#
#
اخبار اقتصادی بورس

بورس متحول می شود؟

بورس متحول می شود؟
کد: 12823   تاریخ انتشار :۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۹

در حالی که برخی کارشناسان اجرای برجام را در بازارهای مختلف اقتصادی بی‌تاثیر می‌دانند اما کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که تحولات این بازار با رفع تحریم‌ها در پیش است.

 

به گزارش  TSEpress  و به نقل از مشرق، ماه جاری قرار است تحریم‌ها برداشته شود، اما برداشته شدن تحریم‌ها مشروط به بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی است. با این حال اثرات رفع محدودیت‌های اقتصادی در بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه نمایان است.

برخی کارشناسان بر این باورند که سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی در راه است و با انجام این کار قطعا هزینه‌های تولید در کشور سرشکن خواهد شد و کاهش هزینه تولید به معنای اشتغال و تولید بیشتر خواهد بود.

کارشناسان دیگر عنوان می‌کنند که بازار سرمایه و کارخانه‌های تولیدی در ماه‌های آینده دچار تحولات مثبت خواهند شد و فناوری تولید پیشرفته وارد کشور می‌شود. مسلما تولید با فناوری روز می‌تواند کشور را به جایگاه اصلی خود در منطقه برساند و بتواند کانال ارتباط تجاری با کشورهای همسایه باشد.

برخی دیگر هم معتقدند باید به سمت شفاف‌سازی و خصوصی‌سازی بازار‌های اقتصادی برویم به این دلیل که برجام و سرمایه‌گذاری‌های واقعی در بازارهای واقعی اتفاق می‌افتد.

هزینه‌های تولید کاهش می‌یابد

در همین حال علی صحرایی، معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفت: بازار سرمایه در یک نگاه، نشان‌دهنده وضعیت فعلی اقتصاد کشور با در نظر گرفتن سرقفلی آتی اقتصادی است که در حال حاضر به صورت مستقیم آنها را در قیمت سهام مشاهده می‌کنیم و قطعا با سرمایه‌گذاری‌هایی که در بورس انجام خواهد شد، هزینه‌های تولید سرشکن می‌شود.

وی افزود: با توجه به چشم‌انداز مثبتی که از اقتصاد در ماه‌های آینده داریم و وضعیت مناسبی که در عرصه بین‌المللی در حال انجام است، قطعا بهای تمام شده محصولات تولیدی میل به کاهش در محصول نهایی خواهد داشت و در نتیجه چنین اتفاقی، سودآوری شرکت‌های بورسی روبه رشد خواهد بود و می‌تواند محرک خوبی برای کسب و کار باشد.

معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران اضافه کرد: این اتفاق در بلندمدت توان سودآوری شرکت‌های بورسی را افزایش خواهد داد و نتیجه آن بسط و گسترش فعالیت‌های تجاری در داخل و خارج از ایران ناشی از کاهش هزینه‌های مبادلاتی خواهد بود که به صورت مستقیم می‌تواند امید به بازار سرمایه را دو چندان کند.

صحرایی در ادامه به افت جهانی بهای نفت و مشتقات اشاره کرد و عمده دلایل افت قیمت سهام را ناشی از این اتفاق برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که به صورت مستقیم و غیرمستقیم 35 درصد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار از قیمت نفت و مشتقات تاثیر می‌پذیرند، بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی با کاهش قیمت شرکت‌های فعال در این صنایع روبه‌رو باشیم.

چشم‌انداز اقتصاد مثبت است

همچنین کیوان شیخی، رئیس اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس اوراق بهادار  اظهار کرد: در رابطه با چشم‌انداز مثبت اقتصاد ایران شکی نیست و این اتقاق در جریان قرائت بیانیه مشترک میان ایران و غرب و بر اساس اجرای موافقت‌نامه کشورهای درگیر در این مساله شکل گرفت. این اتفاق باعث خواهد شد که اقتصاد ایران شرایط بسیار مناسبی را در ماه‌های آینده داشته باشد.

وی افزود: شرایطی که در بین اقتصاددانان به دوران پساتحریم شهرت پیدا کرده است و در صورت داشتن راهکار و برنامه‌های کارآمد، می‌تواند برای ما اتفاقات خوبی همراه داشته باشد. در واقع با توجه به شرایط مناسب کشور از لحاظ دارا بودن منابع طبیعی، نیروی کار متخصص و ارزان و همچنین وجود انرژی در دسترس برای صنایع می‌توان انتظار داشت که ایران به قطب اقتصادی منطقه تبدیل شود.

باز شدن پای فناوری به کشور

شیخی تصریح کرد: همچنین انتظار می‌رود فناوری و صنایع نو ظهوری شکل گیرد که در گذشته ناشی از تحریم‌های ظالمانه امکان استفاده محدودی از آن بود، از جمله آن صنایع می‌توان به صنعت گردشگری اشاره کرد که تا امروز نشان داده توان جذب بالایی را دارد و با توجه به ناشناخته بودن ایران از لحاظ امکانات تفریحی می‌توان به قطب گردشگری منطقه تبدیل شده یا در عرصه خودرو و ساخت قطعات از توانایی‌های صادراتی به کشورهای همجوار مشروط به انتخاب شرکای تجاری خوب خارجی اقدام کرد.

رئیس اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس اوراق بهادار گفت: حضور شرکت‌های خارجی باید با برنامه‌ریزی همراه باشد تا بیشترین بازدهی از لحاظ انتقال دانش و تکنولوژی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورد.

وی روند آینده بازار سرمایه و اقتصاد ملی را مثبت ارزیابی کرد و دلیل آن را تعدیل قیمت‌ها در بازار سرمایه، ناشی از گزارشات شرکت‌ها و قیمت‌های جهانی دانست و افزود: شرایط فعلی اقتصاد بلندمدت نخواهد بود و با توجه به اقدامات خوب دولتمردان در زمینه اقتصادی شاهد اتفاقات مثبت در آینده خواهیم بود.

سرمایه‌گذاری تنها در بورس خصوصی

از سوی دیگر عباس هشی، کارشناس بازار سرمایه گفت: سهم کل عملیات بورس در تولید ناخالص داخلی زیر 10درصد است و بنابراین نباید زیاد درباره سهم برجام در رونق‌دهی بورس اغراق و تبلیغ کرد، زیرا برجام در بورسی تاثیر می‌گذارد که آن بورس واقعا خصوصی باشد نه این‌که شرکت‌های شبه‌دولتی بیشتر مالکیت سهام را در اختیار داشته باشند.

وی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به آن اشاره کردند، کشور باید با استفاده از توان داخلی اداره شود و مردم در اقتصاد شریک باشند و اکنون بهترین فرصت برای سپردن اقتصاد به بخش خصوصی است.

وی افزود: اگر اجرای برجام مطابق با برنامه تعیین‌شده باشد، فضای کسب و کار بهبود یافته و اقتصاد به مرور وارد روند عادی خود می‌شود. اما بهبود فضای کسب و کار در کشور دارای شروطی است که یکی از آنها سوئیفت (شبکه مبادلات بانکی بین‌المللی) است که روی ایران دوباره گشوده شود و جریان پول از طریق سوئیفت امکان تبادل یابد. هشی اضافه کرد: از سوی دیگر باید امکان دسترسی اقتصاد ایران به فناوری و دانش فنی و منابع سرمایه ارزی در چارچوب جذب سرمایه‌گذاری خارجی برقرار شود. بهبود وضعیت اقتصادی کشور نیازمند زمان است و باید این زمان سپری شود تا تاثیرات آن را شاهد باشیم.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219