#
#
اخبار اقتصادی بورس

خودروسازان منتظر چراغ سبز مرحله دوم فروش اقساطی

خودروسازان منتظر چراغ سبز مرحله دوم فروش اقساطی
کد: 11510   تاریخ انتشار :۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۳۵

به گزارش TSEpress  به نقل  از باشگاه خبرنگاران جوان،پس از ارسال نامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه مقررشده منابع مالی مورد نیاز برای خرید اسناد تجاری ناشی از فروش مدت دار موجودی خودروی داخل توسط بانکها تا سقف 110 هزار دستگاه تامین شود ،باید نتیجه گرفت که پرونده اعطای تسهیلات دولتی برای خرید خودروی وطنی در روز ششم اجرای طرح بسته شده است. اما مدیران خودروساز که از اجرای این طرح راضی به نظر می رسند امید دارند که با رایزنی وزیر صنعت معدن و تجارت با رییس بانک مرکزی ، اجرای این طرح برای مدت بیشتری ادامه پیدا کند چراکه فروش محصولات در این طرح با استقبال مردم مواجه شده است. بر این اساس مصطفی خان‌کرمی، معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو با اشاره به اینکه هنوز وزارت صنعت بخشنامه جدیدی مبنی بر توقف فروش خودرو در قالب وام 25میلیون تومانی را به شرکتهای خودروساز ابلاغ نکرده، اظهار داشت: قرار بود براساس طرح وام 25میلیونی تا اردیبهشت 95، 300هزار دستگاه برای جبران رکود بازار به فروش برسد و بانک مرکزی نیز قرار بود اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهد. وی افزود: براساس این اطلاعیه خودروسازان می‌بایست تا اردیبهشت‌ماه این میزان فروش را انجام دهند. معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو تاکید کرد:تاکنون سهمیه‌ای برای ما در فروش خودرو تعیین نشده  و تا زمانی که وزارتخانه بخشنامه جدیدی را به ما ابلاغ نکند محصولات خود را با مدیریت بازار به فروش خواهیم رساند.

همچنین تقی زاده معاون فروش و بازاریابی سایپا نیز از برگزاری جلسه مشترک وزارت صنعت و بانک مرکزی برای اجرای مرحله دوم فروش اقساطی خودرو خبر داد و اظهار داشت: توافق این دو دستگاه برای پرداخت تسهیلات در مرحله دوم فروش اقساطی خودرو، امشب یا فردا اعلام خواهد شد.

اما در این رابطه نیز میرمحمدصادقی مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اظهار داشت: بانک مرکزی با صدور اطلاعیه امروز تغییری در سیاست‌های خود نداده است بلکه ما به صورت هماهنگ از همان ابتدا به وزارت صنعت گفته بودیم که سقف اعتبارات این طرح 110 هزار خورد است و ما تعهدی در فروش تولیدات آتی شرکتهای خودروسازی نداریم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی یک روز قبل از اجرای طرح فروش خودرو با وام 25 میلیون تومانی (17 آبان‌ماه) سقف اعتبارات خود را به سیستم بانکی و حتی رونوشت آن را به مسئولین وزارت صنعت ابلاغ کرده بود افزود: سه‌شنبه هفته گذشته افزایش آمار فروش باعث شد تا تذکرات لازم را به مسئولین وزارت صنعت بدهیم، حتی روز پنجشنبه که مشاهده شد تحویل خودروها با تغییراتی همراه شده طی مکاتبه تلفنی و رسمی سریعاً به وزارت صنعت و خودروسازان اعلام کردیم که از هدف اصلی طرح فاصله گرفته‌ایم.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.