۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - 2023 31 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

ازسرگیری نوسازی ناوگان سنگین

ازسرگیری نوسازی ناوگان سنگین
کد: 36370   تاریخ انتشار :۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۵

در این طرح قرار است ۲۰۲هزار خودرو نوسازی شود که ۱۹هزار اتوبوس و ۹۰هزار تاکسی هم ذیل آن قرار دارد

 • به گزارش TsePress نوسازی ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای کشور گرچه طرحی بسیار ضروری به نظر می‌رسد، اما به دلیل زیرساخت‌های نادرست تجاری‌سازان داخلی و تاثیر تحریم‌ها و شرایط اقتصادی نامناسب، تاکنون رنگ و بوی اجرایی به خود نگرفته است. این طرح که بعد از شکست‌های متوالی به دست دولت و بعد از آن سازمان گسترش سپرده شد، هنوز هم اندر خم یک کوچه بوده و مشخص نیست خودروهای تجاری فرسوده تا چه زمانی در جاده‌ها تردد خواهند داشت.
 • گرچه مسئولان برنامه‌های پرطمطراقی را برای نوسازی وعده داده و می‌دهند اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند وعده اسقاط ۲۰۲هزار خودرو سنگین و نیمه‌سنگین باری و مسافری، طی سه سال آن هم در شرایطی که پای تولید خودرو در کشور می‌لنگد، به سنگ بزرگی می‌ماند که علامتی است برای نزدن.
 • با این حال هر بار که وعده‌ای داده می‌شود، خودروسازان و خریداران خودروهای سنگین، امیدوارتر از قبل به دنبال مشارکت در این طرح‌ها هستند اما با گذشت زمان، با پایی مانده در گل‎ولای موانع، در کار خود بازمی‌مانند. به‌تازگی نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت از اعتبارات در نظر گرفته شده برای این طرح خبر داده است.
 • هزینه ۱۱میلیارد یورویی برای نوسازی ناوگان
 • وزیر صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین اظهارنظر در خصوص طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای کشور گفت: «بسته‌ یازده‌‎بندی برای اصلاح صنعت خودرو در نظر گرفته‌ایم و در همین راستا طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل را با ۱۱میلیارد یورو اعتبار در سه سال انجام خواهیم داد.»
 • وی در ادامه افزود: «در این طرح قرار است ۲۰۲هزار خودرو نوسازی شود که ۱۹هزار اتوبوس و ۹۰هزار تاکسی هم ذیل آن قرار دارد.» رحمانی همچنین اشاره کرد: «۵۰ درصد بودجه طرح نوسازی توسط دولت تامین خواهد شد، ۳۰ درصد از این هزینه‌ها منابع بانکی و ۲۰ درصد آورده متقاضی خواهد بود.»
 • سه سال پایان‌ناپذیر نوسازی
 • جالب‌ترین نکته در طرح نوسازی ناوگان و وعده‌های وزیر صنعت، زمان سه‎ساله‌ای است که برای این طرح دیده شده است. طرح نوسازی نخستین‎بار در اسفندماه ۹۶ و از سوی معاون‎اول رئیس‌جمهوری به‎طور کامل شرح داده شد.
 • این طرح قرار بود از سال ۹۷ آغاز شود و طی سه سال از آن تاریخ به سرانجام برسد. بر این اساس طرح نوسازی قرار بود تا پایان سال ۹۹ به اتمام برسد و ۲۰۲هزار خودرو سنگین و نیمه‌سنگین فرسوده را از جاده‌ها خارج کرده و نمونه‌های به‌روز و استاندارد را وارد ناوگان کشور کند.
 • حالا در اوایل شهریورماه ۹۸ زمان سه‎ساله طرح نوسازی بر جای خود باقی مانده و هنوز هم اجرای آن به سه سال آینده واگذار می‌شود؛ یعنی از امروز تا شهریور ۱۴۰۱٫
 • این در شرایطی است که اگر نوسازی با برنامه‌ای مدون از اوایل سال ۹۷ کار خود را آغاز می‌کرد و با تحریم‌ها از پای درنمی‌آمد، امروز حدود نیمی از آن را پشت سر گذاشته بودیم و حداقل ۱۰۰هزار دستگاه از خودروهای سنگین با گذشت یک سال و نیم از اجرای این طرح نوسازی شده بودند.
 • افزایش سه‎برابری قیمت و کاهش قدرت خرید
