۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - 2024 20 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

بازار سرمایه در یکسال گذشته 65 هزار میلیارد تومان کوچک‌تر شد

بازار سرمایه در یکسال گذشته 65 هزار میلیارد تومان کوچک‌تر شد
کد: 12593   تاریخ انتشار :۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۵

بر اساس آمار بانک مرکزی، ارزش بازار سهام در پایان شهریورماه سال گذشته 329 هزار میلیارد تومان بود که با حدود 20 درصد کاهش به رقم 264 هزار میلیارد تومان در پایان شهریورماه امسال رسید.  به گزارش TSEpress   به نقل از  مشرق مطابق آمار بانک مرکزی، ارزش بازار سهام نسبت به رکورد آن در آذرماه سال 1392، بیش از 161 هزار میلیارد تومان معادل 37 درصد سقوط کرده است. ارزش بازار سهام در ابتدای دولت یازدهم یعنی در تیرماه سال 1392 حدود 265 هزار میلیارد تومان بود بنابراین با رسیدن این شاخص به 264 هزار میلیارد تومان در شهریورماه امسال، می‌توان گفت بورس در 2 سال اخیر به نقطه اول بازگشته و بازدهی صفر داشته است.

بازار سرمایه 65 هزار میلیارد تومان کوچک‌تر شد
 
شاخص‌های مهم دیگر بازار سرمایه نیز در نیمه اول امسال، منفی بوده‌اند به طوری که شاخص کل نسبت به مدت مشابه سال قبل 14 درصد و ارزش معاملات سهام 45 درصد کاهش یافته است. سقوط شاخص‌های بازار سرمایه یکی از نشانه تشدید رکود اقتصادی در کشور است. لازم به ذکر است در ماه‌های اول دولت یازدهم شاخص بورس رشد چشمگیری داشت و حسن روحانی نیز بر حمایت دولت از بازار سرمایه تاکید می‌کرد.
 
بازار سرمایه 65 هزار میلیارد تومان کوچک‌تر شد/ بازار سرمایه 65/000/000/000/000 تومان کوچکتر شد/
به عنوان مثال، يکشنبه 5 آبان 1392  رئيس وقت سازمان بورس و اوراق بهادار گزارشي از وضعيت عملکرد بازار سرمايه به هيات دولت ارايه کرد که در آن به رشد 113 درصدی ارزش بازار بورس، افزایش 480 درصدی ارزش معاملات و 3 برابر شدن دفعات معاملات بورس اشاره شده بود.
در آن دوران که بازار سرمایه روزگار خوشی را می‌گذراند بر اساس گزارشی که هیئت دولت منتشر کرد، یکی از علل اصلی رشد بورس سياست‌هاي حمايتي دولت از بازار سرمايه عنوان شد. بنابراین در 2 سال اخیر که بورس روند نزولی طی کرده، این سوال مطرح است که آیا سیاست‌های حمایتی دولت متوقف شده است؟ به نظر می‌رسد همانطور که در دوران رشد و رونق بورس در اوایل دولت یازدهم، روحانی مشتاق حمایت از بورس بود، در شرایط طولانی‌مدت سقوط نیز بازار سرمایه نیازمند حمایت شخص اول دولت بوده و هست.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219