۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 15 Jun
#
#
اخبار اقتصادی بورس

آخرین خبرها از "ارج" و "آزمایش"/ احتمال تعیین‌تکلیف "ارج" تا ۲ ماه دیگر

آخرین خبرها از
کد: 21899   تاریخ انتشار :۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۵۷

یک مقام مسوول وزارت صمت آخرین وضعیت کارخانه‌های ارج و آزمایش را تشریح کرد و از تعیین تکلیف کارخانه ارج طی دو ماه آینده در صورت مثبت بودن روند مذاکرات با بخش خصوصی داخلی و برندهای متقاضی خارجی خبر داد.

به گزارش TSEpress  به نقل از ایسنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در آخرین اظهارات خود که تیرماه انجام شد در مورد پرونده کارخانه‌ ارج اعلام کرد که پرونده این کارخانه‌ها روی میزش باز است، اما از آن زمان تاکنون خبر دیگری در این خصوص منتشر نشد به همین دلیل پس از گذشت حدود شش ماه،  ایسنا در گفت‌وگو با عباس هاشمی - مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت - آخرین وضعیت کارخانه‌های "ارج" و "آزمایش" را جویا شد که در ادامه آمده است.

وی با اشاره به این‌که جلساتی با سهامداران کارخانه "ارج" در همین رابطه برگزار شده است، اظهار کرد: بانک‌ها طبق سیاست‌های ابلاغی متوجه شده‌اند که نمی‌توانند بنگاهداری کنند و قصد بنگاهداری نیز ندارند؛  بنابراین به دنبال این هستیم طبق مذاکرات انجام شده با بخش خصوصی آنها را به خریداری کارخانه‌های مربوطه مجاب کنیم.

هاشمی ادامه داد: گام دومی که باید برداشته شود وصل کردن این شرکت‌های خصوصی با برندهای معتبر خارجی است تا با تکنولوژی که از کشورهای خارجی به ایران منتقل می‌شود کار را پیش ببریم، چراکه طی  ۳۰- ۳۵ سال گذشته تجهیزات و تکنولوژی در کارخانه‌های ارج و آزمایش بروز نشده است و به مرور زمان به سمت میرایی حرکت کرده‌اند.

مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که کارخانه‌های مربوطه بنابر مدیریت دولتی اداره می‌شدند، گفت: برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر این است که کارخانه‌های مربوطه طبق همکاری مشترک با شرکت‌هایی که به تکنولوژی‌های روز دنیا دسترسی دارند وصل کنند و در نهایت بین با همکاری دو طرف مابین شرکت‌های خصوصی داخلی متقاضی و خارجی دارای تکنولوژی فعالیت مشترک صورت گیرد تا بتوانیم لوازم خانگی بروز را در کشور تولید کنیم.

وی افزود: باید محصولات تولید شده صادرات محور و مورد پسند مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی باشد.

هاشمی با تاکید بر این‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت از بین رفتن برند کارخانه "ارج" را تحمیل نخواهد کرد، اظهار کرد: به هرحال طی مدت گذشته فرآیند بدین صورت به پیش رفته است و در نقطه کنونی قرار گرفته‌ایم، اما به هر حال از بین رفتن کارخانه "ارج" را تحمیل نمی‌کنیم و قصد داریم با مذاکره انجام شده با بخش خصوصی آنها را مجاب کنیم با شرکت‌های دارای تکنولوژی خارجی همکاری کرده و در نهایت محصولی بروز و با کیفیت تولید شود.

وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت کارخانه ارج، اعلام کرد: در حال حاضر کارخانه "ارج" تعطیل نیست، اما باید اذعان کنیم که فعالیت آنچنانی و چشم‌گیر هم ندارد، بنابراین به دنبال این هستیم تا به معنای واقعی کارخانه "ارج" را فعال کنیم.

مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره وضعیت کارخانه "آزمایش" نیز بیان کرد: کارخانه "آزمایش" در تهران تعطیل و و ماشین‌آلات آن به کارخانه آزمایش مرودشت منتقل شده است. ماشین‌آلات این کارخانجات بروز نیست و باید جایگزین کردن ماشین‌آلات دارای تکنولوژی و بروز در دستور کار قرار گیرد تا واحدها تغییر کرده و شرایط رقابت‌پذیری فراهم شود.

هاشمی در مورد ارزش قیمتی زمین و نیز ارزش برند این کارخانجات، خاطر نشان کرد: اگر کسی بخواهد در ارتباط با خریداری این کارخانجات اقدام کند امکانات و ابزار این کارخانه‌ها قیمت مجزا و برند آنها نیز دارای قیمت دیگری است، چراکه ارزش و اعتبار امکانات و برند متفاوت است.

وی ادامه داد: وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید داشت که "ارج" پس از واگذاری نباید فعالیت دیگری داشته باشد و به طور مثال در رابطه با نمایشگاه اتومبیل و یا هایپرمارکت فعالیت کند و تنها باید فعالیت تولیدی داشته باشند. وزیر در این رابطه دستور داد و بنده نیز این دستور را به مدیرعامل و هیات مدیره گروه سرمایه‌گذاری توسعه ملی منتقل کردم.

مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که کارخانه‌های "ارج" و "آزمایش" دارای مشتری هستند، گفت: بانک قیمت زمین را تعیین می‌کند اما وزیر صنعت، معدن و تجارت اعتقاد دارد این زمین‌ها به هیچ‌ وجه قابل واگذاری نیستند که قیمت‌گذاری شوند، چرا که این زمین‌ها کاربرد دیگری دارند.

هاشمی با بیان این‌که به خریداران بخش خصوصی توصیه کردیم که بیشتر از منابع مالی خارجی بهره‌ گیرند، اظهار کرد: علت این‌که به دنبال همکاری با برندهای خارجی هستیم این است که آنها آورده‌ای را به کشور داشته باشند و به طور مثال اگر ۵۰ درصد تولید را با برند خارجی دارند برند ارج را نیز احیاء کنند.

وی در پاسخ به این‌که پیش‌بینی می‌شود تا چه زمانی وضعیت برند ارج تعیین تکلیف شود، خبر داد: فکر می‌کنم اگر روند پیگیری‌ها به صورت خوشایند پیش برود تا دو ماه آینده وضعیت کارخانه ارج تعیین تکلیف می‌شود.

مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: حداقل هفت تا هشت جلسه در مورد کارخانه "ارج" به‌طور جدی برگزار شده و داوطلبانی وجود دارند که می‌خواهند ورود کنند. با توجه به این‌که نظر ما صرفا تولید است و مالکیت بانک ملی هم در مورد این برند مطرح است خیلی نمی‌توانیم آنها را به مسائل مختلف مجبور کنیم تا قیمت‌گذاری کنند؛  بنابراین باید در این راستا فرآیند کار را با تعامل پیش ببریم.

هاشمی در مورد تعیین تکلیف وضعیت کارخانه آزمایش نیز اظهار کرد: وضعیت کارخانه آزمایش متفاوت است، چرا که مالک آن خصوصی است.

download

عضویت کانال اخبار بورس اوراق بهادار تهران (Tse Press) در تلگرام

 

آزمایش   ارج   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.