#
#
اخبار اقتصادی بورس

انتشار اوراق «صکوک منفعت» از منافع دارایی دولتی و غیردولتی

انتشار اوراق «صکوک منفعت» از منافع دارایی دولتی و غیردولتی
کد: 16884   تاریخ انتشار :۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۱۰

 • وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در جلسه امروز شورای عالی بورس، تصمیمهایی درباره معرفی اوراق جدید مالی گرفته شد، از این رو از انتشار اوراق «صکوک منفعت» به اتکای درآمدها و منافع حاصل از دارایی های دولتی و غیردولتی خبر داد.
 • به گزارش TSEpress  به نقل از شانا، علی طیب نیا عصر امروز (سه شنبه، ١١ اسفندماه) در مراسم رونمایی از سامانه جامع اطلاعات اموال دستگاههای اجرایی کشور در محل این وزارتخانه افزود: از اموال و داراییهای دولت به شیوه مطلوب استفاده نمی شود و این موضوع از عوامل بروز مشکل برای دولت است.

  وی طرح مولدسازی داراییهای دولت را یکی از پروژه هایی دانست که به دولت کمک می کند اطلاعات دقیق از اموال و داراییهای خود داشته باشد و بتواند بر اساس آن برنامه ریزی درستی انجام دهد.

  طیب نیا تایید کرد اکنون بسیاری از دستگاه های اجرایی کشور اموال زائد فراوانی در اختیار دارند، اما شماری دیگر برای در اختیار داشتن این اموال به پرداخت اجاره ناگزیرند و این نشان می دهد مدیریت درستی در اموال دولت وجود ندارد.

  وزیر امور اقتصاد و دارایی یکی از آثار مثبت مولدسازی اموال دولت را استفاده درست و مناسب از این اموال برشمرد و اضافه کرد: مولدسازی اموال دولت پایه ای برای انتشار اوراق بهادار خواهد بود.

  وی، یکی از شاخصهای دست یابی به رشد اقتصادی کشورها را استفاده از اموال و داراییهای دولتی به عنوان سرمایه عنوان کرد و گفت: یکی از شیوههای استفاده از دارایی ها برای ایجاد درآمد و تامین مالی مولد این است که آنها پایه انتشار اوراق بهادار قرار داده شوند.

  انتشار اوراق صکوک منفعت

  طیب نیا با اعلام این که در جلسه امروز شورای عالی بورس، تصمیمهایی درباره معرفی اوراق جدید مالی گرفته شد، از انتشار اوراق «صکوک منفعت» به اتکای درآمدها و منافع حاصل از داراییهای دولتی و غیردولتی خبر داد.

  طیب نیا با بیان این که امسال به دلیل فقدان مدیریت یکپارچه بر اموال و داراییها، دولت برای تامین صکوک با مشکل مواجه بود، دلیل این موضوع را در اختیار نداشتن اطلاعات موثق از اموال و دارایی های دولت بیان کرد.

  وی افزود: طرح مولدسازی داراییهای دولت فقط به معنای ثبت مقدار و ارزش دارایی ها نیست، بلکه ما باید قادر باشیم داراییها را به گونه ای موثر مدیریت کنیم.

  وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: اکنون و با هدف استفاده از اموال غیرمنقول و داراییهای دولت، در حال تهیه لایحه مدیریت یکپارچه و کارآمد داراییهای دولت هستیم تا در قالب آن بتوان برای افزایش کارآیی، از شیوههای مختلفی برای مدیریت دارایی ها استفاده کرد.

  طیب نیا افزود: طرح مولدسازی اموال و داراییهای دولت فقط به دنبال ثبت این اموال نیست بلکه نسبت به ارزش گذاری این اموال در مرحله نخست و سپس مدیریت موثر بر آنها در گام دوم اقدام می کند.

  وزیر امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد کرد: کشور در آینده به سویی برود که بهره بردارانی از اموال و داراییهای دولت آنها را به عنوان اجاره در اختیار داشته باشند و از سوی دیگر میزان اجاره این اموال در بودجه سنواتی آنها لحاظ شود.

  طیب نیا گفت: اجرای این سند و پرداخت اجاره در قبال بهره برداری از اموال و دارایی دولت باعث می شود از این اموال استفاده بهینه شود.

  مراسم رونمایی از سامانه جامع اطلاعات اموال دستگاههای اجرایی کشور با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، معاون حقوقی رئیس جمهوری، وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در وزارتخانه امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

صکوک   طیب نیا   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.