#
#
تحلیل ها

اتفاقات خوب در انتظار "مرقام"

اتفاقات خوب در انتظار
کد: 36869   تاریخ انتشار :۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۶

معاون مالی مرقام خبر داد: پیش بینی این است  که بعد از صورت های مالی اتفاقات خوبی را در قیمت سهام ایران ارقام ببینیم.

 • به گزارش TsePress در راستای تحقق اهداف سال "رونق تولید" ، قطعاتی که قبلا برای ATM های GRG، از کشور چین وارد می کردیم، درحال حاضر توانستیم به تامین کنندگانی بدهیم که تولید می کردند و شاید هم با کیفیت بهتری در قطعات GRG و با قیمت پایین تر به ما تحویل دهند. البته تولید کننده هم دردسرهای خود را دارد: در مواد اولیه قطعا مشکل وجود  دارد ولی آن بنگاه خصوصی است و سازوکار خود را بهتر می داند. اینکه ارز را از کجا تامین کند ،کجا تحریم را دور بزند و از کجا وارد کند. موارد مذکور بخشی از دیدگاه های یکی از مدیران صنعت خدمات تراکنش پولی بوده که  بزرگترین شبکه خدمات پس از فروش درحوزه انفورماتیک سیستم بانکی را مدیریت می کنند. فرصتی فراهم شد تا گفتگویی با جواد فراهانی معاونت مالی و اداری " شرکت ایران ارقام ، قدیمی ترین شرکت حوزه فناوری و بانکداری الکترونیک " انجام دهیم .
 • با توجه به نوسانات نرخ ارز و اثر مستقیم آن بر بهای تمام شده، پیش بینی از روند نرخ ارز تا پایان سال مالی ۹۸ شرکت چگونه است و برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز چه راهکاری اندیشیده اید؟
 • با توجه به روند بازار تحلیل این است که بازار ارز در حوالی  ۱۲٫۵۰۰ تا ۱۳٫۵۰۰ به ثبات برسد، یعنی این نوسانات را تا آخر ۹۸ تجربه خواهیم کرد. با توجه به کافی بودن صندوق ذخیره ارزی، بانک مرکزی یکی از موفقیت هایی که داشته کنترل نرخ ارز بوده و  توانسته  با مدیریت خوب عدد را به آن هدفی که مد نظر داشته برساند.
 •  هدف اول بانک مرکزی بعد از تغییر رئیس کل آن، این بود که ارز را تک نرخی کنند و هدف اصلی تک نرخی کردن ارز این بود که دلال ها حذف شوند، دلارهای خانگی خارج شوند که در نهایت این اهداف محقق شد و منجر به حذف سفته بازی در بازار دلار شد. همچنین بانک مرکزی موفق شد ارز نیمایی را که در سایت بانک مرکزی است با ارز بازار آزاد به هم نزدیک کند.
 • موضوع بعدی که بر بهای تمام شده تاثیر کمتری داشته و بعد از اتفاقات اخیری که برای دلار افتاد، شرکت ها به سمت و سوی عقد قراردهای ریالی و تولید رفتند. کاری که شرکت ایران ارقام هم انجام داده از تولید کننده های داخلی بیشتر کمک گرفته است.
 •  همچنین در راستای تحقق اهداف سال "رونق تولید"، قطعاتی که قبلا برای ATM های GRG، از کشور چین وارد می کردیم، درحال حاضر توانستیم به تامین کنندگانی بدهیم که تولید می کردند و شاید هم با کیفیت بهتری در قطعات GRG و با قیمت پایین تر به ما تحویل دهند. البته تولید کننده هم دردسرهای خود را دارد: در مواد اولیه قطعا مشکل  وجود دارد ولی آن بنگاه خصوصی است و سازوکار خود را بهتر می داند. اینکه ارز را از کجا تامین کند ،کجا تحریم را دور بزند و از کجا وارد کند. این سازوکاری است که ما در بهای تمام شده مان دیده ایم و احساس می کنیم که تاثیرات خود را خواهد گذاشت.
