#
#
اخبار اقتصادی بورس

ارزش تولید خودرو معادل یک سوم تولید نفت

ارزش تولید خودرو معادل یک سوم تولید نفت
کد: 19198   تاریخ انتشار :۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۵

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: ارزش ریالی تولیدات دو خودروساز بزرگ معادل بیش از یک سوم تولید نفت خام ایران است بنابراین صادرات این محصول می‌تواند جایگزین صادرات نفت خام شود.

    به گزارش TSEpress  آرش محبی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سال گذشته درآمد نفتی ایران از محل بیش از ۵۰ حلقه چاه نفت فعال کشور معادل حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه در همین سال فروش خودروسازان ایرانی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است، خاطرنشان کرد: بنابراین فروش سال گذشته خودروسازان معادل تولیدات ۲۰ حلقه چاه از مجموع بیش از ۵۰ حلقه چاه نفت فعال کشور بوده است.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد که در صورت شکل‌گیری عزم ملی برای توسعه این صنعت، صادرات خودرو و قطعات به راحتی می‌تواند جای صادرات نفت خام را بگیرد.

وی افزود: طبق هدف‌گذاری صورت گرفته در سال ۱۴۰۴ باید سه میلیون دستگاه خودروی سبک در ایران تولید و ۳۰ درصد این تولیدات نیز صادر شود. ارزش ریالی صادرات یک میلیون دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۴ معادل یک سوم کل صادرات نفت خام کشور خواهد بود.

محبی‌نژاد با بیان اینکه ارزش ریالی سه میلیون دستگاه خودروی تولیدی در سال ۱۴۰۴ نیز معادل ارزش کل تولید و صادرات نفت خام کشور خواهد بود، تصریح کرد: در صورت ادامه و گسترش روند همکاری‌های بین‌المللی صنعت خودرو این امید وجود دارد که برنامه تولید خودرو در سال ۱۴۰۴ محقق شده و صادرات این محصول جایگزین صادرات نفت خام شود.

وی خاطرنشان کرد: این پتانسیل صنعت خودروی ایران در حالی است که در حال حاضر این صنعت با کسری نقدینگی سه هزار میلیارد تومانی روبرو است که در صورت تامین منابع آن شاهد افزایش تولید و صادرات این محصول خواهیم بود.

خودرو   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.