#
#
اخبار اقتصادی بورس

با دستورالعمل جدید همکاری بانکهای اروپایی با ایران هیچ مانعی وجود ندارد

با دستورالعمل جدید همکاری بانکهای اروپایی با ایران هیچ مانعی وجود ندارد
کد: 17703   تاریخ انتشار :۲۹ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۱

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی درباره حضور بانک‌های خارجی و همکاری آنها با ایران از طریق سوئیفت گفت: دستورالعمل جدیدی برای همکاری بانک‌های اروپایی با ایران تهیه کرده‌ایم و هیچ مانعی برای همکاری آنها با ایران وجود ندارد.

  به گزارش  TSEpress   فدریکا موگرینی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما در رابطه با سفر خود به ایران اظهار داشت: در این سفر با مقامات ایرانی در خصوص موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مذاکرات مفید و سازنده‌ای انجام دادیم و قرار شد دو طرف در زمینه آموزش، انرژی، حمل و نقل، اقتصاد و موضوعات بشردوستانه همکاری‌های نزدیکی انجام دهند.

وی افزود: در سفر به تهران هفت کمیسیونر همراه من بودند و این بزرگ‌ترین هیئتی بود که مرا در یک سفر خارجی همراهی می‌کردند که امیدوارم فصل جدیدی از همکاری‌های دوجانبه را آغاز کنیم.

موگرینی در پاسخ به این سوال که چرا غربی‌ها در عمل به تعهداتشان تعلل می‌کنند، گفت: اجازه بدهید من این موضوع را واضح و روشن بیان کنم که حضور بخش‌های بانکی و اقتصادی اروپا در ایران همانقدر که به نفع ایران است، منافع اروپا را نیز دربرمی‌گیرد و دلیلی ندارد که اروپا در این زمینه کارشکنی کند.

وی ادامه داد: همه تلاش خود را می‌کنیم و برنامه‌های تشویقی هم برای حمایت از سرمایه‌گذاران اروپایی و شرکت‌هایی که قصد همکاری با ایران را داشته باشند ارائه کرده‌ایم و تاکنون نیز چند شرکت و بانک اروپایی قراردادهایی با ایران امضا کرده‌اند که امیدواریم طرف ایرانی نیز زمینه حضور آنها را در ایران تقویت کند.

موگرینی در مورد حضور بانک‌های خارجی و همکاری آنها با ایران از طریق سوئیفت اظهار داشت: ما دستورالعمل جدیدی برای همکاری بانک‌های اروپایی با ایران تهیه کرده‌ایم و هیچ مانعی برای همکاری آنها با ایران وجود ندارد.

وی افزود: برخی از بانک‌ها تمایل نشان داده‌اند که به ایران بیایند و من مطمئن هستم که با فاصله زمانی کوتاهی، اکثر بانک‌های مهم اروپایی کار با ایران را از سر خواهند گرفت.

* حمایت‌ مالی کمیسیونرها از سرمایه‌گذاران اروپایی در ایران 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نگرانی بانک‌های اروپایی از تهدیدات آمریکا گفت: مذاکراتی را در سطوح بالا با مقامات آمریکایی انجام داده‌ایم و همچنان در حال مذاکره هستیم و برخی از مشکلات را هم حل کرده‌ایم، چون ما باید از منافع بانک‌ها و سرمایه‌گذاران اروپایی دفاع کنیم تا آنها بتوانند بدون دغدغه کار خود را در ایران آغاز کنند.

وی افزود: کمیسیونرهای همراه من در سفر به تهران اقدامات عملی را آغاز و اعلام کرده‌اند که از سرمایه‌گذاران اروپایی برای سرمایه‌گذاری در ایران حمایت‌های مالی خواهند کرد.

* برجام با قدرت مسیر خود را طی خواهد کرد 

رئیس هماهنگی گروه 1+5 در مذاکرات هسته‌ای با ایران، در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی وی از اظهارات برخی نمایندگان کنگره آمریکا و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در رد برجام و توافق هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: اعتقاد دارم که توافق برجام نه‌تنها برای طرف‌های مذاکره‌کننده، بلکه برای جهان یک دستاورد خوبی بود و چندجانبه‌گرایی و قدرت دیپلماسی را در حل مشکلات مهم جهانی به نمایش گذاشت.

وی افزود: از ابتدا می‌دانستیم که این توافقنامه دشمنانی دارد که ممکن است در همه جای دنیا از جمله آمریکا باشند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: من نگران برخی تلاش‌های سیاسی در رد برجام نیستم و مطمئنم برجام با قدرت مسیر خود را طی خواهد کرد و من به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 ، وظیفه شخصی و قانونی خود می‌دانم که از دستاوردهای این توافق با قدرت دفاع و بر نحوه اجرای دقیق آن نظارت کنم.

موگرینی اضافه کرد: کمیسیون مشترکی بر چگونگی اجرای توافق جامع ایران و 1+5 نظارت دارد و تاکنون دو بار تشکیل جلسه داده است و هفته آینده نیز نشست دیگری برگزار خواهد کرد تا اجرای تعهدات دو طرف را ارزیابی کند.

* تعهدات برجام در سطح دولت‌هاست

وی درباره سخنرانی‌های تبلیغاتی برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مورد نفی برجام تاکید کرد: تعهدات برجام در سطح دولت‌ها ازجمله دولت آمریکا انجام شده است و اشخاص نمی‌توانند آن را نفی کنند.

وی افزود: مطمئن هستم که این توافقنامه با قدرت مسیر خود را طی خواهد کرد و بر این تاکید می‌کنم که شکست برجام شکست برای همه خواهد بود و همه متضرر خواهند شد.

* سوریه باید همچنان یکپارچه و متحد باقی بماند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این گفت‌وگو درباره ضرورت مبارزه با داعش و گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه اظهار داشت: ایران و اتحادیه اروپا در منطقه منافع مشترک زیادی دارند که ایجاد ثبات و امنیت در سوریه و عراق و همچنین مبارزه با تروریسم در منطقه از آن جمله است.

وی افزود: ما در تهران در این زمینه با مقامات ایرانی گفت‌وگوهای مفصلی انجام دادیم و به نتایج خوبی رسیدیم.

موگرینی با اشاره به نقش مثبت ایران در تحولات سوریه و عراق گفت: اتحادیه اروپا از حضور ایران در گروه مذاکرات بین‌المللی صلح سوریه حمایت می‌کند و تلاش ما نیز بر این است که مشکلات سوریه از طریق یک فرایند سیاسی و با مشارکت همه گروه‌های سیاسی حل شود.

وی تصریح کرد: ما روند سیاسی در سوریه را با این نگاه که این کشور باید همچنان یکپارچه و متحد باقی بماند پی می‌گیریم و این نگاه می‌تواند به شکست تروریسم در این کشور منجر شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: در اروپا درخصوص چگونگی قطع منابع مالی و نیروی انسانی داعش و النصره کار می‌کنیم و موفقیت ما در این زمینه نیاز به همکاری همه کشورها در زمینه فرهنگی، اجتماعی، نظامی و مالی دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون منطقه و جهان در مقابل تروریسم و افراطی‌گری در شرایطی قرار گرفته‌اند که همه کشورها باید دور از اختلافات، دور هم جمع شوند و راه چاره‌ای برای آن بیابند.

.

فارس

   

اتحادیه اروپا   برجام   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.