 • بدهی خارجی شرکت چگونه است و برای کاهش زیان ارز چه راهکاری دارید ؟
 • بدهی ارزی مان را باید دو  قسمت کنیم. ابتدا،یک تامین کننده کانادایی که حدود ۴۰۰ هزار دلار میزان بدهی سنواتی ما به این شرکت بود. این مربوط به خرید قطعاتی بوده که قبل از سال ۹۴ صورت گرفته، یعنی از سال ۹۱ تا ۹۴ در یک دوره سه ساله اتفاق افتاده بود و به هر دلیلی پرداخت نشده بود. تغییرات مدیریتی، عدم تایید کنترل کیفی و سازوکار که برای قطعات خارجی وجود نداشته است. اما درحال حاضر سازوکار آن را پیدا کرده ایم به همین دلیل خیلی از این قطعات تامین کننده که در انبار مانده  و تایید نشده بود اما در نهایت  ۴۰۰ هزار دلار را توانستیم سال گذشته تسویه کنیم. این بدهی با دلار ۳۰۰۰ تومان ایجاد شده بود ولی با دلار  ۱۲٫۴۰۰ تومان تسویه شد که این خیلی در سود و زیان ما و تسعیر ارزی که شناسایی کردیم، تاثیر داشت.
 • دیگر اینکه، قسمت دوم بدهی مان مربوط به تامین کنندگان چینی بود که حدود ۲۷ میلیون یوآن بدهی مجدد سنواتی  داشتیم که عمدتا مربوط به خرید ۱۰۰۰ دستگاه ای تی ام پروژه پست بانک بود. سال گذشته در صورت های مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۹۷  تاثیر ارز را کاملا شناسایی کردیم. یک زیان ناشی از تسعیر ارز مجددی هم ۲۹/۱۲ داشتیم که آن را هم شناسایی کرده ایم.
 •  یک سری محدودیت ها برای پرداخت این بدهی ها داریم. به علاوه در نقدینگی محدودیت دیگری هم که وجود دارد که از طرف بانک مرکزی برای ما ایجاد شده و آن این است که سر رسید شده هایی که مربوط به سنوات گذشته بوده برای آن ارز تخصیص نمی دهند. ما این ۲۷ میلیون یوآن را مجوز بانک مرکزی می خواهیم برای بدهی های کوتاه مدتی که ایجاد می شود.
 • به عنوان مثال قطعه ای که شرکت در ۲ ماه گذشته خریداری کرده، می تواند در بانک اقتصادنوین بانک سپه یا هر بانک دیگری ثبت سفارش کرده و تامین ارز و پرداخت کند. ولی برای این ۲۷ میلیون که ۸۵ تا ۹۰ درصد از این بدهی مربوط به قبل از سال ۹۵ بوده  و عمدتا مربوط به آن هزار دستگاه پست بانکی بود که این بدهی به شرکت GRG ایجاد شده است که به گردن تیم جدید افتاد. دنبال این هستیم که یک مجوز مجدد برای بازپرداخت آن به شرکت GRG اخذ کنیم.
 • انجام مسئله مذکور چقدر موفقیت آمیز بوده و تسویه بدهی ها تا پایان امسال انجام خواهد شد؟
 • خیلی بعید می دانم. با توجه به نامه نگاری هایی که با بانک مرکزی انجام داده ایم و کمبود ارزی که وجود دارد خصوصا یورو و یوان که به آخر امسال برسد. ولی مدیریت جدید شرکت ایران ارقام، جناب آفتابی در سطوح بالا پیگیر دریافت مجوز برای تسویه با شرکت GRG هستند.
 •  افزایش هزینه های مالی در گزارش های جدید ، چه میزان ناشی از اخذ تسهیلات بانک سپه بوده است؟
 •  نه واقعا اینگونه نبوده است. عمدتا مربوط به تسهیلاتی بوده که از بانک اقتصاد نوین گرفته ایم. در زمینه تسهیلات گرفتن خیلی خوب عمل کردیم. در بدو ورودمان بانک ها خیلی سخت با ما کار می کردند به دلیل صورت های مالی زیان ده که داشته ایم ترجیح می دادند که تسهیلات ندهند ضمانت نامه شان را محدود کنند. ولی در یک سال اخیر توانسته ایم سه تسهیلات خیلی خوب از بانکهای اقتصاد نوین، پست بانک و سپه اخذ کنیم که تماما به روز بوده و تمام تلاش برای پرداخت به موقع اقساط صورت می گیرد.
 • بهره این تسهیلات چقدر است؟
 • ۱۸ درصد هست البته مذاکراتی صورت گرفته در خصوص نرخ صدور ضمانت نامه ها در طی دو سال اخیر، که  باعث کاهش قابل توجه هزینه های مالی شرکت شده است.
