#
#
اخبار اقتصادی بورس

بازار بورس چین گرفتار در حباب

بازار بورس چین گرفتار در حباب
کد: 6463   تاریخ انتشار :۹ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۵

 به گزارش TSEpress به نقل از اقتصاد ایرانی  در بورس چین قیمت های سهام ارتباط کمی با شرایط اقتصادی دارند؛ اما درحالیکه بورس از روند رشد در گذشته منحرف شده است، اختلاف آن در طول چند ماه گذشته به حد افراطی جدیدی رسیده است. رشد اقتصادی در سه ماه نخست به ۷ درصد کاهش یافت که کمترین نرخ سالانه در شش سال گذشته محسوب می شود، اما از اواسط ۲۰۱۴ ارزش سهام بیش از دو برابر شده است. تغییر به سمت کاهش نرخ بهره و محرک های مالی کمک می کند توضیح دهیم که این افزایش ارزش سهام از چه زمانی آغاز شد.

آیا بورس چین در یک قلمرو حباب گرفتار شده است؟ بازارهای سهام با حجم زیاد سرمایه، در سال گذشته قیمت های بالاتری را تجربه کردند. بسیاری از بانک ها هنوز در قیمت های پایین تر از رقبای بازرگانی بین المللی خود معامله می کنند. این مسأله را نمی توان به بورس ChiNext مخصوص شرکت های فناوری نسبت داد. نسبت قیمت به درآمد به ۱۳۰ رسیده است که بیش از دو برابر سطح متعارف برای شرکت ها با سابقه رشد قوی است. تصور می شود که بورس ChiNext پاسخ چین به بورس نزدک(Nasdaq) باشد.

یکی دیگر از مشکلات بازار سهام در چین، شکافی است که بین قیمت های سهام در سرزمین اصلی و هنگ کنگ ایجاد شده است. شرکت ها با سهام ثبت شده در هر دو بازار با ۳۰ درصد حق العمل در سرزمین اصلی معامله می کنند. برنامه جدید برای مرتبط کردن بازارها برای جلوگیری از بروز چنین شکاف هایی، به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا تفاوت های قیمت را مشخص کنند. اما منفعت بردن از قیمت های پایین تر در هنگ کنگ با شکست مواجه شده است. درعوض، سرمایه گذاران معتقدند که در هنگ کنگ شرایط سود بردن بیشتر از سرزمین اصلی است.

چین در سال ۲۰۰۶ یک حباب سهام را تجربه کرد. شکل حرکت (بازار سهام) در حال حاضر مشابه همان حباب است، اما یک تفاوت بزرگ در این بین وجود دارد. در گذشته، سرمایه گذاران قادر نبودند سهام را بصورت اعتباری خریداری کنند؛ اما اکنون قوانین تغییر کرده و اجازه تأمین مالی حاشیه ای فراهم شده است. حجم تأمین مالی سهام در سال گذشته دو برابر شده و به بیش از ۲ تریلیون یوآن یا حدود ۳ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) رسیده است.

بهترین شاخص برای تعیین میزان پول ورودی به بازار بورس، موج افتتاح حساب های تجاری جدید در طول سال گذشته است. نزدیک به ۸ میلیون حساب در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ افتتاح شدند. در ماه آوریل، تنظیم کنندگان اجازه افتتاح بیش از ۲۰ میلیون حساب را صادر کردند که این تغییر قانون، کار را برای معامله گران تسهیل کرد. از آن زمان، سرمایه گذاران هر هفته حدود ۴ میلیون حساب افتتاح کردند.

این سرمایه گذاران دقیقا چه کسانی هستند؟ بازار چین مملو از قماربازانی است که سرمایه گذاری های مخاطره آمیز انجام می دهند. سرمایه گذاران خرد بیش از۹۰ درصد حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص داده اند، درحالیکه موسسات بر بازارهای توسعه یافته تر تسلط دارند. اما بسیاری از سرمایه گذاران جدید در بورس چین در سال گذشته کاملا ثروتمند هستند. کمتر از ۲۰ درصد حساب ها در گذشته بیش از ۱۰۰ هزار یوآن (۱۶ هزار دلار) موجودی داشتند؛ اکنون حدود ۴۰ درصد حساب ها این رقم موجودی را دارند. سرمایه گذاران خرد در چین در حال حاضر سهم بیشتری از آنچه در حال تبدیل شدن به یک بازی خطرناک است را برعهده دارند.

خطرات متوجه اقتصاد چین درصورت ترکیدن این حباب چیست؟ بازار بورس هنوز بخش کوچکتری از اقتصاد در مقایسه با کشورهای ثروتمند است. حجم معاملات بورس چین حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی است که این میزان در اقتصادهای پیشرفته بطور معمول بیش از ۱۰۰ درصد است. یک اقتصاد سالم نیازمند یک بازار بورس سالم است. از دست دادن اعتماد سرمایه گذاران به معنای شکست برنامه توسعه چین خواهد بود.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.