 • مشارکت ۵۰ درصدی دولت برای نوسازی ناوگان خودروهای تجاری، گرچه در نگاه نخست از دید خریداران و حتی خودروسازان مثبت به نظر می‌رسد، اما حالا که درگیر افزایش نجومی قیمت‌ها هستیم، این راه کمکی به مالکان خودروهای فرسوده نخواهد کرد. مقایسه قیمت‌ خودروهای تجاری در ابتدای سال ۹۷ و ۹۸ گواه بر این مدعا خواهد بود.
 • به عنوان مثال پیش از ورود به تحریم‌های جدید و جهش نرخ ارز، مالکان خودروهای فرسوده تنها با آورده ۱۰۰میلیون تومانی یعنی سهم ۲۰ درصدی از قیمت‌ها می‌توانستند بهترین مدل خودروهای سنگین باری را خریداری کنند و ۸۰ درصد آن را در قالب تسهیلات پرداخت کنند که ۵۰ درصد سهم دولت یعنی ۲۵۰ میلیون تومان و ۳۰ درصد تسهیلات بانکی یعنی ۱۵۰ میلیون تومان بود.
 • در شرایط فعلی اما قیمت این خودروها تقریبا سه برابر شده و آورده متقاضی از ۱۰۰ میلیون تومان برای همان مدل به حدود ۳۰۰ میلیون تومان نقد خواهد رسید.
 • تسهیلات بدون کار، صرفه اقتصادی ندارد
 • در سال‌هایی که نوسازی کم و بیش اجرا شده است، منابع بانکی و پرداخت تسهیلات به خریداران، خود به یکی از موانع این طرح تبدیل شده است. با فرض آن‌که بانک‌ها تمام همکاری لازم را برای اجرای این طرح داشته باشند، باید دید که با توجه به شرایط اقتصادی، مالکان خودروهای فرسوده تا چه اندازه تمایل به دریافت ۳۰درصد از قیمت خودرو به صورت وام هستند و توان خریداران برای بازپرداخت این وام چقدر خواهد بود.
 • این در حالی است که باید به این تسهیلات سهم ۵۰ درصدی دولت را هم اضافه کنیم؛ سهمی که گرچه از سوی دولت پرداخت می‌شود اما به‎طور قطع به‎صورت تسهیلات از خریداران دریافت خواهد شد. باید این شرایط را هم در نظر گرفت که وضعیت کار برای این خودروها در مقایسه با گذشته دشوارتر شده و بعید به نظر می‌رسد که با شرایط اقتصادی کشور و کاهش قدرت خرید، مالکان خودروهای فرسوده بتوانند آورده خود را در مقایسه با سال گذشته به سه‎برابر برسانند و همچنین ماهیانه مبالغ هنگفتی را برای تسویه ۸۰ درصد از قیمت خودروهای خود به صورت اقساط بپردازند.
 • حتی اگر کاربران این خودروها تصمیم به خرید خودروهای روز با این قیمت‌ها داشته باشند، بحث صرفه اقتصادی از منظر دیگر قابل توجه است. هدایت سرمایه به سمت خرید خودرویی با قیمت‌های نجومی در صورتی صرفه اقتصادی خواهد داشت که مالکان بتوانند در بازار کار نه‎تنها هزینه‌های جاری بلکه سرمایه اولیه خود را هم بازگردانند. اما شرایط کار برای خودروهای باری و مسافری در کشور به گونه‌ای است که خرید این خودروها را از صرفه اقتصادی خارج می‌کند.
 • نوسازی در دستان وارداتی‌ها یا تولید داخل؟!
 • موضوع دیگری که طی دو سال اخیر در زمینه تولید خودروهای تجاری و ورود آن‌ها به ناوگان کشور مطرح بوده، تامین قطعات موردنیاز ساخت این خودروهاست. این خودروها که در حال حاضر از واردات آن‎ها به‎صورت CBU (خودرو کامل) شامل خودتحریمی و به‎صورت CKD شامل تحریم‌های آمریکاست، به حداقل میزان تولید خود طی سال‌های اخیر رسیده‌اند.
 • از گفته وزیر صمت درخصوص نوسازی این خودروها، مشخص نیست که این وعده‌ سه‎ساله بر پایه تولید داخل استوار است یا واردات از کشورهای دور و نزدیک. با این حال امید می‌رود هرچه زودتر نوسازی ناوگان در شرایطی منصفانه برای خودروسازان و خریداران، به جریان بیفتد و با خروج خودروهای فرسوده از سیستم حمل و نقل، شاهد ایمنی بیشتر، کیفیت بالاتر و آلایندگی کمتر در جاده‌های کشور  باشیم.

نوسازی ناوگان حمل و نقل   

نظرات(1)

 1. محمد علی همتی گفت:

  واردات خودروهای سنگین کی آغاز میشود بعلت کمبود خودروهای سنگین و عدم تولید قیمت بصورت وحشتناکی افزایش پیدا کرده است

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219