#
#
اخبار اقتصادی بورس

تاثیر افزایش بهره مالکانه معادن بر غول های سنگ آهنی

تاثیر افزایش بهره مالکانه معادن بر غول های سنگ آهنی
کد: 37623   تاریخ انتشار :۱۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۵

وضع عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن و حالا هم افزایش بهره مالکانه معادن، چشم انداز گروه سنگ آهنی را در سال آینده، تیره کرده است.

  • در لایحه بودجه سال ۹۹، بهره مالکانه معادن از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۲۸۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. این موضوع می تواند شرکت های معدنی از جمله گلگهر و چادرملو را تحت تاثیر قرار دهد.
  • سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران در این خصوص بیان کرد: افزایش حقوق مالکانه معادن، هم سودآوری شرکت های دولتی و هم بخش خصوصی را تحت تاثیر قرار می دهد. در لایحه بودجه۹۹ بهره مالکانه معادن نسبت به سال ۹۸افزایش داشته و این موضوع یعنی معادن هزینه بیشتری متحمل خواهند شد.
  • وی افزود: افزایش بهره مالکانه معادن، حاشیه سود شرکت های معدنی را کاهش خواهد داد و به نظر می رسد افزایش نرخ احتمالی محصولات معدنی در سال۹۹ در حدی نیست که افزایش بهره مالکانه معادن را جبران کند.
  • دبیر انجمن سنگ آهن ایران در رابطه با تبعات دیگر افزایش بهره مالکانه معادن در سال آینده گفت: سرمایه گذاران همواره شرایط اقتصادی و مالی آینده را در سرمایه گذاری های خود لحاظ می کنند. کاهش حاشیه سود شرکت های معدنی از جذابیت سرمایه گذاری در حوزه معادن خواهد کاست.
  • وی اضافه کرد: عدم ثبات اقتصادی هم سیگنال منفی برای سرمایه گذاران در این حوزه خواهد بود. بودجه دولت به طور کلی به سرمایه گذاری ها جهت خواهد داد و وقتی دولت منابع کافی برای سرمایه گذاری در اختیار ندارد، می بایست سرمایه گذاران بخش خصوصی را به سمت سرمایه گذاری سوق دهد.
  • عسگرزاده در پایان خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه ۹۹، آنچه دولت بعنوان درآمد فروش نفت پیش بینی کرده تقریبا با ارز تامین کالاهای اساسی برابری می کند و این باعث می شود برای توسعه با محدودیت مواجه شود. از سوی دیگر با وضع عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن و حالا هم افزایش بهره مالکانه معادن، چشم انداز گروه سنگ آهنی را در سال آینده، تیره کرده است.

بورس تهران   کچاد   کگل   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219