 •  هدف این است هزینه مالی را کاهش دهیم. سوال این است که چرا کاهش دهیم! وقتی که بنده می توانم وام بگیرم قطعه بخرم که ارزش آن بیشتر از بهره بانکی افزایش پیدا می کند دوباره وام خواهم گرفت! در این بین یکی از متغیر های ما، دلار است. متغیر دوم سختی تامین ارز است .یعنی درحال حاضر، قطعه در داخل و خارج کم شده است. تامین کننده های خارجی به سختی به ایران اعتماد می کنند .همانطور که در جریان افزایش سرمایه و طرح شرکت در این خصوص هستید در صورت تصویب و همکاری سهامداران ، قطعا تاثیر بسزایی در کاهش خطرات ناشی از افزایش نرخ دلار و کاهش هزینه های مالی شرکت خواهد داشت.
 •  موضوع دوم اینکه به نظر می رسد یک موج تورمی دیگر در راه است که برای افزایش قیمت بنزین است. حامل های انرژی اگر قیمت شان افزایش پیدا کند یک افزایش در قیمت تامین قطعه و حمل و نقل خواهیم داشت که به نظر می آید هر چقدر وام بگیریم و قطعه خریداری کنم و انبار کنیم برای سال ۹۹ متضرر نشده ایم. شاید در ظاهر یک هزینه مالی داشته باشد ولی هزینه تامین قطعه و بهای تمام شده را کاهش می دهد و از هزینه های آینده کم می کند.
 • تکلیف سه میلیارد تومان موجودی نزد پست بانک به کجا انجامید؟
 • پست بانک را که تسویه کردیم. در تاریخ ۱۵ اسفندماه سال ۹۷ هم این را پرداخت کردیم چون ملک نداشتیم که در پست بانک سپرده کنیم از ما ۵ میلیارد تومان وثیقه گرفت که آن هم الان آزاد شده است.
 • موضوع بعدی اینکه، کمبود دستگاه داشته ایم. این اتفاقات اخیر واردات شرکت را دچار یک سری انحرافاتی کرد که در بودجه دیده بودیم. پیش بینی این بود که تعدادی دستگاه در ۶ ماهه اول سال ۹۸ می فروشیم ولی نوسانات ارزی، سختی تامین و سختی پرداخت باعث شده که این محقق نشود و خود به خود فروش دستگاه هایمان کاهش پیدا کرده است.
 •  اتفاق خیلی خوب دیگر که افتاده این بود که قرارداد های اجاره ای با بانکها خاتمه پیدا کرده  و دستگاه هایی که در آن بانکها  داشته ایم را نوسازی می کنیم. هزینه ای را روی دیسپنسر آن انجام می دهیم روی بدنه، روی نرم افزار آن و آی پی سی آن را آپدیت می کنیم. دوباره به صورت فروش خرد که نقدینگی آن هم برای ما بهتر است. فرق فروش خرد با بانک ها این است که در فروش خرد اول پول را می گیرند بعدا جنس را تحویل می دهند که تاثیر بسزایی در نقدینگی دارد. در این موضوع نوسازی خیلی خوب توانسته ایم عمل کنیم. بعلاوه اینکه از ظرفیت هایی دانش  نیروی انسانی و کارخانه در راستای برند سازی و تکیه بر توانمندی داخلی استفاده خواهد شد و قطعا در بلند مدت تاثیرات سود حاصل از آن را شاهد خواهیم بود.
 • قرارداد ها چند ساله تمدید می شوند؟ 
 • ۲ ساله و ۳ ساله. این تمدید ها صورت گرفته و افزایشی هم داشته که صرفه و صلاح هم در نظر گرفته شده ولی عمدتا کمتر از نرخ تورم بوده است در تامین قطعه یک سری مشکلات داشته ایم که سازوکار آن را دیده ایم یعنی تامین کننده ها و تولید کننده های داخلی را دیده ایم قطعات را توانسته ایم تامین کنیم.
