۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - 2020 3 Apr
#
اخبار اقتصادی بورس تحلیل ها

"فملی" چقدر سود خواهد ساخت؟

کد: 39489   تاریخ انتشار :۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۳

مطلب حاضر می خواهد نشان دهد در سناریوهای نسبتا بدبینانه چه میزان زیان احتمالی ممکن است به سهامدار ملی صنایع مس ایران در قیمت جاری وارد شود. علت نوشتار این مطلب کاهش قیمت نفت جهانی و در نظر گرفتن سناریوهای بدبینانه و متعادل است.

.
 • ۱) ملی در ۳ ماه اخیر ۴۰ درصد بازدهی و در یک سال ۱۵۶ درصد بازدهی ایجاد کرده است.
 • ۲) این شرکت در ۹۰ روز اخیر به طور متوسط ۵۹ میلیون برگ سهم معاملاتی داشته در حالی که حجم مبنای آن ۱۶٫۳ میلیون برگ سهم است و ازین حیث پر حجم است.
 • ۳) در تیر ۱۳۹۴ P.e سهم ۷ واحد بود، در تیر ۱۳۹۵ به ۱۴رسید. در سال ۱۳۹۶ حدود ۵٫۵ بود، در سال ۱۳۹۷ به ۶ رسید و نهایتا در تیرماه سال جاری ۶٫۵ بود و همکنون حدود ۶٫۸ واحد است.
 • ۴) این شرکت با کاتد حدود ۵۵ میلیون تومان در هر تن حاشیه سودی در سطح ۴۷درصد دارد و ۱۸۰۰میلیارد تومان در هر فصل سود می سازد. با کاتد ۶۵میلیون تومان حاشیه سود به ۵۵درصد نزدیک می شود و در هر کوارتر تا ۳۰۰۰میلیارد تومان نیز می تواند سود بسازد.
 • ۵) اگر فرض کنیم مس که در لندن ۴۴۰۰ دلار باشد که کف آن در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۶ بوده با دلار ۱۴هزار تومانی به کاتد ۶۱میلیون تومان می رسیم یعنی سالی ۹۰تومان می تواند سود بسازد. اگر کاتد در ارقام فعلی بماند، حدود ۱۳۵ تومان می تواند سود داشته باشد.
 • ۶) با کاتد ۵۰۰۰ دلاری و دلار ۱۴هزار تومانی حدود ۱۲۰ تومان سود دارد. اگر در مجمع ۴۰ تومان سود تقسیم کند به P.e 5.5 می رسد.
 • نتیجه: اگر در بلند مدت نفت و تحریم ها باعث شود تا کاتد مس ایران ۵۰۰۰ دلار باشد، p.e سهم در نقطه ای نرمال خواهد بود لذا ممکن است در هیجانات با افت قیمتی مواجه شود اما در میان مدت خطری آن را تهدید نمی کند و اگر مس جهانی بتواند در سطوح فعلی بماند، در میان مدت بازدهی ایجاد می کند.
 • این محتوا برای شرکت های مشابه نیز تهیه خواهد شد. نویسنده :ولید هلالات

بورس تهران   فملی   ملی مس   

نظرات(1)

 1. هاشم پور گفت:

  ممنون

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.

#
#
آخرین اخبار
بدهی سنگین دولت به سه بانک‌ بزرگ بورسی
۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۳
عرضه صندوق طلای زرشوران در بورس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۶
اخبار بیشتر

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 3818