#
#
اخبار اقتصادی بورس

تعدیل مثبت پالایشگاهی ها بدنبال تثبیت روند صعودی نفت

تعدیل مثبت پالایشگاهی ها بدنبال تثبیت روند صعودی نفت
کد: 18371   تاریخ انتشار :۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۹

قطعاً رشد قیمت جهانی نفت خصوصاً رشد نرخ فوب خلیج فارس بر نرخ فرآورده های شرکت های پالایشگاهی اثر مثبت خواهد داشت، چرا که فرآورده های اصلی پالایشگاه ها بر اساس فرمول متناسب با نرخ فوب خلیج فارس ارزیابی و با نرخ ارز اعلامی از طرف بانک مرکزی تسعیر می شود بنابراین با رشد قیمت نفت خام می توان انتظار رشد سودآوری شرکت های پالایشی را نیز داشت.

    به گزارش  TSEpress  و به نقل ازبورس نیوز، طی هفته گذشته قیمت جهانی نفت برای اولین بار پس از گذشت بیش از 6 ماه قله 50 دلاری را در نوردید و پا فراتر از این سطح گذاشت، این موضوع موجب آن شد که اغلب فعالان بازار سرمایه به تحلیل تأثیر این رشد رقیمتی در صنایع وابسته، که مهمترین آنها گروه پالایشگاهی می باشد، اقدام کنند، چرا که با توجه به وابستگی قیمت جهانی نفت و نرخ فرآورده های شرکت های پالایشی تغییر در روند قیمتی این محصول استراتژیک، سودآوری این مجموعه ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

در همین ارتباط مدیر مالی پالایشگاه نفت شیراز در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز توضیح داد: قطعاً رشد قیمت جهانی نفت خصوصاً رشد نرخ فوب خلیج فارس بر نرخ فرآورده های شرکت های پالایشگاهی اثر مثبت خواهد داشت، چرا که فرآورده های اصلی پالایشگاه ها بر اساس فرمول متناسب با نرخ فوب خلیج فارس ارزیابی و با نرخ ارز اعلامی از طرف بانک مرکزی تسعیر می شود بنابراین با رشد قیمت نفت خام می توان انتظار رشد سودآوری شرکت های پالایشی را نیز داشت.

ناصر تنگستانی در ادامه افزود: اگر روند قیمت نفت و سودآوری پالایشگاه ها را طی چند سال اخیر بررسی کنیم به این نکته دست می یابیم که هر گاه نرخ نفت خام در بازاهای جهانی رشد کرده به دنبال آن سود شرکت های حاضر در این گروه نیز با افزایش همراه شده است و بلعکس. بر این اساس ارتباط و همبستگی قوی بین قیمت نفت و سود این بنگاه های اقتصادی وجود دارد اما یک تأثیر یک به یک و خطی نیست.

وی تأکید کرد: منحصراً سود شرکت های پالایشگاهی تحت تأثیر رشد قیمت نفت نمی باشد بلکه عواملی همچون مصرف فرآورده های این شرکت ها در ماه های مختلف نیز بر درآمدشان اثر گذار می باشد، چرا که به طور مثال در فصل تابستان مصرف بنزین افزایش می یابد و در زمستان و فصول سرد مصرف نفت کوره و نفت گاز با رشد همراه می شود. پس بنابر این رشد قیمت نفت تنها عامل اثر گذار بر سودآوری و درآمد این مجموعه ها نمی باشد.

این مقام مسئول در خاتمه خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط شرکت های پالایشگاهی ها، رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی و قیمت این محصول استراتژیک در بودجه این مجموعه ها که میانگین نرخ سال مالی گذشته می باشد، اگر قیمت جهانی نفت در سال جاری در همین سطوح تثبیت شود، امکان تعدیل مثبت سود هر سهم این شرکت ها و بازگشت اقبال به سهامشان وجود دارد.

پالایشگاه   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.