#
#
اخبار اقتصادی بورس

تخلیه ریسک ترامپ در بورس تهران؟

تخلیه ریسک ترامپ در بورس تهران؟
کد: 26736   تاریخ انتشار :۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۳

بورس تهران که در دو روز ابتدای هفته جاری به ‌دنبال برخی نگرانی‌ها از آینده برجام، افت قابل توجه ۸۶۵ واحدی را تجربه کرده بود، روز گذشته وضعیت متعادلی پیدا کرد و با رشد حدود ۴۷ واحدی همراه شد. با این وجود دیروز شاهد افت ارزش معاملات نسبت به روز یکشنبه بودیم.

موضوعی که حکایت از تداوم احتیاط در میان معامله‌گران سهام دارد. در این میان سوال اساسی این است که آیا هیجان منفی ناشی از هراس بازارها از لغو برجام تخلیه شده است یا خیر. کارشناسان معتقدند در حال حاضر سیگنال‌های مثبت از رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی، سیگنال مثبت از معاملات بورس کالا و همچنین رشد نرخ دلار و حمایت این موضوع از وضعیت سودآوری شرکت‌ها و همچنین انتظار برای گزارش‌های مناسب شش‌ماهه  شرکت‌ در تقابل با ریسک سیستماتیک اخیر (یعنی صحبت‌های رئیس‌جمهوری آمریکا) مجموعه عواملی هستند که توانسته‌اند هراس معامله‌گران از آینده برجام را تا حد زیادی تخفیف دهند. در مجموع به نظر می‌رسد هیجان منفی ناشی از ریسک‌های سیاسی اخیر در بورس تهران در تقابل با این ۴ عامل حمایتی مزبور، به تدریج اثر خود را بر فضای معاملات کاهش دهد.

کاهش هیجان حقیقی‌ها

روز گذشته بورس تهران با رشد آرامی همراه شد. در این میان حتی صنایعی که طی روزهای اخیر، ریزش قابل توجهی را تجربه کرده بودند نیز روز متعادلی را سپری کردند و بعضا معاملات مثبتی داشتند. واکنش هیجانی حقیقی‌ها در دو روز ابتدایی هفته نیز دیروز تا حدودی تعدیل شد. نگاهی به فعالیت بازیگران سهام طی معاملات روز گذشته نشان از تغییر مالکیت ۲۳میلیارد تومانی به نفع معامله‌گران حقوقی دارد. به عبارت دیگر دیروز ۲۳ میلیارد تومان از سبد سهام اشخاص حقیقی به حقوقی‌ها منتقل شد. با وجود قابل توجه بودن این رقم اما در مقایسه با دو روز ابتدای هفته شاهد تعدیل انتقال مالکیت حقیقی‌ها به بازیگران حقوقی بودیم چرا که در مجموع معاملات شنبه و یکشنبه، ۷۳ میلیارد تومان از سبد معامله‌گران حقیقی به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شده بود.

