#
#
اخبار اقتصادی بورس

بازارها همچنان در انتظار تصمیم بانک مرکزی آمریکا

بازارها همچنان در انتظار تصمیم بانک مرکزی آمریکا
کد: 12272   تاریخ انتشار :۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۸

وضعیت اقتصادی دنیا در هفته پیش رو از ادامه انتظار جهت افزایش نرخ بهره آمریکا، انتشار تخمین دوم رشد اقتصادی منتهی به تابستان امسال و انهدام هواپیمای روسیه توسط ترکیه بود.

  به گزارش TSEpress به نقل از اقتصاد ایرانی وضعیت کلی اقتصاد آمریکا و دنیا به نحوی است که همه بازارها در حال انتظار افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست دسامبر می باشد. با توجه به انتشار جزئیات جلسه کمیته بازار آزاد که چندی پیش برگزار شد، نظر سنجی ها حکایت از احتمال 70 درصدی افزایش نرخ بهره در جلسه ماه بعد آمریکا دارند. بنابراین بازارها شروع به عکس العمل به افزایش نرخ بهره کردند. نرخ طلا افت کرد، دلار باز هم تقویت شد و قیمت کالاها افت کردند.

چند شاخص نیز از اقتصاد آمریکا منتشر شد که اثرات آنها نیز در همین راستا بودند. در روز سه شنبه دومین تخمین از رشد اقتصادی سالیانه تابستان منتشر شد که حکایت از رشد 0.6 درصدی نسبت به پیش بینی قبلی داشت. در حالیکه پیش بینی قبلی از رشد اقتصادی آمریکا، 1.5 درصد بود در دمین تخمین، رشد اقتصادی آمریکا در این دوره 2.1 درصد اعلام شد که حتی از پیش بینی کارشناسان نیز بالاتر بود. میانگین رشد اقتصاد آمریکا در نه سال اخیر، 1.7 درصد می باشد شاخص اخیر نشان دهنده وضعیت خوب اقتصاد آمریکا می باشد.

شاخص دیگری که از اقتصاد آمریکا منتشر شد، شاخص سفارشات خرید کالاهای بادوام کارخانجات آمریکا بود که برای ماه اکتبر همانند ماه سپتامبر 0.5 درصد رشد داشت که نشان دهنده وضعیت خوبی از اقتصاد آمریکا می باشد. این شاخص، برای رشد اقتصادی آمریکا در فصل پاییز و آمار اشتغال به عنوان پیش نگر عمل می کند و نشان دهنده ادامه وضعیت خوب در این شاخص ها می تواند باشد.

در روز جمعه نیز، ماریو دراگی با توجه آمار نه چندان امیدوارکننده از وضعیت اقتصاد اروپا در چند ماه بعد از شروع سیاست های تسهیل مقداری پولی (QE)، اعلام کرد باید سطح این سیاست را تشدید کند تا اقتصاد بتواند به اندازه کافی تحریک بشود. پس از این سخنان و در روز دوشنبه، شاخص مدیران خرید اتحادیه اروپا برای ماه اکتبر منتشر شد تا هر دوی این اخبار، وضعیت امیدوارکننده ای را برای آینده اروپا ترسیم کند. شاخص مدیران خرید قاره سبز برای ماه اکتبر، 52.8 واحد بود که از 52.3 واحد دفعه قبل رشد کرده باشد. ارقام بالای 50 این شاخص، نشان دهنده خوش بینی به آینده اقتصاد می باشد.

اما در کنار این شاخص ها، در روز سه شنبه، انهدام هواپیمای نظامی روسیه توسط ترکیه صورت گرفت که اتفاق غیر مترقبه ای می باشد. در این میان، به دلیل وجود تنش در روابط میان این دو کشور به دلیل مسایل منظقه ای، احتمال تنش در میان این دو کشور و همپیمانان آنان قوت می گیرد. همین مسأله منجر به واکنش بازارهای مختلف البته به صورت محدود در روزهای سه شنبه و چهارشنبه شد. قیمت طلا صعود کرد و قیمت نفت و سایر کالاها کمی صعود کردند. قیمت دلار هم کمی افت کرد. البته این عکس العمل ها بسیار محدود بودند و انتظار می رود دیگر ادامه پیدا نکند.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.