#
#
اخبار اقتصادی بورس

آغوش بازبازاربرای شیل‌اویل‌ها/اتحاد عربی-آمریکایی برای نجات قیمت

آغوش بازبازاربرای شیل‌اویل‌ها/اتحاد عربی-آمریکایی برای نجات قیمت
کد: 24352   تاریخ انتشار :۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۵

به گزارش TSEpress    محمدصادق جوکار، کارشناس بین المللی انرژی در آستانه برگزاری نشست روز پنج شنبه تولیدکنندگان اوپکی و غیراوپکی نفت، در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه اوپک تحت تاثیر بلوک عربی است، گفت: در سال ۲۰۱۴۴ اوپکی ها به بهانه خارج کردن شیل اویل ها از بازار نفت، دست به افزایش تولید و عرضه نفت کردند که این امر موجب کاهش قیمت نفت شد. این کاهش قیمت در حالی رخ داد که کشورهای عضو اوپک بیشترین وابستگی را به درآمدهای نفتی خود دارند. بنابراین خط مقاومت کاهش درآمدهای نفتی این کشورها زود تر از خط مقاومت شیل اویل ها در بازار شکست. بنابراین اوپکی ها اولویت خود را از تصاحب سهم بازار به افزایش درآمدی تغییر دادند.

او همچنین با اشاره به اینکه پیشرفت روزافزون فناوری موجب سر به سر شدن هزینه تولید شیل اویل ها با نفت اوپک می شد، ادامه داد: ذخایر ارزی عربستان که پیش از کاهش قیمت نفت رقمی حدود ۷۳۴ میلیارد دلار بود به ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت. این در حالی است که دولت عربستان سعودی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت، دولتی پر هزینه است. چنانچه که شاهد جنگ افروزی های مستقیم و غیر مستقیم عربستان در یمن و سوریه هستیم.

به گفته این کارشناس ژئوپلوتیک انرژی در نتیجه پیشرفت فناوری هزینه تولید نفت شیل به رقمی معادل ۲۹ تا ۳۹ دلار کاهش یافت. این در حالی است که پیشرفت فناوری روز به روز این هزینه را نیز می تواند کاهش دهد. ازسویی دیگر یکی از شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا کاهش مالیات معادن بود که شامل نفت نیز می شود. این عامل نیز بر کاهش هزینه های تولید این نوع از نفت بی تاثیر نبوده است.

جوکار با اشاره به اینکه نوع رشد اقتصادی در هر کشور متفاوت است، اضافه کرد: به همین میزان نوع وابستگی به درآمدهای نفتی برای هر کشور نیز متفاوت است. حال انکه عربستان پایه توسعه ای اش بر درآمدهای نفتی استوار است. به نظر می رسد اوپکی ها شیل را به عنوان یک رقیب در بازار پذیرفته اند.

دست آمریکایی ها در چاه های نفتی عربستان

این کارشناس بین المللی انرژی گفت: دیدار ترامپ با شاه سعودی می تواند به این موضوع قوت دهد که عربستان به دنبال یک بحران اقتصادی است که به دنبال بی ثباتی سیاسی ایجاد می شود. همانند وضعیت بی ثباتی ونزوئلا، لیبی، سوریه، یمن. که با پیش بینی می وشد با خرید تسلیحات این رابطه و اتحاد تقویت شود. چرا که نیاز عربستان به پول بدیهی است و سعی می کند با دادن مشوق های آمریکا را جذب کند.

او با تاکید بر اینکه عربستان از اوپک و روسیه از غیر اوپک هر دو به درآمدهای نفتی نیاز دارند، تصریح کرد: این نیاز در حالی است که میزان تولید نفت آمریکا ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته که از این میزان ۲۰۰ هزارتای آن به شیل اویل ها تعلق دارد. به جرات می توان گفت آمریکا از فروش شیل اویل ها در کانال ۵۰ تا ۵۵ دلار سود می برد.

به عقیده جوکار عربستان تقابل سال ۲۰۱۴ با شیل اویل ها را ندارد و آن را به عنوان رقیبی در بازار پذیرفته است. این در حالی است که بر اساس تحلیل های موسسه ام. آی. تی با توجه به رشد فناوری و کاهش هزینه تولید شیل اویل باید این نوع از نفت را به عنوان رقیب پذیرفت. از سویی دیگر سفر ترامپ به عربستان نشان از جذب دولت ترامپ به عربستان دارد. رابطه ای که در دوران اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا رو به کدورت گذاشته بود. عربستان تلاش دارد تا با تروریسم نامیدن ایران، خودش را متحد آمریکا در خاورمیانه و مقابل ایران نشان دهد، اما مداخله مستقیم نمی کند.

این کارشناس مسائل ژئوپلوتیک قیمتی بین ۵۰ تا ۶۰ دلار را برای نفت اوپک که نفت ایران را هم در بر می گیرد، مناسب دانسته و تاکید می کند که آمریکایی ها تصمیمی دارند تا از واردات نفت خورمیانه بکاهند. و این مقوله یعنی کاهش وابستگی به نفت این منطقه.

به گزارش مهر قرار است نشست اوپک برای تصمیم گیری درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت، پنجشنبه این هفته (چهارم خرداد ماه) در وین، پایتخت اتریش برگزار شود.

آمریکا   اقتصاد   عربستان   نفت   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219