#
#
اخبار اقتصادی بورس

تحقیق و بازرسی از بورس تهران رسما کلید خورد

تحقیق و بازرسی از بورس تهران رسما کلید خورد
کد: 8938   تاریخ انتشار :۳۰ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۳۶

به گزارش TSEpress گزارش ها حاکی از این بوده که کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، در تازه ترین اقدام خود، طرح تحقیق و بازرسی از سازمان بورس و اوراق بهادار را کلید زده است.

بر اساس این گزارش، محمد علی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی درحکمی،مسئول تیم تحقیق و بازرسی از سازمان بورس و اوراق بهادار را منصوب ساخته و از او خواسته که با همکاری این سازمان،"نسبت به بررسی روند معاملات سهام اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه"،"شناسایی زمینه های فساد احتمالی درفرآیندمعاملات سهام"،"بررسی وضعیت داد وستد در بورس کالای ایران و روند کشف قیمت  محصولات قابل معامله در این بازار ازجمله در محصولات پتروشیمی و فولادی"،"بررسی وکشف معاملات مشکوک در بازارسهام بورس کالاهای ایران با هدف سالم سازی بازارسرمایه"،اقدام و نتیجه را درگزارشی  جامع ، جمع بندی و ارایه کنید.

"تحقیق و بررسی لازم در مورد عوامل موثر در سقوط ارزش سهام بازار بورس درچند ماه اخیر"،"بررسی و تعیین عوامل موثر دررشد ارزش سهام بورس، جلب و هدایت بازار سرمایه به سوی بازار بورس" ،" بررسی و تحلیل از وضعیت بازار بورس وسرمایه درشرایط پس از توافق وتحریم" ازدیگر مواردی بوده که رئیس کمیسیون اصل نودم مجلس شورای  اسلامی درحکم انتصاب خود به مسئول تیم تحقیق و بازرسی از سازمان بورس  و اوراق بهادار خواستار اجرای آن و ارایه گزارش به این کمیسیون شده است.

ازقرار معلوم، کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی، طرح تحقیق و بازرسی از عملکرد سازمان بورس واوراق بهادار را از یکم شهریور با صدور حکم انتصاب برای مسئول تیم تحقیق و بازرسی از سازمان بورس و اوراق بهادار کلید زده است.

مدت مأموریت تیم تحقیق و بازرسی از سازمان بورس چهار ماه از زمان صدور حکم تعیین شده که البته در صورت لزوم قابل تمدید و تجدید خواهد بود.

پر واضح است که در این مأموریت، ضمن تحقیق از سازمان بورس و اوراق بهادار، تحقیقات لازم از کارگزاران بورس، فعالین بازارسرمایه، واحدهای بورسی،سهامداران خرد و کلان هم  مورد توجه محققین و کارشناسان  مربوطه قرار خواهد گرفت.

بازارسرمایه ایران به دلیل ریزش های جدی شاخص های سهام، ازیکسال گذشته تا اکنون،این  بازه زمانی را  به روزهایی دشوار برای  فعالان بازار سرمایه کشور مبدل کرده است.

بازار سرمایه کشور ازشهریورماه سال گذشته تا به امروز فراز‌ و نشیب‌های زیادی را پشت‌ سر گذارده و به سهولت می توان مدت زمان مورد نظر این بازار را می توان یکی از پر نوسان ترین ایام چند سال اخیرتلقی کرد.

نگاه کلی شاخص کل معاملات در روز چهارم شهریورماه سال گذشته بعد از پایان معاملات آن روز، بر روی عدد 73 هزار و 540 واحد ایستاد.

یک‌سال بعدتر، یعنی امروز، شاخص کل بورس واوراق بهادار در جریان معاملات دومین روز هفته،یعنی یکشنبه29 شهریورماه امسال  701 واحد دیگرهم  کاهش یافت تا  با سقوط به کانال 61 هزار واحدی در ایستگاه 61 هزار و 553 واحدی بایستد.

بررسی وضعیت نماگر های  بورس مبین این امر بوده که از یکسال قبلتر تاکنون، شاخص بازار سهام بیش از 10 هزار واحد ریزش کرده است.

به نظر می رسد، شاخص بورس به طور میانگین درهرماه 777 واحد ریزش را در ذائقه خویش مزمزه کرده است.

از قرار معلوم، بیشترین رشد شاخص در یک‌سال گذشته در روز چهارم آذر‌ماه 1393 به ثبت رسیده و نماگر با رسیدن به 74 هزار و 740 واحد بالاترین صعود در 12 ماه اخیر را در تابلو‌های آمار بورس به ثبت رسانده است.

هر چند که دراتفاقی جالب که همواره با  آغاز سال معاملاتی در بورس با رونق‌های خوبی طی سالیان گذشته مواجه بوده  اما امسال و در اولین روز معاملاتی، شاخص کل بورس با رسیدن به عدد  62 هزار و 885 واحد بیشترین افت را در 12 ماه اخیر برای دوره زمانی «چهارم شهریور‌ماه 93 تا چهارم شهریور‌ماه 94» تجربه کرد.

این رفتار سهامداران در اولین روز معاملاتی سال بورس حاوی پیام‌های خاصی از آینده این بازار بود.

هرچند این افت بیشتر تحت تاثیر  بازگشایی حاشیه‌ساز نمادهای گروه پالایشی درتالار شیشه‌ای روی داد اما گذشت زمان ثابت کرد که تنها این عامل باعث افت بازار نیست.

منبع:خبرگزاری نسیم

نظرات(1)

  1. ه گفت:

    این شکوائیه از فروردین توسط اصل نود بدلیل شکوائیه سهامداران شرکت های پالایشگاهی پیگیری شده که الان مجوزهای ان صادر شده بنابراین در راستای شفافیت و جلوگیری از رانت خواری هست و بسیار سودمند خواهد بود .

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.