 •  پیش بینی تامین قطعه سال ۹۸ داشته ایم در قبل از سال ۹۸ با توجه به تسهیلاتی که از بانک اقتصاد نوین گرفته ایم توانستیم یک سایز خیلی بزرگی از قطعات شرکت را تامین کنیم. حداقل در این ۶ ماه اخیر در تامین قطعه از رقبا خیلی جلو بوده ایم و در فروش دستگاه ها هم سیر صعودی را می بینیم؛ فکر می کنیم که قرارداد هایی را که با تامین کننده های خارجی منعقد می کنیم بتوانیم روی فروش هم حرفی برای گفتن داشته باشیم.
 • البته  یک خبری که می توانم بدهم این است که در سطح تولید ATM و Cashless و صندوق فروشگاهی فاز اول در حجم کم  آن انجام شده است. فاز نهایی هم به زودی شروع خواهد شد. کارخانه این محصولات در شهر پرند است.
 • در حال حاضر کارخانه و خط تولید و دستگاه ها همه مهیا شده است؟ 
 • در این مرحله  ۲ تا ۵ نمونه تولید شده است  که قاعدتا این ۲ تا ۵ نمونه هم احتیاج به یک خط تولید دارد و در حال حاضر آن را فراهم کرده ایم. قطعا یک سری ضعف ها وجود دارد.
 • به نظر می آید که با بهای کمتر و کیفیت بیشتر بتوانیم ATM های خوبی را روانه بازار کنیم. پشتوانه ما دولت است. یعنی امید مان به این است که بانک ها از ما حمایت کنند و بتوانیم از توانمندی های داخلی برای این کار استفاده کنیم.
 • موضوع اصلی در سال ۹۶ زیان تسهیل ارز  برای ما بود. یعنی یک عدد واقعا وحشتناک ۱۱ میلیارد تومان، جسارت می خواست تسهیلات گرفتن برای شرکتی که در تمامی زمینه های نرم افزار، پشتیبانی و فروش دستگاه در سود بوده است. ۱۱ میلیارد تومان زیان شناسایی کند و بازهم با اینکه زیان ها را شناسایی می کند روی سود باشد. در مصاحبه ها و پیش بینی هایی که روی کدال قرار میدهیم محافظه کارانه اعلام می کنیم . ۳ برابر بدهی که در آن تاریخ به وجود آمد دلیل اصلی زیان مان آن بود و گرنه عملکرد پشتیبانی مان تک به تک سود بود، عملکرد فروش دستگاه های ما سود بود چون ما این افزایش قیمت ها را لحاظ کرده بودیم و اگر به زیان شرکت بود نمی فروختیم و چنانچه منافع شرکت را تامین نمی کرد فروش صورت نمی گرفت.
 • البته  در دوره های قبل زیان هایی داشتیم که تسهیلات شان را در شرکت ایران ارقام می بینیم از جمله می توان برگشت به گارانتی و پشتیبانی هزار دستگاه پست بانک، اشاره داشت. اعدادی که پیش بینی کرده بودیم مصرف کردیم و بیشتر، ۵ سال پشتیبانی رایگان داشتیم، قرار داد هزار دستگاهی که باعث زیان ده شدن قرارداد مالی سال ۹۵ و ۹۶ مان شده بود و حالا تمهیداتی که دیده شده در قراردادی که با ۲۵۰ دستگاهی که با پست بانک بسته ایم اندکی بهتر شد. روی پشتیبانی آن توانستیم یک مقدار از زیانی را که در هزار دستگاه دیده بودیم را آنجا تامین کنیم و به سمت صعود پیش بریم که این اتفاقات ارزی افتاد.  املاکی که به فروش رفته شیراز، مشهد، یزد و بندرعباس بود. با توجه به بدهی های سنواتی که شرکت به تامین کننده های خارجی داشته ،آن ۴۰۰ هزار دلار بدهی که داشته ایم ۳ برابر شد و پرداخت کردیم . درحال حاضر هم با تامین کننده های آن که از تامین کننده های قدیمی و خوب ایران ارقام است کار می کنیم برای تامین کردن پرداخت ریالی این شرکت خارجی و شرکت های دیگر همچنین ما واقعا نیاز به تزریق داشتیم. یا باید تسهیلات می گرفتیم و بدهی ها را می دادیم، یا باید املاک مازاد را می فروختیم تا بدهی ها را پرداخت کنیم. خود به خود تسهیلاتی را که گرفتیم روی تامین قطعه رفت که نیاز های پشتیبانی و قرارداد های جاری را تامین کنیم ولی برای پرداخت های ارزی مان ناچار به سراغ فروش املاک مان رفتیم.
