#
#
اخبار اقتصادی بورس

ایران در گرجستان نیروگاه می سازد

ایران در گرجستان نیروگاه می سازد
کد: 16376   تاریخ انتشار :۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۴

وزیر نیرو گفت: در دیدار با وزیر انرژی گرجستان ‌احداث نیروگاه، همکاری مشترک درباره توسعه و بازسازی شبکه برق و بهم پیوستن شبکه برق چهار کشور منطقه، سه توافق حاصل شد.

به گزارش TSEpress  به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حمید چیت چیان پس از دیدار با وزیر انرژی گرجستان در جمع خبرنگاران افزود: وی با دعوت رسمی به کشور ما سفر کرده و در جلسات و بازدیدهای دیروز و امروز تلاش کردیم اطلاعات بخش انرژی دو کشور را بررسی کنیم تا زمینه همکاری دو کشور را بیابیم.
وی با اشاره به اینکه گرجستان ظرفیت آبی خوبی برای احداث نیروگاه های برقآبی دارد و شرکت های ایرانی نیز تجربه خوبی در این زمینه دارند ، توافق شده است ایران در گرجستان نیروگاه احداث کند.
چیت چیان با اشاره اینکه همکاری های مشترک در خصوص توسعه و بازسازی شبکه برق یکی از توافق های امروز با وزیر انرژی گرجستان است ، گفت : شرکت های ایرانی قرار است در این زمینه در گرجستان فعال باشند.
وی با اشاره به توافق سوم امروز با وزیر انرژی گرجستان در زمینه بهم پیوستن شبکه برق کشورهای منطقه افزود: این موضوع از جمله مواردی است که با روسیه ، ارمنستان و گرجستان پیش از این صحبت شده بود و قرار است در اینده مذاکرات در گرجستان ادامه یابد و اطمینان داریم با بهم پیوستن شبکه برق این چهار کشور امکان خوبی برای تبادل برق در زمان پیک مصرف برق به وجود آید.
وی ادامه داد: این موضوع زمینه تجارت برق را فراهم خواهد کرد و در این صورت فعالیت هایی برای همه کشورهای منطقه صورت خواهد گرفت. کاخا کالادزه معاون نخست وزیر و وزیر انرژی گرجستان هم در حاشیه این دیدار در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه جلسه مفیدی با وزیر نیروی ایران داشتیم ، گفت: موضوعات مختلف در این جلسه بررسی و طرح های مختلف در زمینه انرژی مطرح شده است.
وی افزود: درباره طرح های مشترک مذاکره کردیم ، شرکت های ایرانی دانش لازم را برای اجرای طرح های انرژی در گرجستان اجرا کنند و همچنین در زمینه تبادل برق دو کشور با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
وزیر انرژی گرجستان با توجه به اینکه زمان پیک مصرف دو کشور متفاوت است ، گفت: ایران و گرجستان هر کدام می توانند در زمان پیک به یکدیگر برق صادر کنند و ایران در فصل تابستان و گرجستان در فصل زمستان به برق بیشتری نیاز دارد.
وی افزود: مطمئن هستم همکاری سودمند در بخشهای مختلف از جمله حمل و نقل و گردشگری می توانیم داشته باشیم.
*دعوت وزیر گرجستانی از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های برق‌آبی این کشور
معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان در دیدار با وزیر نیرو از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری و حضور در پروژه‌های برق‌آبی این کشور دعوت کرد.
حمید چیت‌چیان عصر امروز در دیدار با " کاخا کالادزه " معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان که در ساختمان ستادی این وزارتخانه انجام شد، افزود: امکانات و ظرفیت‌های مناسبی در دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری گرجستان وجود دارد که می‌تواند به گسترش همکاری‌های بین دو کشور بینجامد.
وی همکاری شرکت‌های ایرانی در خصوص اصلاح و بازسازی و توسعه شبکه‌های برق گرجستان را از جمله این همکاری‌ها ذکر و در ادامه گفت: از جمله موارد دیگر همکاری، می‌تواند از طریق اتصال شبکه‌های چهارگانه برق ایران، گرجستان، ارمنستان و روسیه باشد که قادر خواهد بود تا کمبود برق مصرفی هریک از این کشورها را در زمان اوج مصرف تأمین کند.
چیت‌چیان ادامه داد: با توجه به اینکه اوج مصرف برق در گرجستان در فصل زمستان و اوج مصرف برق ایران در تابستان است، ما می‌توانیم از طریق این خطوط در تابستان وارد کننده برق از گرجستان و در زمستان صادرکننده برق به این کشور باشیم.
