۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - 2023 30 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

بازگشت پلی‎‌اکریل اصفهان در روزهای تحریم

بازگشت پلی‎‌اکریل اصفهان در روزهای تحریم
کد: 35682   تاریخ انتشار :۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۷

باوجودی که کارخانه پلی اکریل اصفهان به عنوان تنها تولیدکننده محصولات اکریلیک در کشور طی چند سال گذشته مشکلات بسیاری را از سر گذرانده و حتی تا مرز تعطیلی و بیکاری کارگرانش پیش رفت، با این حال در مقطعی با حمایت های دولت اگرچه ضربان تولید به صورت کم به این مجموعه تولیدی بازگشت، اما این بار تحریم‌های جدید علیه ایران این کارخانه را در تامین مواد اولیه خود همانند دیگر صنایع کشور دچار مشکل کرده است.

به گزارش TSEpress به گفته مدیر اجرایی کارخانه پلی‎اکریل اصفهان، امروز در شرایط سختی در تامین مواد اولیه به خصوص از پتروشیمی ها قرار دارند و همچنین ارز را به جای ۱۵ هزار تومان حتی تا دو برابر آن تامین می کند، با این وجود در هفته جاری ظرفیت کارخانه استیپل و یارد از ۷۰ درصد به ۱۰۰ درصد افزایش می یابد.
 • محسن رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص تامین مواد اولیه پتروشیمی‌ها برای پلی‌اکریل، اظهار کرد: متاسفانه مواد اولیه پتروشیمی‌ها با سختی تامین می شود، اما با تلاش بسیار برای کارخانه پلی‌استر و دی ام تی این مواد را از پتروشیمی‌های داخل تامین می کنیم.
 • وی با بیان اینکه تعمیرات اساسی کارخانه دی ام تی پلی‌اکریل بعد از دو سال برای انجام افزایش ظرفیت، انجام شده است، افزود: به احتمال زیاد این کارخانه امروز و یا فردا یکشنبه وارد مدار می‌شود.
 • مدیر اجرایی کارخانه پلی‎اکریل اصفهان همچنین با بیان اینکه در این مدت و در یک دوره زمان بندی مشخص تعمیرات اساسی کارخانه استیپل پلی‌استر نیز انجام شده است، گفت: به احتمال فراوان در هفته جاری نیز ظرفیت کارخانه استیپل و یارد از ۷۰ درصد به ۱۰۰ درصد برسد.
 • وی همچنین در خصوص مشکلات پیش روی تامین مواد اولیه پلی اکریل، اظهار کرد: به دلیل اینکه این کارخانه در بورس، کدال ندارد، به ناچار از واسطه و با ۵ درصد افزایش هزینه مواد اولیه خود را تامین کند، اما به دنبال این هستیم که با قانع کردن وزارت صمت و بورس، مواد اولیه پلی‌اکریل را خارج از سهمیه بورس به صورت مستقیم و بدون واسطه به ما بفروشند.
 • رجایی با بیان اینکه شرکت پلی اکریل مواد اولیه خود را به روز تامین می‌کند که متاسفانه قیمت مواد اولیه بالاتر از بازار است، تاکید کرد: در پی این هستیم مواد اولیه پلی‌اکریل را بدون واسطه خریداری کنیم تا با حذف هزینه اضافه از سیستم خود، مواد اولیه مورد نیازمان را با قیمت مناسب تامین کنیم، اما تاکنون موفق به این کار نشده‌ایم.
 • وی در خصوص تامین مواد اولیه کارخانه اکریلیک یک و دو که وارداتی است، گفت: متاسفانه مشکلاتی در تامین منابع ارزی و خرید این مواد وجود دارد که با رایزنی های صورت گرفته اکنون محموله ۵۵۰ تنی به صورت زمینی از مرز شمال با چند واسطه وارد کشور شد که تولید آن انجام شده است، همچنین اکنون در حال خرید چند محموله دیگر هستیم.
 • مدیر اجرایی کارخانه پلی‎اکریل اصفهان در خصوص راه اندازی کارخانه اکریلیک با توجه به مشکلات تامین مواد اولیه آن، اظهار کرد: در حال حاضر تامین مواد اولیه خود را با هزینه های بالا انجام می دهیم تا این خطوط از مدار تولید خارج نشود و نیروهای آن مشغول به کار باشند.
 • وی تاکید کرد: در تلاشیم از کوچکترین ظرفیت های کارخانه برای بقا این مجموعه تولیدی استفاده کنیم، البته به روند موجود خوش‌بین هستم هر چند مشکلات اقتصادی کشور موجب نارضایتی پرسنل می شود.
 • رجایی در خصوص میزان فروش پلی‌اکریل از ابتدای امسال تاکنون یا نسبت به سال گذشته، گفت: در حال حاضر کارخانه استیپل و نخ یارد با حدود ۷۰ درصد ظرفیت خود فعال است که با تدابیر انجام شده در هفته جاری مقدمات کار آن به طور کامل فراهم و به ۱۰۰ درصد خواهد رسید و حتی امکان صادرات با واسطه نیز وجود خواهد داشت.
 • وی در خصوص مشکلات ارزی، اظهار کرد: در حال حاضرارز را به جای نرخ آزاد ۱۵ هزار تومان، حتی با قیمت دو برابر به این مجموعه تولیدی می دهند، اما تلاش اصلی خارج نشدن کارخانه از خط تولید است، چرا که در صورت این اتفاق ضرر بیشتری نصیب این مجموعه تولیدی خواهد شد.
 • مدیر اجرایی کارخانه پلی‎اکریل اصفهان در خصوص کمک های دولت به این مجموعه صنعتی، گفت: طی دو سال گذشته دولت به غیر از رقم ۲۰ میلیارد تومان، هیچ کمکی به این کارخانه نکرده است و حتی خواهان دریافت این کمک با بهره است.
 • وی با بیان اینکه تولیدات پلی اکریل در کارخانه استیپل و یارد، نیاز کل صنایع نساجی، پارچه، ریسندگی و نخ ریسی ها را تامین می کند، تصریح کرد: اگر ما در بازار نبودیم اکنون قیمت الیاف استیپل و نخ در بازار بالاتر از اکنون بود و مصرف کننده ها بیش از این متضرر می شدند و امیدواریم با تولیدات خود در شرایط جنگ اقتصادی امروز کمک کننده صنایع نساجی کشور باشیم.
 • .
 • .
 • (تاریخ انتشار خبر در ۱۱ خرداد ۹۸ توسط ایسنا؛ به دلیل درخواست مخاطبان TsePress مجددا بازنشر انجام گرفت)

بورس تهران   پلی اکریل اصفهان   شپلی   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219