 • در حال حاضر وارد عمل شدیم موضوع اول اینکه کوتاه مدت و بلند مدت فرقی که ما با رقبای مان داریم این است که سهامی عام هستیم و رقبا سهامی خاص هستند .آنها خیلی محافظه کارانه دیتا های شان اعلام می شود ولی برای ایران ارقام با توجه به الزاماتی که در بورس داریم این موضوع را نداریم. خود به خود ما نمی توانیم چرخه واردات را قفل کنیم یعنی هر دو سیاست را در کنار همدیگر پیش خواهیم برد تولید را جلو می بریم که احساس می کنیم که در این نقطه الان لازم است که وارد تولید شویم. یکی از دلایل این است که شاید شرایط سخت تر شود. اگر سخت تر شد، حداقل قفل نشویم. اگر شرایط هم راحت تر شد ما به روی واردات هم چشم مان را نبسته ایم یعنی با تامین کننده هایی در حال مذاکره و قرارداد هستیم که در کنار تولید این ها را داشته باشیم و از دانش آنها استفاده کنیم. برای بومی سازی تیم هایی که در ایران است ،این پیش بینی است که قطعا سهم خودمان را در بازار خواهیم داشت. همانطوری که تا الان داشته ایم و این روند را صعودی می بینم.
 •  عمدتا قرارداد های پشتیبانی مان را که در بودجه دیده بودیم میت کرده ایم، یا منعقد کرده ایم، یا در حال انجام است. مذاکرات قبل از قرارداد یا امضا ها است که انجام شود ولی روی فروش خود بانک ها با وسواس وارد می شوند.
 •  با توجه به افزایش قیمتی که ATM  داشته ،هزینه ترخیص و هزینه بهای تمام شده خود ای تی ام ها بانک ها هم خودشان به سمت نوسازی می روند. یعنی ترجیح می دهند ای تی ام هایی را که دارند نوسازی کنند که دیگر خریداری نکنند و با هزینه کمتری از همان ها استفاده کنند.
 • به طورکلی  بانک ها به این سمت می روند تا سال ۱۴۰۰ دست نگه داشته اند. البته در قرارداد های مان می بینیم که ۶۱۳ دستگاه قرارداد نوسازی که با بانک کشاورزی بسته ایم و تا انتهای مردادماه  جاری تمام می کنیم.این از آن دسته از قرارداد ها است که بانک کشاورزی به سمت نوسازی رفته است. این موضوع را در بانک رفاه و در بانک تجارت هم داریم و بانک های دیگر هم برای شان جذاب شده است چون صورت های مالی شرکت نشان دهنده این است که ایران ارقام در پشتیبانی قوی است. یک مزیتی که برای ایران ارقام نسبت به بقیه رقبا ایجاد کرده ایم این پشتیبانی است که ۹۸ دفتر در کل کشور داریم و این سرویس ماهیانه و نوسازی هایی و کیفیت است که می توانیم انجام دهیم تا الان بانک ها راضی بوده اند.
 • البته افزایش سرمایه را خیلی خوب به جلو پیش برده ایم. اطلاع رسانی ها به موقع صورت گرفته است. موضوعی پیش آمد که موسسه حسابرسی قبلی یکدفعه تغییر کرد. گزارش ما دوبار برای تایید حسابرسی رفت و در نهایت حسابرس جدید هم تایید کرد. در نهایت فقط منوط به همکاری سهامداران شده است. ایران ارقام در ترکیب صورت های مالی احساس می کند نیاز به افزایش سرمایه دارد و در داخل شرکت کاملا آماده این موضوع هستیم که خیلی به پرداخت بدهی هایمان کمک می کند و تسویه حساب با سهامداران و سود های معوقه ای که داریم.
 •  از آن طرف هم می طلبد که سهامداران ما بیشتر همکاری کنند که بتوانیم تزریق کنیم یک فرصت ۲۵ روزه ای داریم که اطلاعات و دیتا هایی که ناظر از ما خواسته است در بورس آپلود کنیم و بتوانیم برای افزایش سرمایه تایید بگیریم.