وی با اظهار امیدواری از اینکه مذاکرات بین چهار کشور در ماه آوریل در تفلیس گرجستان به نتایج نهایی تبدیل شود، تصریح کرد: با به‌هم پیوستن شبکه‌های برق این چهار کشور، ضمن آغاز فعالیت‌های تجارت برق و تأمین برق پایدار و مطمئن برای این کشورها که به نفع سایر کشورهای منطقه نیزخواهد بود، این کشورها برای تأمین کمبود برق مورد نیاز خود درزمان اوج مصرف، احتیاج به احداث نیروگاه جدید نخواهند داشت.
وزیر نیرو با اشاره به دو خط برق موجود بین ایران و ارمنستان با ظرفیت 300 مگاوات گفت: هم‌اکنون در حال احداث خط سوم هستیم که ظرفیت انتقال برق را تا 1200 مگاوات افزایش خواهد داد و در گام بعدی با ارتباط شبکه‌های برق ارمنستان و گرجستان، این امکان فراهم خواهد شد که ایران از طریق ارمنستان به گرجستان برق صادر کند و در امکان بعدی از طریق آذربایجان نیز به گرجستان متصل شویم.
وی تصریح کرد: با برق‌دار شدن پست 400 به 330 کیلوولت که در مرز آذربایجان در منطقه پارس‌آباد احداث شده است، امکان تبادل برق با آذربایجان به میزان 500 مگاوات فراهم خواهد شد.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه شرکت‌های داخلی در زمینه ساخت نیروگاه‌های برق‌آبی و تجهیزات نیروگاهی و استفاده از توربین‌های ساخت داخل به مهارت کامل رسیده‌اند، افزود: گرجستان دارای منابع آبی فراوانی است و ظرفیت استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی را در خود دارد و این زمینه می‌تواند بستر خوبی برای فعالیت شرکت‌های ایرانی باشد.
وی با اشاره به اینکه دامنه وسیعی از همکاری‌های جمهوری اسلامی در گرجستان می‌تواند در بخش احداث نیروگاه‌های برق‌آبی و حرارتی، ساخت سد و سایر تجهیزات تولید، انتقال و توزیع نیرو در صنعت برق را همراه داشته باشد، افزود: این موارد می‌تواند شامل سرمایه‌گذاری‌های مشترک در دو کشور، تبادل تجربیات برای ارتقای سطح صنعت برق و آموزش کارشناسان ایرانی در گرجستان و کارشناسان گرجی در ایران را نیز در بر گیرد.
وزیرنیرو با بیان اینکه احداث نیروگاه‌ها می‌تواند به روش‌های (BOO و BOT) و فاینانس طرح‌ها صورت پذیرد، افزود: موقعیت ویژه گرجستان امکانات خوبی را برای همکاری‌های مناسب دو کشور رقم خواهد زد.
*واگذاری پروژه‌های برق‌آبی گرجستان به شرکت‌های ایرانی
" کاخا کالادزه " معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان با بیان اینکه از دیروز (دوشنبه) لغو روادید برای دو کشور صادر شده است، گفت: از این پس مردم ایران و گرجستان می‌توانند بدون ویزا به کشور یکدیگر سفر کنند و این باعث رونق صنعت توریسم و گردشگری و در نهایت توسعه اقتصادی بین دو کشور خواهد شد.
وی ادامه داد: گرجستان کشور در حال توسعه با ویژ گی‌های خاص و دارای طرح‌های فنی بسیاری در زمینه تولید برق است که تمایل داریم ضمن استفاده از دانش متخصصان ایرانی، آن‌ها را در اجرای طرح‌های این کشور سهیم کنیم.
کالادزه با بیان اینکه گرجستان دارای 25 هزار رودخانه است که 300 رودخانه دارای ظرفیت احداث نیروگاه برق‌آبی هستند، اظهار داشت: در صورتی‌که سرمایه گذاران ایرانی بخواهند در طرح‌های برقی بخصوص ساخت نیروگاه‌های برق‌آبی، در این کشور سرمایه‌گذاری کنند حاضر هستیم این ‌طرح ها را به‌صورت مستقیم به آنان واگذار کنیم.
وی ادامه داد: هم اکنون از 18 تا 20 درصد ظرفیت آبی این کشور استفاده می‌شود که مصمم هستیم از حجم بیشتری از ظرفیت منابع آبی این کشوراستفاده کنیم.
وی اشاره کرد: غیر از احداث نیروگاه، در برنامه 10 ساله تصمیم داریم که 700 میلیون دلار برای بازسازی خطوط و پست‌های برق و تجهیزات برقی این کشور هزینه کنیم.
وزیر انرژی گرجستان به یکی از مزایای استقبال شرکت‌های خارجی به تولید برق در گرجستان اشاره کرد و افزود: وقتی یک شرکت خارجی در گرجستان نیروگاه برق تولید کند، دولت گرجستان تعهد می‌کند تا 8 ماه از سال را از این شرکت خرید تضمینی برق داشته باشد و 4 ماه باقیمانده را خود شرکت می‌تواند به فروش برق بپردازد که این موضوع می‌تواند یک مزیت مثبت برای شرکت‌های ایرانی باشد تا در 4 ماه تابستان و زمان اوج برق ایران، برق تولیدی را به کشور خود صادر کنند.

گرجستان   نیروگاه   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.