۹ فروردین ۱۴۰۲ - 2023 29 Mar
#
#
اخبار اقتصادی بورس

اعلام نرخ 8.2 سنتی نرخ خوراک پتروشیمی ها

اعلام نرخ 8.2 سنتی نرخ خوراک پتروشیمی ها
کد: 17548   تاریخ انتشار :۲۳ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت از اعلام نرخ دقیق خوراک گاز طبیعی واحدهای پتروشیمی تا پایان هفته آینده خبر داد و گفت: این رقم برای ٦ ماه نخست امسال احتمالا حدود ٨,٢ سنت خواهد بود.

  به گزارش  TSEpress  محمدمهدی رحمتی با اشاره به ابلاغ نرخ خوراک گازطبیعی مجتمعهای پتروشیمی در ٢٦ دیماه ٩٤ از سوی وزیر نفت، اظهار کرد: معاونت برنامه ریزی وزارت نفت مکلف است با رعایت این ابلاغیه، هر ماه قیمت گازطبیعی سبک و شیرین تحویلی از شبکه سراسری گاز را به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی به صورت ریالی محاسبه و برای اجرا به شرکتهای تابعه ذیربط ابلاغ کند.
  • وی با اشاره به این که نرخ خوراک گازطبیعی واحدهای پتروشیمی براساس مصرف گازطبیعی در داخل کشور، قیمت گاز در چهار هاب بین المللی، مقدار صادرات و واردات آن در ٦ ماه گذشته محاسبه می شود، افزود: هم اکنون رقم دقیق این عملکرد برای اعلام مبنای صورتحساب واحدها مشخص نشده است.رحمتی با بیان این که فروردین ماه امسال، برای نخستین بار است که براساس فرمول جدید نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی اعلام می شود، یادآور شد: باید دقت بالایی برای محاسبه پارامترهای این فرمول به کار گرفته شود زیرا این موضوع بر قیمت خوراک گازطبیعی واحدها و سود آنها تأثیرگذار است. معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت حدود قیمت خوراک گازطبیعی مجتمعهای پتروشیمی کشور را حدود ٨,٢ سنت اعلام کرد و گفت: این رقم قطعی نیست و ممکن است، ٨.١ سنت تا ٨.٣ سنت تغییر کند. وی با اشاره به این که محاسبه عملکرد ٦ ماه گذشته چهار هاب بین المللی هنری هاب آمریکا، هاب آلبرتا کانادا، هابهای NBP انگلیس و FFT هلند نیز از پارامترهای فرمول قیمت خوراک گازطبیعی واحدهای پتروشیمی هستند، تصریح کرد: تعیین عملکرد این هابهای بین المللی به دلیل وجود اطلاعات آنها کار دشواری نیست و به راحتی انجام می شود. به گفته رحمتی، مقدار صادرات و واردات گازطبیعی براساس صورتحسابها نیز باید برای محاسبه رقم قطعی نرخ خوراک گازطبیعی پتروشیمی ها مشخص شود، اظهار کرد: محاسبه مصارف گازطبیعی در داخل کشور به دلیل این که در بخشهای خانگی، تجاری و صنعتی قیمتها متفاوت است زمانبر است اما امیدواریم تا هفته آینده نرخ قطعی این خوراک مشخص شود. معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت با اشاره به این که فرمول قیمت خوراک گازطبیعی واحدهای پتروشیمی از ابتدای سال ٩٥ اجرایی شده است، گفت: صورتحساب واحدهای پتروشیمی نیز با مشخص شدن رقم قطعی خوراک، محاسبه و با روال گذشته ارسال می شود. به گزارش شانا، فرمول پایه محاسبه قیمت گاز سبک و شیرین تحویلی از شبکه سراسری گاز به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی به ترتیب زیر است: قیمت گازطبیعی در بازار تعیین شده * ٠,٥ + معدل وزنی قیمت داخلی، صادراتی و وارداتی * ٠.٥= قیمت گازطبیعی فرمول قیمت خوراک پتروشیمی ها برپایه این گزارش، منظور از معدل وزنی قیمت داخلی، صادراتی و وارداتی، حاصل ضرب کل گاز فروخته شده منهای مقدار گاز وارداتی در میانگین قیمت فروش دیگر مصارف داخلی (خانگی، تجاری، دولتی، عمومی، حمل و نقل و صنعت بدون احتساب فروش به پتروشیمی ها به عنوان خوراک) به علاوه کل درآمد حاصل از صادرات گاز و نیز کل پرداختی برای واردات گاز، تقسیم بر مقدار گاز فروخته شده برای سایر مصارف داخلی (خانگی، تجاری، دولتی، عمومی، حمل و نقل و صنعت غیر خوراک پتروشیمی ها) به علاوه مقدار صادرات گاز است (برابر با فرمول ذیل). این معدل در هر نیمه سال شمسی بر مبنای عملکرد نیمه گذشته سال محاسبه و ملاک عمل قرار خواهد گرفت. همچنین منظور از قیمت گاز طبیعی در بازار تعیین شده عبارت است از میانگین قیمت گاز در هر ماه در هابهای تعیین شده به عنوان نشانگر قیمتهای عمده فروشی گازطبیعی در مناطق رقیب در توسعه صنعت پتروشیمی ایران، شامل هنری هاب آمریکا، هاب آلبرتا کانادا و هابهای NBP انگلیس و FFT هلند.
  شانا

نرخ خوراک پتروشیمی ها   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219