#
#
اخبار اقتصادی بورس

خبرخوب مجلس برای تعیین قیمت پتروشیمی ها

خبرخوب مجلس برای تعیین قیمت پتروشیمی ها
کد: 643   تاریخ انتشار :۱۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۳

 • با تصویب جز ٤ طرح تنظیم مقررات مالی دولت در مجلس، وزارت نفت مکلف است قیمت خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی‌ها را با رعایت معیارهای تعیین شده در جز مذکور تعیین کند.
 • به گزارش TSEpress به نقل از خبرنگار شانا، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ١٩ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی مواد ارجاعی طرح اصلاح موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، به طور مشخص جزء ٤ بند الف ماده یک آن را صحن تصویب کردند.

  در این اصلاحیه آمده است  که ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به شرح زیر اصلاح می‌شود. براین اساس وزارت نفت مکلف است قیمت خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی‌ها را با رعایت معیارهای زیر تعیین نماید:

  - متناسب معدل وزنی درآمد حاصل از فروش گاز، قیمت گاز و یا مایع تحویلی برای سایر مصارف داخلی، متوسط قیمت گاز و یا مایع صادراتی و وارداتی، قیمت محصول، حفظ قابلیت رقابت پذیری محصولات تولیدی در بازارهای بین المللی و بهبود متغیرهای کلان اقتصادی.

  - ایجاد انگیزش و امکان جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی.

  - اعمال تخفیف پلکانی تا ٣٠ درصد با انعقاد قرارداد بلندمدت برای واحدهایی که بتوانند جهت تأمین مواد اولیه واحدهای پتروشیمی داخلی که محصولات میانی و نهایی تولید می‌کنند و زنجیره ارزش افزوده را افزایش دهند. در این قرارداد بنگاههایی که در مناطق کمتر توسعه یافته راه‌اندازی می‌شوند، از تخفیف بیشتری برخوردار می‌شوند.

  در تبصره این ماده آمده است که در صورت قطع یا کاهش خوراک گاز و خوراک مایع واحدهای مشمول این بند خارج از قرارداد و با اراده دولت، وزارت نفت مکلف است برابر ماده ٢٥ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب ١٣٩٠/١١/١٦ خسارت وارده را از محل خوراک تحویلی در مراحل بعدی جبران کند.

  تبصره ٢ نیز بدین شرح است که در خرید محصولات پتروشیمی توسط یا به دستور دولت، قیمت بورس مبنای عمل است و یارانه مورد نظر دولت برای مصرف کنندگان داخلی در اختیار دستگاه ذیربط قرار می‌گیرد.

  براین اساس، آئین نامه اجرایی این ماده مشتمل بر تخفیفات پلکانی و نحوه جبران خسارت، دامنه صنایع مشمول و چارچوب قراردادهای بلندمدت و سایر ضوابط مربوطه توسط وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی حداکثر ظرف مدت ٦ ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

  نمایندگان با ۱۴۶ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در صحن با تعیین سازوکار جدید قیمت خوراک پتروشیمی‌ها موافقت کردند.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219