 • در دوره مدیریت جدید،  چه اقدام هایی انجام شده است؟
 • حدود ۲ سالی است که بنده در ایران ارقام هستم و در حوزه ی مالی  چند کار بزرگ انجام داده ایم. در ابتدای این دوره  با حجم بسیار زیادی از قرارداد ها مواجه بودیم که مفاصا حساب بیمه گرفته نشده بود. ما با حجم خیلی زیادی از قرارداد هایی که تمام شده بود مواجه بودیم و بانک پول شرکت را به خاطر اینکه مفاصا حساب گرفته نشده بود نگه داشته بود.  تعداد زیادی  قرارداد های این چنینی داشتیم که  روی آنها اقدامی صورت گرفته نشده بود. اما در حال حاضر، همه این قراردادها را به روز شده . با توجه به محدودیتی که ایران ارقام در تامین اجتماعی داشت توانستیم بیمه را به روز کنیم حسابرسی بیمه شرکت تا سال ۹۳ صورت گرفته و حسابرسی سال ۹۴، ۹۶،۹۵ انجام شده است. چندی پیش  نیز حسابرس های بیمه برای سال ۹۷ آمده اند. همه این مسایل پیگیری های جدی می طلبید و اگر تاکنون انجام نمی شد  به این دلیل بود که نمی خـواستند مفاصا حساب بگیرند. ممکن بوده جرائم زیادی داشته و با روش  چانه زنی و لایحه تنظیم کردند یا مذاکره کردند. ما این پرونده ها را در کمترین سطح بستیم و امروز در تمامی پرونده های بیمه ما به روز هستیم.
 •  در خصوص مالیات دوموضوع ارزش افزوده ومالیات عملکردوجود دارد.
 •  در ارزش افزوده متوجه شدیم پرونده ها از سال۸۹ -۸۸ ارزش افزوده دارد و شرکت را دچار جرائم سنگینی می کرد. می توانیم بگوییم از ابتدای دوره مدیریت جدید شاید ۷۰ درصد از زمان خود را در پرونده های مالیات شرکت صرف کردیم که این پرونده ها هم به روز شود. درحال حاضر فقط پرونده ۲ سال است که در تجدید نظر است؛ آن هم تمامی مدارک داده شده و بدون کوچک ترین ریالی که برای ارزش افزوده پرداخت شود منتظر رای هستیم. به علاوه اینکه توانسته ایم اعتبار هایی که در سنوات گذشته پرداخت شده برای شرکت جذب کنیم. در یک سری پرونده هایی که محکوم بودیم اعتراض کرده ایم و توانسته ایم اعتبار کسب کنیم. اعتبار ارزش افزوده اعتباری است که از شرکت رفته و شما می توانید با اعتراض برگردانید مدارک را که ببرید می توانید آن را برگردانید.
 • قطعا اگر قرار بود متحمل جریمه شوید ، هیأت تجدیدنظر سود شرکت را تحت تاثیر قرار می داد؟ 
 • بله قطعا همین طور است هم سود، هم نقدینگی را تحت تاثیر قرار می داد. در مورد مالیات عملکرد هم که اول سال ۹۵ دیدیم  در زیان بودیم و  هیچ مالیاتی پرداخت نشد .همچنین موضوع دیگر که مواجه شدیم حجم خیلی زیادی فیش مالیاتی مربوط به عملکرد سالیان گذشته بود که اصلا استفاده نکرده اند. توانستیم از محل آن، مالیات سنوات گذشته را تهاتر کنیم.
 •  موضوع دوم در خصوص پرداختی از محل سود شرکت که عمدتاً بدهی سنواتی از سالیان ۹۲، ۹۳ و ۹۴ شرکت بوده است، تقریباً توانستیم نسبت به پرداخت بدهی افراد حقیقی که اطلاعات حسابشان در دسترس بود، اقدامات لازم را صورت دهیم. اما در خصوص افراد حقوقی، بدهی سنواتی شرکت از محل سود در حال رایزنی برای پرداخت یا تهاتر می باشیم.
 •  هدف این بود که در موضوع افزایش سرمایه این کار را انجام دهیم و اگر نشود، با سناریو دوم پیش برویم. در خصوص فرآیند سازی تعریفی که خود مدیریت جدید ایران ارقام برای ما داشته، تمامی فعالیت ها و کارهایی که در مالی انجام می گیرد تماما با فرآیند های آن است.  تا به امروز کلیه فعالیت های مالی که انجام می شود اعم از قرارداد هاف پرداخت ها ،تسویه حساب ها حتی همین مفاصا حساب تماما با فرآیند صورت می گیرد .فرآیندی که روی آن وقت گذاشته شده واحد برنامه ریزی کمک کرده است و بعد از جلسات متعدد تصویب شده است و  فایل مستند آن در شرکت موجود است .تمامی پرسنل مجبور هستند که این برنامه را دنبال کنند و با پیروی که انجام می دهند حداقل همه چیز به روز باشد که این اتفاق افتاده است.
