۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 15 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

بانک‌ها همچنان نرخ‌‌ سود را دور می‌زنند

بانک‌ها همچنان نرخ‌‌ سود را دور می‌زنند
کد: 1948   تاریخ انتشار :۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۵

به گزارش  TSEpress  و به نقل از فارس، معاون نظارتی بانک مرکزی خبر داد بانک‌ها همچنان نرخ‌‌ سود را دور می‌زنند.

حمید تهرانفر در پاسخ به این که آیا بانک ها نرخ سود مصوب و مورد تاکید بانک‌ها را رعایت می‌کنند، اظهار داشت: نرخ سود 22 درصدی در اکثر بانک‌ها رعایت می‌شود، البته  بانک‌ها و موسسات به بی‌نظمی عادت کرده‌اند و فکر می‌کنند که بانک مرکزی متوجه نمی‌شود و می‌توانند سر بقیه بانک‌ها را کلاه بگذارند.

وی مثال زد: بعضا نرخ سود را 22 درصد اعلام می‌کنند اما اقداماتی روی این نرخ انجام می‌دهند که نظم بازار را به هم می‌زند، مثلاً اعلام می‌کنند سود آخر ماه را ابتدای ماه پرداخت می‌کنیم که در واقع با این کار، جذابیت سود 22 درصدی خود را در مقایسه با بانک‌‌های دیگر افزایش می‌دهد.

وی تأکید کرد: در حال حاضر نقاط ضعف موجود در بانک‌ها در این حدود است و ما نیز اصلاً کوتاه نمی‌آییم و با این مسئله حتماً برخورد خواهیم کرد.

تهرانفر با بیان اینکه آماری نمی‌توانیم در این مورد اعلام کنیم، گفت:‌ تعداد بانک‌هایی که از این نوع راه‌های فرار استفاده می‌کنند، بسیار هستند ولی به طور کلی نرخ سود 22 درصدی رعایت می‌شود.

وی در مورد ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری تا پایان سال جاری نیز گفت: شرایط برای مؤسساتی که از بانک مرکزی مجوز نمی‌گیرند، سخت شده است و با مؤسساتی که بی‌توجهی کنند و بدون مجوز بانک مرکزی در یک فضای خاکستری فعال هستند، برخورد خواهد شد.

تهرانفر تأکید کرد: جای هیچ‌گونه پشیمانی برای این نوع مؤسسات وجود ندارد و مؤسسات متخلف باید به دادگاه پاسخگو باشند.

معاون نظارتی بانک مرکزی تصریح کرد: مؤسسات آرمان و نور برای دریافت مجوز بانک مرکزی از همه جلوتر هستند و چند مؤسسه دیگر نیز در گام‌های قبلی قرار دارند که در مجموع به 6 مؤسسه می‌رسند.

وی در ادامه با بیان اینکه بازار غیر متشکل پولی به طور حتم باید در کشور جمع شود، گفت: بزرگان این موضوع را تا پایان سال‌جاری در جرگه مؤسسات مجاز خواهیم آورد و البته برای این کار شروطی تعیین شده و متقاضیان باید خود را با قواعد مورد نظر ما تطبیق دهند.

تهرانفر خاطرنشان کرد: با مؤسساتی که به هشدارهای بانک مرکزی توجه نکنند، برخورد خواهد شد.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219