۲۴ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 12 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

برگه‌های سهام عدالت فقط کاغذ پاره است

برگه‌های سهام عدالت فقط کاغذ پاره است
کد: 10563   تاریخ انتشار :۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۲

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برگه‌های سهام عدالت، فقط کاغذ پاره است، گفت: علائم و نشانه‌هایی از وقوع فساد در سهام عدالت حکایت از این دارد، که اتفاقاتی رخ داده، اما باید این موضوع بررسی شود و منتظر گزارش تحقیق و تفحص از سهام عدالت باشیم.

به گزارش   TSEpress به نقل ازخبرگزاری خانه ملت، این روزها بحث سهام عدالت بازهم در رسانه‌ها بولد شده است و خبرها حکایت از فساد در این طرح دارد. طرح سهام عدالت با هدف توانمندسازی مردم کم درآمد و توزیع ثروت در قالب شرکت‌های تعاونی، خیل عظیمی از جمعیت کشور در حدود 45 میلیون نفر را تحت پوشش خود قرار داده و هدف از این اقدام توسعه بخش تعاون از طریق تشکیل شرکت‌های تعاونی استان، در راستای کاهش فقر و تأمین عدالت اجتماعی بود تا دارندگان سهام عدالت بتوانند حقوق خود را به صورت کامل استیفا کنند؛ امری که جز با آشنایی دارندگان سهام با حقوق مالی و غیرمالی خود محقق نمی‌شود.

طرحی خوب،اما اجرایی بد

البته موضوع سهام عدالت مورد توافق همه بود و همه این طرح را، طرح خوبی عنوان می‌کنند، اما عملیات اجرایی سهام عدالت نا مناسب بود زیرا 40درصد سهام شرکت‌های دولتی که در لیست واگذاری بودند،به سهام عدالت اختصاص یافت و همه مجلس و هم دولت به دنبال آزادسازی سهام عدالت هستند،اما دراین بین موانعی وجود دارد، البته بخش زیادی از شرکت‌های تخصیص داده شده به سهام عدالت در بورس است،هم اکنون مدیریت سهام عدالت به وسیله شرکت کارگزاری سهام عدالت،شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و شرکت های تعاونی عدالت شهرستانی انجام می‌شود.

سود سهام سهام عدالت،جهت بازپرداخت اصل قیمت سهام ذخیره می‌شود

براساس این گزارش قبل از اجرای قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴قانون اساسی و با تصویب ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت، سود سال‌های 85 و 86 سهام عدالت بین مشمولان مراحل اول تا سوم طرح واگذاری پرداخت شد و پرداخت سود از سال 87 تاکنون انجام نشده است.

پس از تصویب و ابلاغ قانون اصل ۴۴قانون اساسی و به استناد ماده ۶ آیین نامه اجرایی توزیع سهام عدالت، می‌بایست مطالبات دولت بابت اقساط سهام از محل سود سالانه شرکت‌های مشمول واریز و تسویه شود و با توجه به تبصره یک ماده ۱۰۰قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه، سود حاصل از سهام شرکت‌های سرمایه پذیر سبد سهام عدالت، جهت بازپرداخت اصل قیمت سهام ذخیره می‌شود و تا زمان باز پرداخت اصل مبلغ سهام سودی به دارندگان برگ‌های سهام عدالت پرداخت نخواهد شد. در صورتی که سود پرداختی شرکت‌های سرمایه پذیر، اقساط سهام واگذار شده را تامین نکند، دارندگان برگ‌های سهام عدالت باید قیمانده آن را پرداخت کنند تا خرید و فروش سهام عدالت آزاد شود.

برگه‌های رنج‌آور در خانه‌های مردم خود نمایی می‌کند

ابراهیم نکو درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص آخرین وضعیت سهام عدالت گفت: امروز برگه‎های سهام عدالت به عنوان برگه‌های رنج‌آور درخانه‌های مردم خودنمایی می‌کند و با رنگ و لعابی که دارد،باعث آزار مردم می‍‌شود تا اینکه یاری کننده باشد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان درمجلس شورای اسلامی افزود:برگه های سهام عدالت شکیل و به اصطلاح دارای ارزش مالی است،اما وقتی مردم می‌خواهند از مزایای آن استفاده کنند،به هیچ کجا دسترسی ندارند و فقط مانند کاغذ پاره هستند.

