#
#
تحلیل ها

بدرود شفارا !

بدرود شفارا !
کد: 12174   تاریخ انتشار :۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۸

پتروشیمی فارابی در گزارش شش ماهه سال 94 خود مبلغ 1019 ریال زیان خالص به ازای هر سهم شناسایی کرد و پیش بینی کرده که سال 94 را با 2479  ریال زیان به ازای هر سهم به پایان برساند. در شرایط فعلی بهتر است یک خط قرمز بزرگ دور این سهم بکشیم و تا بهبود وضعیت بنیادین سهم به انتظار بنشینیم. آمار و اعدا موجود در صورتهای مالی شرکت به شدت تکان دهنده است و این آمار زمانی رنگ فاجعه به خود میگیرد که آن را با بودجه 12 ماهه 94 و همچنین عملکرد شش ماهه سال 93 مقایسه می کنیم.  شرکت کلکسیونی از هزینه های گوناگون را در صورتهای مالی خود نشان داده است و هر آیتم درآمدی که در سال گذشته در صورتهای مالی وجود داشته است امسال با کاهش شدید روبرو شده است و یا تبدیل به زیان شده است . شرکت به شدت مشکل فروش دارد و علاوه بر کاهش قیمت محصولاتش در بازار با انباشت محصولات خود در انبارهای شرکت مواجه شده است در ادامه توجه شما را به مهمترین نکات صورتهای مالی شرکت جلب می کنیم:

  1. شفارا در شش ماهه نخست  امسال، معادل تمام سرمایه ثبتی خود ( 15 میلیارد تومان) زیان ساخته است. شرکت پیش بینی کرده است تا پایان سال بیش از 2.5 برابر سرمایه خود زیان خالص خواهد ساخت. ( 2479 ریال به ازای هر سهم!)

  2. فروش شرکت در شش ماهه نخست سال 94 حدود 35 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرده است. این در حالیست که مقدار تولیدات شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 23 درصد افزایش داشته است اما شرکت نتوانسته است تولیدات خود را به فروش رساند و تناژ فروش شرکت حدود 6 درصد و مبلغ فروش نیز همانطور که عنوان شد 35 درصد کاهش یافته است که عمدتا به دلیل کاهش قیمت محصولات شرکت بوده است.

  3. شرکت در شش ماهه نخست سال گذشته  حدود 3 میلیارد تومان سود ناخالص داشته است  اما در شش ماهه سال 94 حدود 5 میلیارد تومان زیان خالص محقق کرده است. و پیش بینی نموده که تا پایان سال مبلغ زیان ناخالص را به بیش از 20 میلیارد تومان برساند.

  4. هزینه های عمومی و اداری و تشکیلاتی در شش ماهه نخست حدود 100 درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش یافته است که خود باعث افزایش زیان شرکت نیز شده است.

  5. فاجعه زمانی بدتر می شود که بیش از 9 میلیارد تومان از درآمدهای عملیاتی شرکت در شش ماهه سال گذشته تبدیل به 2.2 میلیارد تومان زیان در شش ماهه نخست شده است.

  6. شرکت فاقد هزینه مالی می باشد

  7. سایر هزینه های متفرقه که در شش ماهه سال گذشته تنها 670 میلیون تومان بوده است در شش ماهه سال 94  به حدود 3.8 میلیارد تومان  رسیده است.

  8. در نهایت شرکت بیش از 15 میلیارد تومان زیان در شش ماهه نخست محقق کرده است و  پیش بینی کرده است که به زیان 37 میلیارد تومانی در پایان سال برسد.

 منبع:مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر - سامانه تدال

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219