۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 14 Jun
#
#
اخبار اقتصادی بورس

جذب سرمایه گذاری خارجی در بورس تسهیل شد

جذب سرمایه گذاری خارجی در بورس تسهیل شد
کد: 21276   تاریخ انتشار :۱۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۲

به گزارش  TSEpress  و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ یکی از مشکلات اصلی بازار سرمایه برای جذب سرمایه گذاری خارجی عدم امکان افتتاح حساب بود که به کمک تفاهم نامه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بانک ملت، سرمایه گذاران خارجی از این پس می توانند بدون نیاز به افتتاح حساب از طریق شعب بانک ملت نقل و انتقال وجوه خود را انجام دهند.
با توجه به مشکلات افتتاح حساب سرمایه گذارن خارجی، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بانک ملت تفاهم نامه ای در جهت تسهیل امور مرتبط با نقل و انتقال وجوه سرمایه گذاران خارجی امضاء کردند. بر اساس این تفاهم نامه بانک ملت از طریق یک حساب امانی شعب داخل و خارج، از این پس انجام معاملات اوراق بهادار و کالایی را در بورس های ایران به عهده می گیرد.
محمد رضا محسنی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با اشاره به انتخاب بانک ملت به عنوان بانک عامل بین المللی جهت افتتاح حساب ارزی برای سرمایه گذاران خارجی گفت: با توجه به مشکلاتی که در زمینه افتتاح حساب برای سرمایه گذارن خارجی وجود داشت، بانک ملت از طریق شعب داخل و خارج خود از این پس انجام معاملات اوراق بهادار و کالایی را در بورس های ایران به عهده می گیرد.
وی به تمایل سرمایه گذاران کره ای برای ورود نقدینگی به بازار ایران اشاره کرد و گفت: از این پس انجام عملیات کارگزاری ارزی و تسویه و بازپرداخت اصل و سود سرمایه گذاری و واریز حساب های سرمایه گذاران خارجی از جمله سرمایه گذاران کره جنوبی توسط این بانک انجام می شود. محسنی با بیان اینکه "سمات" متعهد به افتتاح حساب ریالی نزد بانک ملت است، به تعهدات بانک ملت در این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: بانک ملت متعهد است پس از افتتاح حساب و واریز وجوه ارزی توسط سرمایه گذاران خارجی با درخواست سرمایه گذاران خارجی، وجوه ارزی را به ریال تبدیل و بلافاصله به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی نزد بانک ملت واریز کند. وی افزود: همچنین بانک ملت متعهد است عملیات تبدیل ارزهای خارجی از جمله وون کره جنوبی و برعکس را بر اساس نرخ های بازار آزاد کشور محل پرداخت بر اساس میانگین نرخ ارز انجمن صرافی ها در همان روز که سرمایه گذاران خارجی دستور را صادر می کنند، انجام دهد. محسنی با تأکید بر این نکته که ریسک نوسانات نرخ ارز خارجی به ریال و بالعکس بر عهده سرمایه گذاران خارجی است، گفت: مالکیت هرگونه اوراق بهادار که توسط این تفاهم نامه خریداری می شود به نام سرمایه گذار خارجی است بنابراین شرکت سرمایه گذار مرکزی مالکیت اوراق بهادار را به نام سرمایه گذاری خارجی اعمال می کند. هادی اخلاقی فیض آثار مدیر عامل بانک ملت درباره این تفاهم نامه گفت: یکی از مشکلات اصلی بازار سرمایه برای جذب نقدینگی سرمایه گذاران خارجی عدم امکان افتتاح حساب بود که به کمک این تفاهم نامه از طریق ایجاد درگاه هایی که بانک ملت ایجاد می کند، سرمایه گذاران خارجی از این پس می توانند بدون نیاز به افتتاح حساب از طریق شعب بانک ملت نقل و انتقال وجوه خود را انجام دهند.
هادی اخلاقی، مدیرعامل بانک ملت هم در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: این تفاهم نامه به منظور توسعه بازار سرمایه در عرصه بین المللی شدن بازار سرمایه و جذب سرمایه گذاران خارجی به امضا رسید و پذیرش، عضویت و حضور بانک ملت در (CSD) محقق شد.
مدیرعامل بانک ملت با تاکید بر اینکه حساب مورد استفاده برای ورود نقدینگی سرمایه گذاران خارجی، یک حساب امانی است گفت: یکی از مهمترین موانع ورود سرمایه گذار خارجی به بازار سرمایه کشور موضوع افتتاح حساب بود اما با اجرایی شدن حساب امانی، محدودیت سرمایه گذاران خارجی برای افتتاح حساب از میان رفت.
هادی اخلاقی با اشاره به اینکه برای خرید سهام در ایران ارزهای خارجی باید به ریال تبدیل شود، ادامه داد: به موجب تفاهم انجام شده و ایجاد حساب امانی، فرآیند تبدیل ارز به ریال از طریق بانک ملت محقق شده است.
به گفته مدیرعامل بانک ملت، مشتریان بین المللی که تمایل دارند در بورس ایران فعالیت کنند از این پس می توانند از طریق کارگزارهای خارجی بانک ملت منابع مالی خود را انتقال دهند.
مدیرعامل بانک ملت در پاسخ به این سوال که چند شعبه از این بانک در فرآیند مذکور همکاری خواهند کرد، گفت: سه شعبه بانک ملت در ترکیه، یک شعبه در عربستان و یک شعبه هم در انگلستان فعال هستند و علاوه بر این شعبه ها، سایر بانک ها و کارگزارانی که در سطح بین المللی فعالیت دارند، می توانند در این فرآیند مشارکت کنند.

اقتصاد   اقتصاد ایران   بازار سرمایه   بانک مرکزی   برجام   بورس   بورس تهران   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.