مذاکره   

نظرات(1)

 1. سیداحمد ساقی گفت:

  نادیده گرفتن حق حقوق دیگر کشورها توسط آمریکا باعث تنش شده ترامپ ادعا میکنه من دوست ملت ایرانم اما با فشارهای اقتصادی کمر مردم ایران را شکسته

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219