۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - 2024 21 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

آمریکا از طریق هنک‌کنگ دسترسی ایران به دلار را فراهم می‌کند

آمریکا از طریق هنک‌کنگ دسترسی ایران به دلار را فراهم می‌کند
کد: 17741   تاریخ انتشار :۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۳

روزنامه نیویورک‌پست می‌نویسد پس از اظهارات رئیس بانک مرکزی ایران مبنی بر عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش و امکان فروپاشی توافق هسته‌ای دولت آوباما تصمیم گرفته دسترسی ایران به دلار را تسهیل کند.

  به گزارش  TSEpress  نیویورک‌پست می‌نویسد: اوباما برای حفظ توافق هسته ای با ایران که آن را هسته میراث ریاست جمهوری خود می داند، تا کجا پیش می رود؟ به زودی جواب این سوال را می گیریم. تهران با صدای بلند تهدید می کند از توافق مذکور خارج می شود، مگر این که به نظام مالی آمریکا دسترسی پیدا کند.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران جمعه گذشته واشنگتن را متهم کرد که به بخشی از تعهدات خود طبق توافق عمل نکرده است زیرا این کشور قادر نیست از دارایی‌های مسدود شده خود در خارج استفاده کند. او گفت که اگر این مشکل حل نشود، توافق فرو می‌پاشد.

نیویورک پست افزود: توقع نداشته باشید که تیم اوباما حتی در فکر این باشد که بلوف ایران را به چالش بکشد. وزارت خارجه همین الان به پنجاه فرماندار نامه نوشته و از آنها خواسته است در تحریم‌های ایالتی علیه ایران تجدید نظر کنند.

این در حالی است که اکثر این تحریم‌ها مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران نیستند بلکه به علت ادعای حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی و سرکوب شهروندانش وضع شده است.

نیویورک‌پست با اشاره دوباره به ادعاهای بی‌اساس آمریکا و غربی‌ها درباره حمایت ایران از تروریسم می‌نویسد: کارگروه اقدام مالی - یک نهاد بین المللی که با پولشویی و تروریسم مالی مقابله می کند- نیز اخیراً اعلام کردکه همچنان نگران حمایت‌های ادامه دار مالی ایران از تروریسم بین المللی است. این نهاد از همه اعضای خود خواست برای محافظت از بخش های مالی خود در برابر خطرات ناشی از ایران اقدامات موثر به عمل آورند.

با این وجود، دولت آمریکا مسیر مخالف را برگزیده است و در نظر دارد امکان دسترسی ایران به دلار را از طریق یک موسسه تهاتری در هنگ‌کنگ فراهم کند. به همین علت است که این توافق بد به عنوان یک معاهده به کنگره ارائه نشد: اوباما برای جلب رضایت تهران به تغییر مفاد ادامه می دهد. اینطور که پیش می‌رود،‌ اوباما تا جایی ادامه می دهد که ایران به هرچه که می خواهد می‌رسد.

.

مشرق

آمریکا   ایران   برجام   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219