#
#
اخبار اقتصادی بورس

جزئیات مذاکره متقاضیان 20 درصد سهام توسعه نیشکر و صنایع جانبی

جزئیات مذاکره متقاضیان 20 درصد سهام توسعه نیشکر و صنایع جانبی
کد: 15971   تاریخ انتشار :۱۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۲۷

تازه ترین اطلاعات دریافتی حاکی از مذاکره سازمان خصوصی سازی و دو بانک سهامدار شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با خریداران ایرانی و سوییسی برای فروش و تهاتر 20 درصد از سهام این دارایی با ارزش است.
 به گزارش  TSEpress و به نقل از خبرگزاری فارس؛ سازمان خصوصی سازی که پیش از این، از عرضه بلوک 20 درصدی معادل 228 میلیون و 622 هزار و 900 سهم از سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به قیمت پایه هر سهم 94 هزار و 223 ریال در 20 مهرماه امسال از طریق فرابورس خبر داده بود بار دیگر تلاش می کند تا از طریق مذاکره و بازاریابی بتواند این معامله بزرگ را به سرانجام برساند.

بر اساس گزارش های دریافتی از مجموعه بانک صادرات هم اکنون مذاکره با دو خریدار سوییسی و یک هلدینگ سرمایه گذاری در بورس ایران برای فروش این بلوک 20 درصدی در حالی ادامه دارد که از قرار معلوم بخشی از این معامله به صورت تهاتر دارایی و بخش دیگر بطور نقد خواهد بود.

مطابق با گزارش های دریافتی آثار مالی ناشی از واگذاری این دارایی برای دو بانک ملی و صادرات با توجه به سود خالص برآوردی 1500 میلیارد تومانی از این بایت می تواند به افزایش سود ناخالص 30 تومانی به ازای هر سهم در این دارایی بیانجامد.

شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به عنوان شرکت اصلی و 15 شرکت فرعی آن شامل کشت و صنعت امام خمینی (ره)، امیر کبیر،دعبل خزاعی،میرزا کوچک خان،سلمان فارسی،حکیم فارابی،شرکت خوراک دام شعیبیه ،بازرگانی توسعه نیشکر ،آبان بسپار توسعه،راصد صنعت توسعه،خمیر مایه و الکل،کشت و صنعت نیشکر دهخدا، فنی مهندسی و پشتیبانی سداد فام نیشکر،لوح سبز جنوب و موسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر است.

ساختمان اصلی این شرکت در خیابان سئول تهران قرار دارد و در میان شرکت های فرعی به جز شرکت بازرگانی توسعه نیشکر و صنایع جانبی در میدان ونک تهران مابقی شرکت ها در شهرستان اهواز قرار دارند.

در اساسنامه این شرکت موضوع فعالیت آن تاسیس و ایجاد هفت واحد کشت و صنعت نیشکر و احداث صنایع تبدیلی جهت استحصال شکر،خمیر کاغذ ، کاغذ چاپ و تحریر، خوراک دام ، فیبر فشرده ، الکل ، خمیر مایه و سایر صنایع جانبی لازم و نیز عملیات احیاء و عمران اراضی از قبیل عملیات تسطیح ، ایجاد شبکه های آبیاری و زهشکی ، احداث مزارع نیشکر، ایجاد راهها، خطوط راه آهن و سایر تاسیسات ارتباطی و دیگر موضوعات عنوان شده است.

بر اساس این گزارش ، در مجموعه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تعداد 8341 نفر تا تاریخ 30 آذر ماه 92 مشغول به کار بوده اند.

از نکات قابل تامل در ترکیب سهامداری این شرکت بزرگ حضور دو بانک ملی و صادرات با مالکیت 40 درصدی این دارایی و نیز سهم 20 درصدی دولت می باشد که با احتساب میزان سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه قیمت تمام شده 1000 تومانی به ازای هر سهم را برای آنها دارد.

سرمایه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی هم اکنون مبلغ یک هزار و 456 میلیارد و 407 میلیون و 800 هزار تومان به ثبت رسیده که هیات مدیره این شرکت پیش از این با افزایش سرمایه تا مبلغ یک هزار و 729 میلیارد و 557 میلیون و 861 هزار تومان در مدت حداکثر 27 ماه و در دوره های سه ماهه به تصویب رسانده است، اما به دلیل عدم موافقت سازمان خصوصی سازی با افزایش سرمایه در مرحله دوم مبلغ 5 هزار و 864 میلیارد و 433 میلیون و 610 هزار تومان تحت عنوان سر فصل بدهی های بلند مدت شرکت ثبت شده است.

به گزارش فارس در گزارش حسابرس این شرکت در حالی ارزش دفتری دارایی های این شرکت را در تاریخ 30 آذر ماه 92 مبلغ 36 هزار و 578 میلیارد و 47 میلیون و 492 هزار و 369 ریال اعلام کرده که در تاریخ 31 فروردین ماه 93 مجموع ارزیابی دارایی های شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی را با افزایش 3.8 برابری مبلغ 140 هزار و 780 میلیارد و 644 میلیون و 655 هزار و 111 ریال ثبت کرده است.

بر اساس این گزارش با توجه به گزارش ارزیابی دارایی های شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ، ارزش دفتری هر سهم این شرکت 102 هزار و 405 ریال عنوان شده، در حالی که ارزش دفتری آن مبلغ 12 هزار و 691 ریال درج شده است.

در عین حال در گزارش حسابرس آمده که از مجموع 121 هزار و 721 هکتار زمین در اختیار شرکت های گروه در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ، مالکیت 47 هزار و 144 هکتار از زمین ها تاکنون به شرکت ها منتقل نشده است.

بر مبنای ارزش روز خالص دارایی ها در تاریخ 31 فروردین ماه 93 ارزش هر سهم شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی مبلغ 102 هزار و 405 ریال عنوان شده و این در حالی است که ارزش دفتری هر سهم شرکت در تاریخ مذکور 13 هزار و 208 ریال ثبت شده است.

در فرایند تجدید ارزیابی دارایی های این شرکت معادل 101 هزار و 962 میلیارد و 256 میلیون و 856 هزار و 57 ریال به عنوان مازاد تجدید ارزیابی کل دارایی ها پس از کسر بدهی جاری و غیر جاری از سوی کارشناسان رسمی و حسابرس اعلام شده است.

 

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219