 • موضوع دیگردر خصوص عملکرد واحد مالی کاهش هزینه های عمومی اداری به میزان تقریبا ۸۰% (از حدود ۲۰ میلیاردریال زمان مدیریت قبلی به ۱۱ میلیاردریال در دوره بعدی) و سپس رشد این هزینه ها متناسب و حتی کمتر از  تورم نیز به عنوان یکی از خروجی های خوب مالی عنوان می شود.
 • سهام شرکت با یک روند متعادل رو به مثبت بوده است. قیمت هایی که در طول روز های مختلف داشته با توجه به شرایطی که از ایران ارقام گفتید ، به نظر تان چشم انداز سهم را برای سهامداران می توانید چقدر مثبت بدانید؟ 
 • بنده پیشرفت را خیلی بیشتر از این می دیدم. یک اتفاقی که در بورس و سهام افتاده است این بوده که سیاست همراه تورم شود. وقتی یک تورم ۴۰ درصدی را تجربه می کنیم این درست نیست که شاخص بازار سهم افزایش کمتر از این داشته باشد چون جذابیت خود را برای سهامداران از دست می دهد. مقداری از این موضوع به خاطر سیاست های خود دولت اتفاق افتاده است.
 •  شما درست می گویید ما به سمت تولید می رویم. این خبر خوب است، بدهی ها را تسویه می کنیم. در تامین قطعه مشکلی نداریم. پیش بینی این است  که بعد از صورت های مالی اتفاقات خوبی را در قیمت سهام ایران ارقام ببینیم .همچنین در ترکیب سهامدارهایمان شاهد حمایت بیشتری  بوده  که از سهم ما بیشتر حمایت شود.  چون ما این موضوع را با برخی از سهامداران داشتیم که مقداری از نزولی که سهام در سال گذشته داشت به خاطر فروش سهم یک سری از سهامداران عمده مان بود و گرنه فعالیت شرکت روبه رشد بود، قرارداد ها منظم منعقد می شد اطلاع رسانی روی سایت بورس صورت می گرفت. آن زمانی که در اوج تحریم ها و شرایط مشکل ارزی ما قطعات مان را تامین کردیم و تعهدات مان را به کلیه بانک ها انجام دادیم این برای ما از همه مهم تر بود که توانستیم به آن دست پیدا کنیم و برای سهامداران هم جای خوشحالی داشت که گاهاً ما با آنها صحبت می کردیم اطلاع رسانی ها خیلی خوب از قرارداد ها رضایت داشتند که قرارداد های خوبی بسته شده است. در این شرایط قرارداد بستن واقعا هنر می خواهد. فکر میکنم که سالهای مالی بعد، اتفاقات خوبی در انتظار شرکت خواهد بود .
 • در انتها لازم به ذکر است بخاطر یک قرارداد و خرید اشتباه در دوره مدیریت قبلی، شرکت  حدود ۱۵ میلیاردتومان زیان کرد و این زیان در اثر تغییر نرخ ارز ۳ برابر شد و در عمل ۲ سال سود شرکت را از بین برد.  قطعا بعد از افزایش سرمایه  و در سال مالی بعدی خبر های خوبی پیش روی شرکت خواهد بود.
 • منبع: هفته نامه بورس
 

ایران ارقام   بورس تهران   مرقام   

نظرات(2)

 1. عباس علی میرشکار گفت:

  جریان افزایش سرمایه چی شد

  • آقای حبیب الهی گفت:

   حداقل ۴۰۰ درصد از محل تجدید ارزیابی دارایی ها افزایش سرمایه خواهد داد (این درصد در صورت اضافه شدن زمین پرند و دستگاه های خودپرداز قابلیت افزایش داره)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70
#
#
#
#
آخرین اخبار
کاهش ۳۳ درصدی قیمت سیمان
۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۷
تحلیل بنیادی نماد معاملاتی شکام
۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۵
اخبار بیشتر

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219