#
#
اخبار اقتصادی بورس

جزئیات تازه از وام 80 میلیونی مسکن/ پیشنهاد افزایش وام 35 میلیونی به 50 میلیون تومان

جزئیات تازه از وام 80 میلیونی مسکن/ پیشنهاد افزایش وام 35 میلیونی به 50 میلیون تومان
کد: 5742   تاریخ انتشار :۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۷

مدیر عامل بانک مسکن با اعلام این که سقف وام‌های پرداختی از طریق صندوق پس‌انداز مسکن برای سالهای بعد قابل افزایش است از پیشنهاد افزایش وام 35 میلیونی خرید مسکن به 50 میلیون تومان به بانک مرکزی خبر داد. به گزارش TSEpress به نقل از ایسنا، محمدهاشم بت‌شکن امروز در نشستی خبری با اشاره به ابلاغ بخشنامه مربوط به صندوق پس‌انداز مسکن به کلیه شعب بانک مسکن اعلام کرد که از فردا متقاضیان می‌توانند برای افتتاح حساب اقدام کنند. وی در ادامه به بیان جزییاتی از نحوه پرداخت تسهیلات از طریق صندوق پس‌انداز مسکن در قالب وام‌های 80، 60 و 40 میلیون تومانی در تهران و مناطق شهری کشور پرداخت و گفت: سقف‌های تعیین شده برای پرداخت این تسهیلات به گونه‌ای نیست که بدون تغییر باقی بماند بلکه در سال آینده ممکن است با تغییر شرایط و انجام بررسی‌های کامل همچنین در نظر گرفتن توان متقاضیان و موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قابل ارتقا باشد. بت‌شکن با اشاره به شرایط سپرده‌گذاری در پس‌انداز مسکن گفت: متقاضی واجد شرایط می‌تواند در دو دوره شش ماهه سپرده‌گذاری کرده و تسهیلات خود را دریافت کند. وی همچنین از شرایط افراد خانه اولی که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق تسهیلات مسکن می‌شوند، سخن گفت و افزود: متقاضیانی خانه اولی هستند که طبق ضوابط تعیین شده از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، اهداء و انتقال سهم الشرکه استفاده نکرده باشند. همچنین بهره‌ای از امکانات دولتی در تهیه مسکن نبرده و متاهل یا سرپرست خانوار باشند. وی مشخصات واحدهای مسکونی قابل خرید با وام‌های صندوق پس‌انداز مسکن را این گونه عنوان کرد که این واحدهای مسکونی نمی‌تواند بیش از 7 سال از تاریخ پروانه ساخت مالی آنها گذشته و پایان کار آن بیش از 3 سال عمر داشته باشد. مدیر عامل بانک مسکن اعلام کرد: حداقل دوره سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن دو دوره شش ماهه است که متقاضی بعد از آن دو برابر منابع سپرده‌گذاری شده را به عنوان تسهیلات دریافت می‌کند. وی با بیان این که حداکثر دوره سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن شش دوره شش ماهه یعنی 3 ساله است،‌گفت: حداقل متوسط موجودی در هر دوره شش ماهه با توجه به شهرهای مختلف متفاوت است. به گفته وی حداقل سپرده‌گذاری برای وام 80 میلیونی در تهران 13.5 میلیون تومان، برای وام 60 میلیونی 10 میلیون تومان و برای وام 40 میلیونی 6 میلیون و 700 هزار تومان خواهد بود. وی نرخ سود تسهیلات برای وام‌های دریافتی از طریق صندوق پس‌انداز مسکن را 14 درصد اعلام کرد و گفت:‌در صورت کاهش این مقدار از سوی شورای پول و اعتبار بانک مسکن نیز آن را تغییر خواهد داد. وی با اشاره به این که حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات دریافتی از طریق صندوق پس‌انداز مسکن 12 سال است، عنوان کرد: بنابر پیشنهاد متقاضی و موافقت بانک این سقف قابل کاهش خواهد بود.

اقساط وام صندوق پس‌انداز مسکن می‌تواند پلکانی باشد

مدیرعامل بانک مسکن همچنین با اشاره به ضوابط تعیین شده برای تسهیلات پرداختی از طریق صندوق پس‌انداز مسکن خاطرنشان کرد: اقساط می‌تواند به درخواست متقاضی و بانک مسکن به صورت پلکانی باشد. وی توضیح داد: اقساط وام‌های دریافتی در صورت بازپرداخت به شکل پلکانی ساده این گونه خواهد بود که برای وام 80 میلیونی ماهانه 937 هزار تومان، برای 60 میلیونی 703 هزار تومان و برای 40 میلیونی 468 هزار تومان در نظر گرفته شده است. مدیر عامل بانک مسکن همچنین از ایجاد تمهیداتی برای ورود افرادی که در سایر سپرده‌گذاری‌های بانک مسکن به منظور دریافت تسهیلات شرکت کرده‌اند، در صندوق پس‌انداز مسکن خبر داد و یادآور شد: امکانی را فراهم کرده‌ایم که سپرده‌گذارانی که قبلا در حساب صندوق پس‌انداز مسکن و حساب جوانان سرمایه‌گذاری کرده‌اند بتوانند با یک دوره توقف شش ماهه از همین امسال در صندوق جدید پس‌انداز مسکن افتتاح حساب کنند. به گفته وی سپرده‌گذاران در حساب صندوق پیشین مسکن و جوانان می‌توانند بعد از شش ماه پیش‌رو در صندوق پس‌انداز مسکن مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار با سقف 40 تا 80 میلیون تومان سپرده‌گذاری کنند.

احتمال افزایش وام خرید 35 میلیونی مسکن

به گزارش ایسنا، در حالی که وام خرید مسکن در سال 1392 به 35 میلیون (با خرید اوراق) افزایش یافت و همراه با جعاله حدود 45 میلیون تومان برای افراد عادی و 50 میلیون تومان برای زوج‌های جوان مصوب شد، امروز مدیرعامل بانک مسکن خبر داد که پیشنهادی را به بانک مرکزی ارائه کرده است که براساس آن سقف خرید از طریق تسهیلات مسکن برای افراد عادی از 35 به 50 میلیون و برای زوج‌های جوان از 50 به 60 میلیون افزایش می‌یابد. بت‌شکن یادآور شد: افزایش وام 35 میلیونی اکنون در بانک مرکزی در حال بررسی بوده و در صورت تصویب شورای پول و اعتبار به اجرا در خواهد آمد. وی درباره‌ی اجرایی‌شدن لیزینگ مسکن نیز خاطر نشان کرد: این پیشنهاد که در سال گذشته به بانک مرکزی ارائه شد اکنون نیز در حال بررسی است و در نهایت بانک مرکزی با انجام بررسی‌های کارشناسی خود در مورد ابعاد آن اظهار‌نظر خواهد کرد.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219