برگه‌های سهام عدالت پشتوانه لازم را ندارد

وی با بیان اینکه برگه‌های سهام عدالت پشتوانه لازم را ندارد و شرکت‌ هایی که این اوراق را صادر کرده اند، نمی پذیرند که پشتیبانی از آن انجام دهند، بیان کرد:باید این موضوع را ریشه‌یابی کرد که این اوراق به چه میزان از پشتوانه لازم برخوردار است.

نکو با اشاره به ایرادات به سهام عدالت،افزود:امروزتعدادی از مردم مفهوم سهام به معنای علمی و واقعی خودش را درک نکردند، که باید شرایط سهام برای آنها توجیه شود که پس از آزادسازی مشکل دیگری شکل نگیرد.

باندهای اقتصادی و فساد منتظر آزادسازی سهام عدالت هستند

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به آزادسازی سهام عدالت، بیان کرد: اگر در این شرایط سهام عدالت آزاد شده و وارد بازار شود و مورد خرید و فروش قرار بگیرد، به طوریقین باندهای اقتصادی و فساد از این موضوع و فرصت بیشترین سود را می‌برند و سهام را به بهای ناچیزی از دست مردم خارج خواهند کرد که می‌تواند به یک فساد دیگر دامن بزند.

تحقیق و تفحص از سهام عدالت درحال انجام است

وی درمورد انتشار اخباری مبنی وجود بر فساد در بحث سهام عدالت،اظهارکرد:تحقیق و تفحص از سهام عدالت درحال انجام است که  باید دستگاه‌های مربوطه دراین زمینه هم همکاری کنند و تا زمانی که گزارش تحقیق و تفحص کامل نشود،نمی‌توان در مورد فساد دراین زمینه قضاوت درستی انجام داد.

این نماینده مردم در خانه ملت اضافه کرد: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و شهرستانی مدیریت سهام عدالت را انجام می‌دهند که متاسفانه تشکیلاتی صورت گرفته است که بایستی دراین خصوص تجدید نظر شود که هزینه این تشکیلات از کجا تامین می‌شود و این شرکت‌ها هزینه مالی روی دست دولت می‌گذارند که قابل توجه است.

نظارت بر شرکت‌های سرمایه گذاری‌ سهام عدالت ناکافی است

به اعتقاد نکو، نظارت بر شرکت‌های سرمایه گذاری‌ سهام عدالت درحد معقول نبوده و ناکافی است و تفحص از سهام عدالت همه موارد و مسائل و چگونگی نظارت‌ها را روشن خواهد کرد،اما هنوز قبل از اینکه کار هیئت تحقیق و تفحص و گزارش آن تکمیل شود،باید از اظهارنظرهایی که می‌تواند تبعاتی داشته باشد، خودداری شود.

وی در مورد اینکه گزارش تحقیق و تفحص از سهام عدالت چه زمانی به صحن علنی مجلس ارسال‌خواهد شد، پاسخ داد: احتمالا تا پایان سال و قبل سال 95 به صحن مجلس ارائه شود که با توجه به لایحه بودجه و لابحه برنامه ششم توسعه و نبود زمان کافی،گزارش در اوایل سال آینده درصحن علنی مطرح خواهد شد.

علائم و نشانه‌ها حکایت از فساد دارد

عضوناظر درشورای عالی بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: وقوع فسادی که ثابت شده باشد نیاز به بررسی دارد،ولی علائم و نشانه‌ها حکایت از این دارد که اتفاقاتی رخ داده است که باید آن را بررسی کنیم.در واقع  شرکت‌های استانی سهام عدالت با مشکلاتی مواجه‌اند که بعد از تفحص همه چیز مشخص خواهد شد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص اینکه قرار بود سود سهام تا سال پایانی برنامه پنجم توسعه به خزانه وازیر شود ،تاکید کرد:بعید می دانم این اتفاق رخ داده باشد و اگر هم انجام شده، خیلی به ندرت و کم بوده است که قابل قبولی نیست.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219