بازگشت پرانرژی چین به بازارهای جهانی

روز گذشته چین پس از یک هفته تعطیلات به بازارهای جهانی بازگشت و اثر تقاضای خود را بر روی بازارهای کالایی (کامودیتی‌ها) اعمال کرد. بر این اساس با افزایش تقاضا در گروه‌های فلزی این کشور، فضای بازارهای جهانی نیز متحول شد و روندی صعودی را در پیش گرفت. به این ترتیب قیمت مس روز گذشته با رشد ۵ دلاری به ۶۶۶۰ دلار در هر تن رسید. بهای آلومینیوم نیز دیروز ۵/ ۰ درصد افزایش یافت و ۲۱۵۶ دلار در هر تن معامله شد. بهای روی نیز دیروز در حالی با رشد بیش از ۱۰ دلاری به ۳۲۵۵ دلار در هر تن رسید که نگرانی‌ها درباره کاهش عرضه سبب شد تا روز گذشته شمش روی در بورس فلزی شانگهای با رشد ۸۳۰ یوآنی به بالاترین میزان در ۵/ ۹ سال اخیر برسد. همچنین بهای شمش فولاد در ناحیه تانگ‌شان چین رشد ۶/ ۳ درصدی را نشان داد. سرب اما وضعیت متفاوتی را تجربه کرد و با افت حدود یک درصدی به سطوح ۲۵۱۱ دلار در هر تن سقوط کرد. قیمت‌ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۵ گزارش شده‌اند. برای بررسی دقیق چرایی شروع پرانرژی فلزات در بازارهای جهانی می‌توان به مواردی چند اشاره کرد. بانک مرکزی چین (People&#۳۹;s Bank of China) قبل از تعطیلات میزان سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی را کاهش داد. این امر سبب شد طی تعطیلات هفته ملی چین، سهام بانک‌های این کشور در هنگ‌کنگ و دیگر بازارهای خارج از چین با رشد مناسبی همراه شود. در عین حال در این روزهای تعطیل شاهد انتشار شاخص تولید چین (PMI) بودیم که حکایت از رشد این شاخص به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۲ میلادی داشت. بر اساس این آمار، PMI جدید این کشور از سوی اداره ملی آمار چین ۴/ ۵۲ درصد اعلام شده است که بیشترین رقم در پنج سال گذشته است. یکی از مهم‌ترین آمار منتشر شده چینی‌ها طی هفته گذشته اما پیش‌بینی رشد ۵/ ۱۳ درصدی واردات این کشور در ماه جاری بود که حتی از رشد ۳/ ۱۳ درصدی واردات آگوست چینی‌ها نیز بالاتر است و می‌تواند محرک رشد قیمت‌ محصولات معدنی باشد. در عین حال با نزدیک شدن به نشست حزب کمونیست چین در ۱۸ اکتبر، احتمال افزایشی کردن بورس‌ها و قیمت‌ها در این کشور از سوی دولت محتمل به نظر می‌رسد. در مجموع بازگشایی مثبت بازارهای جهانی با بازگشت چین از تعطیلات ملی سبب شد تا فشار فروش در نمادهای مرتبط به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. با این وجود اما افزایش تقاضای چندانی در قیمت‌ها بالاتر مشاهده نمی‌شد. در گروه روی نیز پایداری قیمت‌ها سبب رشد قیمت‌ها شد.

سیگنال بورس کالا به بورس سهام

دیروز ارسال سیگنال‌های مثبت از معاملات بورس کالا به معاملات نمادهای زیرمجموعه گروه وابسته به بازارهای کالایی، حلقه‌های حمایت از معاملات سهام گروه‌های وابسته را تکمیل کرد. فلزی‌ها روز گذشته متاثر از عرضه فولاد در بورس کالا وضعیت مناسبی را تجربه کردند؛ به‌طوری که از ۱۷ نماد فعال در این گروه، تنها ۴ نماد معاملات خود را در محدوده منفی به پایان رساندند. دیروز ورق گرم و سرد فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا دادوستد شد و گرچه قیمت پایه ورق گرم B، ۲۳۴۸۰ ریال ثبت شده بود با اقبال بازار تا قیمت ۲۵۰۲۹ ریال رقابت شد و در پایان به ۲۴۷۸۲ ریال رسید. ورق گالوانیزه این شرکت نیز با افزایش ۳ درصدی نسبت به قیمت پایه معامله شد.

انتظار برای گزارش‌های نیمه نخست سال

همانطور که بارها مورد تاکید قرار گرفته است، گزارش‌های ۶ ماهه می‌توانند به‌عنوان محرک جدی گروه‌های بزرگ بازار سهام ظاهر شده و سوخت جدید رشد بورس را فراهم آورند. از ابتدای مهرماه تاکنون شاهد انتشار بخش زیادی از گزارش‌های ماهانه روی سامانه کدال بودیم. روندی که طی دو هفته آتی ادامه خواهد یافت. این گزارش‌ها از آنجا برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار از اهمیت برخوردار است که حاوی نکات مهمی از عملکرد شرکت‌ها است. در حال حاضر گزارش‌های ماهانه ارسال شده روی سامانه کدال، حکایت از وضعیت مناسب شرکت‌ها به ویژه فلزی – معدنی دارد. شرایطی که به دنبال آن انتظار می‌رود گزارش‌های ۶ ماهه این شرکت‌ها نیز حاوی آمارهای مناسبی باشد. download

عضویت کانال اخبار بورس اوراق بهادار تهران (Tse Press) در تلگرام

اقتصادنیوز

بورس   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219